Achizitie Mini Cooper S

Scrie răspuns
.ecs
Membru nou
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Apr 24, 2010 1:11 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de .ecs »

In primul rand salutare tuturor , este primul meu post si prima mea zi pe forum. De Mini ma leaga o dragoste aparuta de mult , intarita anul trecut cam pe vremea asta dupa doua zile petrecute cu un Mini Cooper S si o scanteie ce se activeaza sistematic . In momentul de fata am un Megane II bicorp 1.9Dci cu toate optiunile posibile , mai putin navigatia , deci sunt mofturos . O masina care isi face treaba , isi merita banii platiti pe ea (aproximativ 5000euro la 100.000km) , arata destul de bine si ... atat ! Dupa ce initial gandul mi-a fugit la Alfa GT am vazut un Cooper S pe strada si inima mi-a tresarit , moment in care m-am pus pe cautat o astfel de masina la un pret cat mai accesibil.Am gasit in Bucuresti un baiat care avand mai multe masini nu foloseste bijuteria , ce este importata din Germania la 65.000km in prezent inregistrand 75.000km , dispune de dotarile normale pentru o astfel de masina si in anunt ceva 8500euro . Dupa ce am discutat cu el am ajuns la un pret de 7500euro , din punctul meu de vedere unul suspect de mic. Zilele aceste ma voi intalnii cu el sa vad masina , probabil o voi duce la verificat . In concluzie , rugamintea care o am la voi este aceea de a ma invata la ce sa ma uit cu atentie , care sunt simptomele inainte de a pica ceva ...poate atrage ceva atentia si daca cineva poate face o comparatie pertinenta intre un Megane dci si Cooper S din toate punctele de vedere .


Recunosc , postul este lung , plictisitor prost structurat dar va spun sincer ....am ceva emotii !
Ofer regatul meu pentru un ... Mini !
Avatar utilizator
luk
Viteza 6
Mesaje: 746
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:20 pm
Localitate: CT
Contact:

Re: Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de luk »

Bun venit .ecs! Eu una nu stiu ce sfaturi sa-ti dau -ii las pe baieti sa faca asta :P - pot doar sa te indrum spre topicuri unde s-a discutat despre asta:

http://www.mymini.ro/viewtopic.php?f=39&t=63&start=0

http://mymini.ro/viewtopic.php?f=4&t=307&start=0

Succes si felicitari pentru alegere ;)
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Exact Luk :D Citeste cele doua subiecte,vezi ce nu intelegi si intreaba-ne.Toate cele bune. :D
Imagine
.ecs
Membru nou
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Apr 24, 2010 1:11 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de .ecs »

Ma cam sperie partea cu pompa de servo si caseta de directie . Si la Megane sunt probleme costisitoare in general dar eu am motorul cu cele mai putin probleme si nu m-a usturat pana acum decat tamponul hidroelastic care s-a invartit pe la 400lei+manopera ,deci diferenta uriasa fata de o pompa de 3500lei. Adevarul este ca pasiunea cam invinge pragmatismul in ceea ce ma priveste , asa ca daca pe loc nu dau semne de oboseala aceste piese voi merge mai departe .

Multumesc de proptitudine si astept alte sfaturi .
Ofer regatul meu pentru un ... Mini !
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Ne bucuram ca nu te lasi descurajat :D
Imagine
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de alinabiancapop »

bine ai venit si succes la achizitionare! sa nu te lasi impresionat de un pret mic! si sa o verifici dupa seria de identificare, poti vedea cand a intrat ultima data in service si ce probleme a avut, in general nemtii o duc in service BMW. mie mi se pare ca a lasat foarte mult din pret tinand cont de suma totala, insa dc sta de multe luni cu ea la vanzare si nu a avut clienti , e posibil ca acesta sa fie motivul pentru care sa lase atat din pret. daca ai un link sau o poza a masinii poti sa o pui aici, poate a mai vazut-o careva pe undeva si mai avem informatii utile
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de cristi o'RAL »

bine ai venit!
nu cred ca poti compara pertinent un megane dci cu un cooper S. Nu sunt in aceeasi clasa... au marimi diferite, motoare diferite... ce sa comparam? mere cu pere?
in megane ai spatiu, ai loc sa cari cei doi copii + carucioare + jucarii + cort + mobila de la ikea
in cooper S rabati bancheta, arunci rucsacii, si pleci in alpi la "mini alpeadria summit" :P
sunt lucruri diferite la care nu gasesti raspuns decat in (te citez) "pasiunea cam invinge pragmatismul"

iti urez succes!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Cel mai simplu iti pot spune ca am cumparat masina cu "inima" nu cu "capul"! :D
Imagine
.ecs
Membru nou
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Apr 24, 2010 1:11 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de .ecs »

In concluzie a devenit o alegere sigura Cooper S , recunosc , putin influentata si de entuzistmul afisat de voi ca posesori. Din pacate din cauza ca sunt in derulare cu constructia unei case nu pot rupe din buget suma necesara pentru Mini voi scoate Meganu' la vanzare si sper cat mai repede, sa intru in posesia bestiei :D
Ofer regatul meu pentru un ... Mini !
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie Mini Cooper S

Mesaj de cristi o'RAL »

pana una alta asteptam sa-ti completezi informatiile de la profil cu localitatea, varsta, etc... si daca iti face placere te asteptam la intalnirile noastre sa mai vezi intre timp MINI-uri :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns