Faruri matuite

Avatar utilizator
Pasare
Membru nou
Mesaje: 26
Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:51 pm

Faruri matuite

Mesaj de Pasare »

Hello! :D am si eu o mica mare problema: s-au matuit farurile si cam asta a fost cu vizibilitatea mea pe timpul noptii :)) si in loc sa le schimb cu unele la fel, as vrea sa pun niste lupe, dar cu bec normal, nu xenon..(as vrea sa-mi pastrez talonul :)) ) are cineva idee de niste lupe bune, care sa incapa in far? Dar totusi la un pret accesibil :)) multumesc anticipat!
Blue is the favourite color of the Gods, if they ever had a favourite color.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri matuite

Mesaj de cristi o'RAL »

si ce te face sa crezi ca daca schimbi interiorul, dar exteriorul este matuit/murdar, vei vedea ceva dupa aceea?
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri matuite

Mesaj de SpOOk »

Salutare
Se poate face o polishare, are efecte vizibile, insa se recomanda ca dupa sa se aplice o folie transparenta de protectie, deoarece la polish se indeparteaza stratul protector de pe plastic, din fabrica (asta am citit si eu, nu bag mana in foc)
Referitor la lupe, eu am facut operatiunea si a iesit comsi-comsa. In primul rand farurile erau destul de "obosite" (aveau niste crapaturi, plastice imbatranite), apoi operatiunea a facut-o un baiat care e destul de plictisit si neatent la detalii. Taie din far fara sa masoare, i-a fost lene sa cumpere un spray rezistent la caldura pentru interior, in fine.
Ideea e ca la final, strict ca vizibilitate - se vede clar o diferenta, bat mult mai bine (eu am xenon din fabrica), insa calitatea lucrarii e jalnica si nu l-as mai recomanda altcuiva.

L.E. Daca vrei, iti poti monta si xenon aftermarket, se monteaza un spalator aftermarket si nu sta nimeni sa verifice daca ai senzor de nivel automat, dar e o improvizatie si nu ai nici o garantie la final, ca e facuta de unu intr-un garaj, fara factura, fara nimic.
Iti recomand o polishare buna si investeste in niste halogene de calitate.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Pasare
Membru nou
Mesaje: 26
Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:51 pm

Re: Faruri matuite

Mesaj de Pasare »

Problema nu e sticla exterioara, problema e oglinda interioara, pe care s-a depus praf si acolo a ramas. Cu polisharea nu rezolv mare lucru, ca sticla exterioara e destul de clara, nu se simte nimic la mana. Doar doua solutii am: inlocuiesc farul complet sau inlocuiesc oglinzile cu lupa, de-asta intrebam ce si cum, poate stiti voi mai multe. Multumesc mult pentru raspuns, atunci o sa ma mai gandesc in orivinta lupelor
Blue is the favourite color of the Gods, if they ever had a favourite color.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Faruri matuite

Mesaj de cristi o'RAL »

sau dai farurile jos si le speli in cada cu mult detergent, scufundate complet, cu agitare energica, pana iese tot praful din ele.
dupa aceea le lasi la soare la uscat pana se evapora toata apa din ele.

PS: dai becurile jos inainte
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
Pasare
Membru nou
Mesaje: 26
Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:51 pm

Re: Faruri matuite

Mesaj de Pasare »

cristi o'RAL scrie:sau dai farurile jos si le speli in cada cu mult detergent, scufundate complet, cu agitare energica, pana iese tot praful din ele.
dupa aceea le lasi la soare la uscat pana se evapora toata apa din ele.

PS: dai becurile jos inainte
Uite asta nu mi-a trecut prin cap pana acum :lol: mersi de pont, cand am timp, o sa fac asta si revin cu rezultatul :D
Blue is the favourite color of the Gods, if they ever had a favourite color.
Avatar utilizator
danbolba
Viteza 1
Mesaje: 57
Membru din: Lun Ian 23, 2017 11:56 am
Localitate: Arad
Contact:

Re: Faruri matuite

Mesaj de danbolba »

La fel am si eu sticla interioara cu praf... dau jos farul, dau jos becurile si mai am altceva de demontat din ele inainte sa le scufund in apa? Multam.
Long Live the Coopers.
Scrie răspuns