EML+Check Engine si eroare clapeta acceleratie

Tabbs19
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 05, 2022 4:16 pm

EML+Check Engine si eroare clapeta acceleratie

Mesaj de Tabbs19 »

Salut,
aduc si eu problema mea (mini cooper R50, 2002, 1.6 benzina) la care nu a reusit niciunul din mecanicii si electricienii pe care i-am vizitat sa-i dea de capat. Se aprind becurile de EML si Check Engine iar masina functioneaza in limp mode, se accelereaza foarte greu, cand ajung la 40mk/h se limiteaza si ma franeaza. Am facut numeroase diagnoze, sigura eroare este cea referitoare la clapeta de acceleratie.
Primul mecanic a curatat clapeta originala (cu adaptare in diagnoza), am scapat de eroare pt o saptamana dupa care s-a setat la loc. A doua operatiune a fost sa schimbam clapeta cu una noua dar mai ieftina (din nou adaptata). Ne-a tinut aprox 3 saptamani si problema a revenit. Am schimbat din nou clapeta cu una mai scumpa (VDO Siemens), din nou adaptata, totul a fost ok aprox o luna, cand eroarea a revenit. Urmatorul mecanic a readaptat acea clapeta si de data asta ne-a tinut aproape 5 luni. Eroarea a revenit, de data asta nu se mai sterge si nici adaptarea clapetei nu mai e posibila.

As dori sa stiu daca v-ati mai confruntat cu aceasta problema si daca aveti recomandari, si de solutii dar si de mecanici buni in Timisoara, deoarece pana acum toti s-au bazat doar pe diagnoza, iar aceasta indica doar clapeta... Ar mai putea exista si alte cauze care sa nu apara in diagnoza? Am tot citit despre senzorul de oxigen, de presiune, pompa de benzina, bujii infundate, cablaj, ECU etc. Problema e ca nu apare alta eroare in diagnoza iar mecanicii/electricienii la care am fost eu nu au facut alte investigatii.

Ultimul electrician mi-a recomandat un update de soft, cu precizarea ca s-ar fi putut corupe memoria. Credeti ca ar fi o solutie?
Orice parere mi-ar fi de ajutor, avand in vedere ca sunt pieton de aprox o luna si nu e amuzant pe caldura asta :(

Multumesc frumos!
Ultima oară modificat Vin Iul 08, 2022 4:35 pm de către Tabbs19, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: EML+Check Engine si eroare clapeta acceleratie

Mesaj de adrian »

Defectul nu este pe clapeta, este pe mufa mama de la instalatia electrica a clapetei.Este defect des intalnit la Mini Cooper R50 si R53.Merita sa incerci o curatire corecta a pinilor conectorului mama cu un contact cleaner si apoi cu un ac subtire sa incerci sa "inchizi 'putin pinii conectorului mama.Daca nu da rezultat ,inlocuieste conectorul.Poti sa iei unul de la dezmembrari, tai firele si cositoresti pe instalatie.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Tabbs19
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 05, 2022 4:16 pm

Re: EML+Check Engine si eroare clapeta acceleratie

Mesaj de Tabbs19 »

Mulțumesc pentru răspuns! Am localizat azi mufa respectivă. Am să cumpăr spray contact cleaner și voi încerca să curăț conectorul.
Tabbs19
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 05, 2022 4:16 pm

Re: EML+Check Engine si eroare clapeta acceleratie

Mesaj de Tabbs19 »

Dl. Adrian, mii de mulțumiri! Încă nu-mi vine să cred că am ținut 3 săptămâni mașina la mecanic și apoi 2 în curte (deoarece problema n-a fost rezolvată), am cheltuit peste 3000 de lei pe clapete și diagnoze, ca în final rezolvarea să fie așa de simplă, și ... logică! După curățarea și "închiderea" conectorilor de pe mufa mamă, eroarea de EML a dispărut, iar după vreo 5 chei a dispărut și cea de Check Engine; mașina funcționează normal.
Vă mulțumesc încă o dată, apreciez enorm ajutorul dumneavoastră!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: EML+Check Engine si eroare clapeta acceleratie

Mesaj de adrian »

Ma bucur ca am fost de ajutor.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns