'06 Mini Cooper

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Achim
Viteza 1
Mesaje: 50
Membru din: Dum Mar 28, 2010 6:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

'06 Mini Cooper

Mesaj de Achim »

Masina este a prietenei mele, dar in mare parte eu am avut "grija" de ea.
Initial am fost la Bavaria sa o configuram, dar ulterior am gasit una care indeplinea "cerintele" (alba, dungi negre, sunroof), pe stoc, 3 km la bord la un dealer BMW din Stuttgart. Masina a costat 21.600 euro fara TVA (aug '07) si la banii astia am putut sa imi aleg ce model de jante 17" vreau plus proiectoarele din lista de accesorii si covorase de velur. Din pacate am renuntat la cele "model BBS" cu care era masina in showroom si am optat pt cele de Cooper S (nu regret dpdv vizual, dar acum celelalte mi se par mai interesante). Dotari care imi "lipsesc" sunt comenzile pe volan, MP3 player (are doar CD Player, dar noroc cu mufa de auxiliar), xenon si poate iarna (mai mult in cazul prietenei mele) DSC'ul (are ASC).

La ~ 15.000 km, dupa ce a stat la Bavaria 1 saptamana s-a hotarat schimbarea pe garantie a cutiei de viteze. Problema era ca mergeai frumos si sarea din treapta a II-a fara sa ii faci nimic. Ambreiajul a fost verificat si nu are semne de uzura anormala (semn ca nu a fost vina mea / noastra, mai ales ca nu o "forjez" asa cum fac cu Civicul). Din pacate tot atunci am semnalat faptul ca la viteze mai mari de 160 kmh (depinde si de cum bate vantul in momentul respectiv) se aude un "suierat" pronuntat de la sunroof. Explicatia lor a fost ca nu pot testa acest lucru, si ca atare nu s-a facut nimic in aceasta privinta. Cand e frig mai aud mici "greieri" pe acolo.

Acum masina are 22.500 km, tocmai a primit o revizie completa (inlocuit toate fluidele cu Motul'uri) si bucsile barei de rigidizare spate inlocuite (troncanea rau) si bujii noi.

Am renuntat la Continental'uri RFT deoarece m-am trezit cu 2 galme fara sa fi luat vreo groapa "serioasa" si am trecut la Bridgestone Potenza RE050. Sunt ok pana acum. Oricum in parere mea, Cooper'ul nu poate exploata la limita niste anvelope 205/45 R17 (exact aceeasi dimensiune OEM ca pe Civic'ul meu) si asa ca diferentele de compound nu se vad "clar".

Caut sa cumpar (sau daca persoana respectiva e interesata, sa fac swap) cu un nou model de jante OEM. Ca variante as mai fi avut in minte OZ Allegerita sau Chrono HT. De asemenea vreau sa inlocuiesc capacele de oglinzi cu unele checkmate, dar nu pot lua cele OEM deoarece albul de pe el nu este aceeasi nuanta de Pepper White de pe masina. La fel si in cazul jantelor albe...

Am in casa eleronul de Cooper S pe care o sa il duc la vopsit si montat saptamana ce urmeaza. Si de asemenea am tot vbit cu Nadir (Superchips) sa ma anunte cand va fi "gata" softul lor pt acest model ca sa il pun pe masina (ma cam deranjeaza lag'ul dat in acceleratie de DBW).

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Ultima oară modificat Joi Iul 01, 2010 7:06 pm de către Achim, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: '05 Mini Cooper

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Salutam si pe aceasta cale dommu' Achim. :D
Imagine
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: '05 Mini Cooper

Mesaj de alinabiancapop »

Margarine rules!!!!!! :lol:
Bine ati venit si felicitari pentru buburuza :)
Va asteptam si la intalnirea anuala iti trimit mesaj pe privat cu detaliile.
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
Achim
Viteza 1
Mesaje: 50
Membru din: Dum Mar 28, 2010 6:54 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: '05 Mini Cooper

Mesaj de Achim »

bine te-am gasit si aici domnul Vali ;)

Alina, hello hello. Sunt la curent cu demersurile MyMini.ro de pe Facebook, dar din pacate nu cred ca voi fi in tara in acea perioada :( Oricum, multumesc!
Imagine
Avatar utilizator
luk
Viteza 6
Mesaje: 746
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:20 pm
Localitate: CT
Contact:

Re: '05 Mini Cooper

Mesaj de luk »

Salutari si bun venit!

Faina masina, sa o conduceti (in continuare) cu placere. ;)
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: '05 Mini Cooper

Mesaj de alinabiancapop »

:( te iertam de data asta :lol:
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: '05 Mini Cooper

Mesaj de cristi o'RAL »

Bine ati venit in gasca, va asteptam macar la intalnirile din Bucuresti, urmariti sectiunea MINI MAP - Capitala MINI-urilor!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Kemy
Viteza 6
Mesaje: 616
Membru din: Mie Noi 18, 2009 9:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: '05 Mini Cooper

Mesaj de Kemy »

Bine ai venit! :D
Audi A6 C7 quattro 2012
MINI Cooper S R53 2003----Sold
BMW 320D e46 2004----Sold
Avatar utilizator
Razvan
Viteza 4
Mesaje: 331
Membru din: Mar Noi 10, 2009 6:27 pm

Re: '05 Mini Cooper

Mesaj de Razvan »

Bine ai venit!
B 03 MNI
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: '05 Mini Cooper

Mesaj de darksun »

Salut Achim si bine ai venit. Noi ne mai stim de pe alte forumuri cand am admirat-o pe asta mica margerine! :D

Daca nu poti in aprilie poate vi la intalniri. :mrgreen: Este atmosfera placuta. :D :D
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Scrie răspuns