'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la control

Avatar utilizator
Papa Smurf
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Vin Feb 26, 2010 3:18 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la control

Mesaj de Papa Smurf »

Propun sa discutam aici despre aventurile, controalele, amenzile, punctele, sumele $$, comicariile si discutiile avute cu agentii de politie din trafic :|

Sa incepem :lol:
2 x VW Beetle. Looking for a MINI Countryman S
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: 'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la cont

Mesaj de tudor »

In austria sunt persecutat din cauza ca am numere de RO. Partea proasta e ca nu sunt singurul :(
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la cont

Mesaj de io's »

nu inteleg de ce esti persecutat?

am fost de cateva ori cu diferite masini (nr de Ro) si am stat si cateva zile in viena , nu am avut treaba.

conduci ca-n romania? :lol:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
Papa Smurf
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Vin Feb 26, 2010 3:18 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: 'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la cont

Mesaj de Papa Smurf »

tudor scrie:In austria sunt persecutat din cauza ca am numere de RO. Partea proasta e ca nu sunt singurul :(
Nu am luat nici o data amenda in afara ... Care sunt "pasii" ? De ex in cazul tau, austriecii trimit amenda la Politia Romana, ii instinteaza ca ai incalcat legile de circulatie la ei in tara si sa te amendeze? sau... ?
Te intreb pt ca am o cunostinta... cetatean neamt... insa traieste in Ro de prin '95... Conduce in toata Europa, in general are afaceri in tarile mai subdezvoltate, deci e obisnuit si cu traficul nasol :) ... insa mi-a zis (si am vazut si cand am fost cu el cu masina si ne-a oprit politia) ca nu prea au ce sa-i faca politistii..
De ex eram in Bucuresti... si nu mergea ff drept ..mirosea a bautura ... ne-a oprit politia... Masina era un S clase inmatriculat pe firma din Ro, el cetatea german... a dat pasaportul si actele masinii... au inceput politistii "ca de ce ocupa 2 benzi de mers...ca sa sufle in fiola...vai de mine ...amennddaaa" ... si el le-a zis ... "ok, scrieti amenda, trimiteti amenda in Germania...va costa mai mult trimisul pana acolo decat valoarea amenzii... voi nu castigati nimic si eu oricum nu o sa fiu amendat".
Nemtii nu isi amendeaza cetatenii pt incalcarea legilor in alte tari...mai ales in tari mai slab dezvoltate...pe motivul ca ... neamtul e obisnuit cu sosele, cu civilizatie...si bineinteles ca, cand vine in Ro si vede 1 banda pe sens, gropi etc...se socheaza si face greseli de soferie :lol:

Tu cum faci ? platesti amenzile pe loc? Ai rezidenta/cetatenie acolo si ti le trimit acasa? ....
2 x VW Beetle. Looking for a MINI Countryman S
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: 'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la cont

Mesaj de alinabiancapop »

amenda nu iti vine in tara pentru ca nu exista inca intre Romania si alte tari acorduri internationale. problema e atunci cand te prinde a doua oara in tara respectiva, pentru ca iti verifica pasaportul si iti apare amenda anterioara, iar atunci nu prea mai ai scapare. de asemenea daca ai o amenda pe ungaria neplatita iar cand iesi de la noi din tara iti verifica pasaportul in sistem nu te lasa sa intri in ungaria pana nu platesti amenda, in sensul ca trebuie sa te rogi de cineva sa te treaca vama pana in prima localitate cu posta sa platesti, iar apoi sa te intorci sa le faci dovada platii.
stiu caz in austria care a fost prins pentru viteza si consum de alcool, i-au dat amenda 1400 euro parca, i-au sechestrat masina, au mers la hotel si i-au sechestrat si toate bunurile ce le avea iar el a stat in arest pana au venit prietenii si i-au platit amenda.
in franta, spania, italia la depasiri mari de viteza, depasiri pe linie continua sau alte incalcari grave ale regulilor de circulatie iti sechestreaza masina si uneori chiar si pe tine pana platesti amenda. in franta amenzile de depasire de viteza sunt foarte mari.

in concluzie ideal e sa circuli cat mai regulamentar.
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
Papa Smurf
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Vin Feb 26, 2010 3:18 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: 'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la cont

Mesaj de Papa Smurf »

politzeii au POS mobil ? :lol: ..ca sa poti achita :lol:
2 x VW Beetle. Looking for a MINI Countryman S
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: 'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la cont

Mesaj de alinabiancapop »

da, sunt care au si POS mobil ;) si dc nu au iti retin actele pana te duci tu frumusel la bancomat sa scoti cash-ul :lol:
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la cont

Mesaj de darksun »

Eu am luat 3 amenzi, una de 79 in localitate, una de 93 in localitate si una de 150 in localitate. In rest nu am avut probleme, nu am avut niciodata accident in 8 ani de carnet. Tot inainte. Daca ma opresc vb cat de cat frumos, nu fac gargara ca nu am cu cine oricum. Afara nu conduc eu pentru ca mai mult ca sigur vin pom de craciun in amenzi. :roll:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la cont

Mesaj de io's »

SRP scrie:politzeii au POS mobil ? :lol: ..ca sa poti achita :lol:
au cu siguranta, mi-a povestit mie cineva ca le-a aratat portagajul masinii de polizei cand le-a spus ca nu au cash, decat card :lol:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
Papa Smurf
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Vin Feb 26, 2010 3:18 pm
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: 'na seara... plutonier Garcea..prezentati actele la cont

Mesaj de Papa Smurf »

cand vin oamenii astia de la intalnire, parca vad ca se inghesuie toti vitezomanii sa scrie la topicul asta :))
2 x VW Beetle. Looking for a MINI Countryman S
Scrie răspuns