Pareri achizitie Mini One 2019

MMV
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 23, 2022 6:52 pm

Pareri achizitie Mini One 2019

Mesaj de MMV »

Salutare tuturor! .
Apelez si eu la cunostintele voastre. Vreau sa cumpar sotiei un Mini One din 2019 si am fost ieri sa il vedem pe asta care pare ok raport calitate pret ca sa zic asa. https://www.autovit.ro/anunt/mini-one-s ... GVu9y.html
Baiatul zice ca l-a castigat la tombola (nu radeti, prea tare). Are inscriptionata firma de bijuterii de la care a primit-o. Am vazut si un contract, deci e destul de probabil. Are doi ani si 8000 km. Zice ca nu a folosit-o ca au alte masini. Am mers cu ea putin, pare nou totul, are si o foaie de la BMW de la revizie din care nu pricep mare lucru, dar sunt trecuti km si VIN-ul.
Acum problema mea: volanul si capul schimbatorului sunt decolorate. Nu extrem dar mult pentru cei 8000km. Restul interiorului e ok spre f ok. Carverticalul nu imi da nimic nici macar intrarea in service din hartia pe care am vazut-o. Hence my question: Sunt cunoscute volanele si schimbatoarele ca avand un plastic atat de prost incat in 2 ani sa se decoloreze? In penultima poza din anunt se vede destul de bine maciulia de la schimbator. Si in ultima volanul. Nu sunt mancate cum se mananca alea de spuma dupa niste zeci de mii dar decolorarea e evidenta. Pun si hartia de la BMW ca nu contine date personale desi si asta mi se pare ciudat.Imagine Eu cand merg cu masina la reprezentanta, imi vad datele. Nu la BMW ca nu am dar in general.
Ce ziceti, e putred sau sunt eu paranoic?
Multe multumiri!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Pareri achizitie Mini One 2019

Mesaj de adrian »

eu zic ca nu e putred,masina este One, cel mai putin accesorizata ca sa fie ieftina pt tombola, posibil ca si volanul si bila schimbatorului sa fie din materiale ieftine.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
MMV
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 23, 2022 6:52 pm

Re: Pareri achizitie Mini One 2019

Mesaj de MMV »

Multumesc pentru raspunsul prompt. Intre timp am verificat la Automobile Bavaria si nu a fost la ei niciodata. Hartia aia nu e revizie. Daca nu produce un deviz sau factura atunci e bullshit si probabil si km la fel.
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri achizitie Mini One 2019

Mesaj de Sharpe »

Revizia la Bavaria se face la 20000 sau doi ani
.......ghost...
Scrie răspuns