sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de MiniRC31 »

reguts scrie: Mar Apr 23, 2019 11:14 pm
magicbright scrie: Mar Apr 23, 2019 11:02 pm Cu cât e mai sofisticată si mai puternică, cu atât costurile mentenanței cresc. Deci dacă vrei mai puține bătăi de cap, uită de S. Iar cu bugetul pe care te-ai hotărât sa îl aloci nu te lipești de un S în toate mințile, mai mult ca sigur vei da peste un cazan de țuică care îți va mânca sufletul si sănătatea.

Deci sa inteleg ca motorul ideal in bugetul asta e cel de 1.6 116cp.
Sunt foarte multe anunturi cu MINI Cooper 1.6 din 2003/04/05 pe la 3.600...spre 4.000 de euro. Toate "bune" , cu multe piese schimbate si km sub 150.000 :roll: :twisted: . Inteleg ca o masina sh..necesita investitii pentru a o putea utiliza in conditii optime, dar si mult noroc, insa chiar asa rele sunt aceste masini ? Atatea probleme ce pot aparea la un Mini din ce-am citit aici pe forum, n-am vazut nici macar pe Opel Club :mrgreen: ...in tinerete am condus un Astra G 1.6 16v... gurmand tare... si iubitor de ulei 5w40.
Mersi oricum tuturor baietilor care mi-au raspuns.
Sper sa ...am noroc , pentru ca experienta in a alege un MC n-am ... decat din ce am citit pe aici de 2 zile .
Seara faină!!!
pai sa iti faci o idee: eu am salvat un Cooper pe la 289mii km de la casare sigura si nu regret o secunda...am schimbat ca moft dupa moft orice din ea
plecand de la radiator pana la interior complet ...distractia a fost pana azi (cuprinzand 2 seturi de caucicuri + 3 revizii) aprox 4000Euro si vreau sa bat 500K, nu regret, masina este impecabila....desigur personal cred ca e puternica pt o domnita si slabuta pt unul care "vrea" sa dispara ca ninja :lol: :lol: :lol:
pt masina daily movement este ok Cooperul R50, doar trebuie sa o intelegi :D sa te obisnuiesti
cauta dupa 2004 cat mai full sunroof incalzire in scaune comenzi volan, cruise control....etc.. (ce iti spun sa cauti sunt mofturi de ale mele dupa ce am descoperit Mini R50)

PS: sunt fanul unei alte marci si detin un R50.
Drive safe and keep the wheels down
reguts
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 23, 2019 11:18 am

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de reguts »

Salut baieti ,

https://m.imgur.com/a/leSNhBa


Am zis ca daca nici saptamana asta nu reusesc sa dau de una...

Buburuza verde din 2004 , 1.6 116cp, trapa, piele...

Rigida ... in treapta a doua m-a terminat, de 2 ore ma plimb prin oras. E senzationala !

Va multumesc ptr toate raspunsurile !
Drumuri bune !
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de magicbright »

Salut,
Să te bucuri de ea!
PS: poza e făcută in Târgoviște?
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
reguts
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 23, 2019 11:18 am

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de reguts »

Multumesc !!!

Da , in Targoviste. De acolo sunt...de acolo am luat-o... :D
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de magicbright »

Suntem consăteni inseamnă.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
reguts
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 23, 2019 11:18 am

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de reguts »

De resedinta da , de 4 ani stau in Bucuresti...dar oricum buburuza o sa doarma la Targoviste !
sandelki
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 02, 2019 9:40 am
Localitate: Onesti
Contact:

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de sandelki »

Va rog, daca imi poate spune cineva de ce sa ma feresc la ONE. e mai fiabil 1,4 sau 1,6 ? la 16v sunt probleme ? Viner ma duc in Germanika sa il iau. nu vin fara unu. Multumesc.
reguts
Membru nou
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 23, 2019 11:18 am

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de reguts »

Cred ca baietii sunt mult mai in masura decat mine sa-ti recomande ceva , dar sincer nu as alege niciodata 1.4 ... pentru ce ? :) :D :D :D :D :D
big_marian
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Vin Aug 23, 2019 11:01 am

Re: sfat achizitie mini cooper R50/R53/R56

Mesaj de big_marian »

Salut! Dacă nu ai cumpărat ceva, am eu un r50 Cabrio de vânzare. An 2005,1.6, manual, 116.000
Km. Culoare gri. Revizie făcută recent: ulei, filtru ulei, filtru aer și polen. Aer condiționat(funcționabile), pachet lumini(uși, sub scaune și portiere), senzor presiune aer roti, scaune de piele încălzite, sport,geamuri electrice
Am schimbat recent furtune servo și schimbat ulei servo(buba lor).
Decapitarea merge ok, prelata nu e rupta.
Nu e perfecta la vopsea, ar necesita un polish( dar nu e neaparat acum). Are o urma de rugina pe la in stop, de vreo 2 cm, dar se poate rezolva ușor.
Motorul merge in parametri normali.
Te salut!

Ofer Bonus și cauciucuri de iarna, iar gumele de vara sunt cumparate noi anul trecut. Jante aliaj, pe 16.

Prețul îl discutam pe privat!
Scrie răspuns