Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

ICE
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 05, 2011 12:49 pm

Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de ICE »

Salutare tuturor,


Vreau sa achizitionez un Mini. Prima "intalnire" cu unul a fost vara trecuta cand m-am jucat 3 luni de zile cu un Mini One (cine spune ca One-ul e de fete eu zic ca se inseala, tine totul de stilul de condus) Am avut sansa sa pun pentru cativa km mana si pe un Cooper (doar cati km ca s-a speriat propietarul :)) si diferenta nu a fost chiar atat de mare)

Asa, unde as avea nevoie de ajutor (mentionez ca am citit pe forum destule despre intretinere, consum, ca Miniul se cumpara cu "sufletul", etc): oscilez intre un Mini One pe care sa il resoftez sa ii cresc puterea (asta din prisma pretului si a faptului ca One e majoritar folosit de femei si deci e posibil sa fie mai putin... obosit - nu ca unele fete nu conduc agresiv ;) )sau un Mini Cooper D (nu dati cu pietre, la fet chipat zic ca ar surprinde multa lume, eu apreciez si un disel si un benzinar daca iti adaptezi stilul de condus ambele iti ofera satisfactii egale, stiu ca este mai scump dar poate anumite beneficii pot atenua diferenta de pret)

Unde am nevoie de ajutor: diferenta intre R50 si R56 inafara de faptul ca unul e fabricat de peugeot si altul de rover daca retin eu... altceva semnificativ?

Caut de ceva vreme posibile masinute pe net si daca acum un an nu gaseam decat cu greu sub 7000E acum am gasit prin IT multe modele de One din 2002/2003 cu 60k-70k la bord... sa ma sperii si sa fug de ele sau sa ma bucur ca a venit criza si au scazut preturile?

Va rog sa nu radeti de optiunea cooperd (ca diesel nu e mini) promit ca daca diesel e varianta pe care voi merge vin la o intalnire si ma joc cu orice benzinar cu +/- 20CP ;)



Ciao!
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de cristi o'RAL »

felicitari pentru alegere!
la prima vedere, eu unul nu as lua masina din italia, am auzit multe povesti cu masini furate, manarite, etc... italieni sunt mai "balcanici" decat, sa zicem... nemtii.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de Luce »

Salut ICE,

Eu am MINI ONE din 2002 cu motor 1.6 si 90 de caluti cu toba sport trasa klumea din galerie :D
Nu am schimbat si nici nu as schimba nimic la el... stilul meu de condus este cam agresiv... Cutia este manuala in 5 trepte si asta imi permite sa urc in turatii multe.
Stiu ca nu este neaparat bine pentru masina dar este foarte fun sa conduci asa si parca se bucura si el ( sau asta imi inchipui eu) :lol:
Masina trage rau de tot oricum dupa 3000 rpm.

Ce pot sa spun insa este ca cu toate astea dupa 6 luni de mers cu el parca as vrea ceva mai puternic si eu sunt incepator :mrgreen:
Pe autostradata am ajuns la 160 si pot spune ca ajunge greu la 160 :mrgreen:

(nu ca sunt nebun de obicei merg cu 130 doar am vrut sa vad cum creste acul)

About the rest: sa fie dupa 2004 daca nu vrei sa-ti bazaie pompa servo. In curbe stranse masina se comporta excelent.

Luce
ICE
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 05, 2011 12:49 pm

Re: Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de ICE »

Multam fain de raspunsuri,


dap ca nemtii nu-s latini e adevarat, dar presupun ca o verificare a masinii ar elimina mai multe belele.

Am citit pe mai multe forumuri straine, un One chipat ajunge la 120cp poate si mai mult (adica echivalentul unui cooper) - tinand cont ca diferenta intre toate miniurile de 1.6 benzina sta mai mult in setari ale motorului, admisi si evacuare lucruri "remediabile".

O sa tin cont de sfatul >2004 la achizitie, si oricum e cineva in germania (la un service) care ma va ajuta sa gaseasca o masina la un privat de incredere.

Mai astept raspunsri dc se poate.
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de mok »

ICE scrie:
Am citit pe mai multe forumuri straine, un One chipat ajunge la 120cp poate si mai mult (adica echivalentul unui cooper) - tinand cont ca diferenta intre toate miniurile de 1.6 benzina sta mai mult in setari ale motorului, admisi si evacuare lucruri "remediabile".
de fapt MINI ONE e un Cooper chipat pt un consum mai mic (dupa 2006 au motor mai mic 1.4)
ca si MINI FIRST de 75 cp
ICE
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 05, 2011 12:49 pm

Re: Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de ICE »

Mini am vazut ca s-a adaptat pietii acolo unde a avut vanzari mari. La fel ca si Mini Ray care din cate stiu (fara sa il mai intreb pe google) a fost o varianta vanduta exclusiv in Italia.

Apropo, a mai observat careva ca siteul mini.ro nu are buton de "send" la formularul de contact? Am vazut ca promoveaza ideea de "inchiriere" Mini printr-un, presupun, leasing operational... am vrut sa le scriu dar dupa ce am facut compunerea...da-i send de unde nu-i :D (am incercat de pe mai multe browsere... e doar la mine problema asta?
vladone
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Dum Oct 09, 2011 4:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de vladone »

eu am testat un MINI One din 2010 cu motor de 1.6 si 98 de cai si se misca foarte bine
Avatar utilizator
pumbaa
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Mie Oct 05, 2011 10:43 am
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de pumbaa »

Orice MINI R56 cu motor pe benzina, are aceeasi cilindree, indiferent de putere, de 1598 cmc. Incepand cu MINI One de 75 CP si ajungand pana la JCW, care dezvolta o putere de 211 CP, motoarele sunt aceleasi, de 1,6. Diferenta de putere este data de o turbina in plus la Cooper S si la JCW la fel, si deasemenea difera distributia, sunt mai multe aspecte...asta doar asa, ca sa ne reamintim cat de multe poate un MINI!!! :P
Imagine
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de mok »

Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Solicit consultanta in achizitionarea unui Mini :)

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Pumbaa si unde ziceai ca lucrezi? :lol: :lol: :lol:
Imagine
Scrie răspuns