Retrofit bixenon R56

Bogdan13uk
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 19, 2021 1:36 pm

Retrofit bixenon R56

Mesaj de Bogdan13uk »

Salutare, am un R56 din 2010 cu faruri halogen si am facut rost de curand de 2 faruri complete bixenon.
A facut cineva acest retrofit si ma poate ajuta cu cateva informatii legat de ce fire trebuiesc modificate si ce codare trebuie facuta? De mentionat ca am la faruri si mufele originale cu aprox 20 cm de cabluri.
Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Retrofit bixenon R56

Mesaj de adrian »

E putin cam complicat, instalatia electrica difera,inclusiv conectarea la FRM.Daca vrei te ajut cu schemele electrice la non xenon si la xenon.
Ai nevoie de un electrician cu acces la TIS BMW care sa vada schemele electrice de conectare pentru xenon si recodare pe FRM pentru Xenon.
Conectorul pentru faruri este identic la halogen si xenon, dar cablajul este diferit.
recodare FRM necesara
xenon.jpg
conectare pentru Xenon la FRM
BIXENON FRM conect.jpg
asta este conectarea la halogen.
halogen conect.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Bogdan13uk
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 19, 2021 1:36 pm

Re: Retrofit bixenon R56

Mesaj de Bogdan13uk »

Multumesc, deci sa inteleg ca trebuie adaptat cablajul ce ajunge la mufe si codate farurile sau trebuie ceva modificari si in FRM?
Bogdan13uk
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 19, 2021 1:36 pm

Re: Retrofit bixenon R56

Mesaj de Bogdan13uk »

Si inca o intrebare, poti sa faci acest retrofit sau cunosti pe cineva? Contracost bineinteles. Nu am pretentie la spalatoare pentru ca stiu ca e mai complicat
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Retrofit bixenon R56

Mesaj de adrian »

Bogdan13uk scrie: Vin Ian 28, 2022 10:06 pm Multumesc, deci sa inteleg ca trebuie adaptat cablajul ce ajunge la mufe si codate farurile sau trebuie ceva modificari si in FRM?
Trebuie recodare FRM cu NCS Expert si vazut daca in conectorul X14620 ai cablaj tras la pinii pentru Xenon.Ai mai jos configuratia mufei X14620.
Eu nu fac decat recodare FRM, nu ma ocup de tras fire.
X14260.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Bogdan13uk
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 19, 2021 1:36 pm

Re: Retrofit bixenon R56

Mesaj de Bogdan13uk »

Multumesc pentru schite, revin cu update.
Bogdan13uk
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Mar Ian 19, 2021 1:36 pm

Re: Retrofit bixenon R56

Mesaj de Bogdan13uk »

Salutare,

Am montat azi farurile si spre surprinderea mea a fost f usor, am mutat in mufa un pin si am adaugat o masa plus codare si functioneaza perfect, fara erori. Acum astept sa gasesc second pompa si furtunasele pentru spalatoare sa le fac si pe acestea functionale. Multumesc pt schite si sfaturi
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Retrofit bixenon R56

Mesaj de adrian »

Ma bucur ca ti-au fost de ajutor schemele.Apreciez pe cei care fac astfel de lucrari.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns