Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Scrie răspuns
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

Salut!
Montat joja azi si cu ocazia asta am constatat ca am pierdut pe drum 0.5 L .
Maine imi vine bujia noua(gratis - garantie) si o sa o caut si de hemoragie pe la filtrul de ulei.
Intre timp ultimii 300 km mers cox 5000-6000 ture constant (autostrada BUC - CT treapta 5-180km/h consta t . De acasa la birou si retur extraurban treapta 3 -130km/h )
Masina se simte mult mai bine, au mai venit cativa caluti inapoi acasa :) o sa las in continuare usa deschisa la grajd poate se mai intorc si altii :)
Masina dezvolta mai multa putere decat inainte insa are in continuare acea ezitare la accelerare. Pe kick down masina in continuare accelereaza mai incet decat decat cu pedala apasata la 90%.
Saptamana asta o sa o incalt de vara cu ocazia asta o sa vad cum arata si jantele si gumele de vara pe care nu le-am verificat cand am cumparat masina.
Bafta!
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Ce erori sunt acum pe diagnoza?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

adrian scrie:Ce erori sunt acum pe diagnoza?
Salutare!

Acum nu mai am nici o eroare. Dupa ce am plecat de la intrunire am mers incet prin Bucuresti si pe prima bucata de autostrada(aia din dale) si s-a aprins EML, i-am dat cox constant 5500 rpm treapta 5 vreo 30 km si dupaia am oprit la benzinarie. Dupa ce am plecat iar la drum si tinut numai constant 5500-6000 in treapta 5 nu s-a mai aprins. Maine cand ma duc la service sa rezolv scurgerea de ulei de la filtru ulei si sa schimb bujia o sa o pun si pe tester sa vad ce eroare a fost si va tin la curent.

Candva in viitorul apropiat o sa vreau sa facem modificarea cu fulia de 17 cum spuneati si softul aferent, uleiul de compresor si ce mai credeti dumneavoastra si Sharpe ca mai trebuie facut la masina. Sunt curios ce putem scoate din masina cu kitul complet de JCW si fulia de 17.
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de MiniRC31 »

care mai este viata acestei masini? :shock:
Drive safe and keep the wheels down
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

MiniRC31 scrie:care mai este viata acestei masini? :shock:
Salut!

Masina invie invet incet cu fiecare rezervor golit cu cox. Consumul.mediu pe ultimele 3 rezervoare e 17L/100km.
Inca am intreruperea de putere in sarcina mare insa mult mai putin accentuata decat inainte. Mai dau un rezervor de cox si vedem ce se intampla.
Am dat comanda de garnitura capac supape si baterie filtru ulei plus oringuri racitor ulei plus fluidele aferente- scump domle scump-sper sa scap de scurgerile de ulei,acum cred ca sunt mai accentuate de la coxul servit zilnic.
Mi-a cazut un plasticul de protectie de la aripa dreapta fata :(
Am incaltat-o cu sandalele de vara - sta pe drum intr-un mare fel dar folosesc proteza de ring si la mers cu masina acum :)
Ma gandesc sa schimb jantele ca la schimbul de roti am observat ca roata completa are vre 20kg per bucata
Am observat ca nu se aprinde martorul de centura de siguranta daca nu o pun...
Pe data de 20 devine Constanteanca cu acte in regula.
Nevasta nu vrea sa auda de mers cu Mini :) am renuntat la a mai cumpara un scaun bebe pt Mini desi bebele imita Superchargerul la 6000 Rpm si rade cu gura pana la urechi(nu vrea sa-l faca petrolhead probabil)
S-a prins nevasta cati bani am bagat in Mini pana acum cand a vazut desfasuratorul la card :( face glume numai cu benzine de octan 100
Usa sofer nu se inchide din telecomanda :( trebuie sa o deschid cu cheia ca la Dacia 1310
Cand rabatez scaunul sa pun ceva sau pe cineva in spate scaunul nu revine la pozitia initiala ci se duce pana in spate de tot sa rupa picioarele pasagerului(nu stiu daca e defect sau Mini e facut doar pt sofer)
Stropitoarele la stergatoare sunt inutile cand mergi mai tare(stropesc la baza stergatorului si cam ramai orb cand ti-e lumea mai draga)
In continuare Indicatorul de benzina rezervor nu scade sub jumate chiar daca raman in pana prostului(merg pe vechi cu resetare de trip si calculez in functie de consumul din CB care indica bine)
Ce sa zic...viata de Minion casatorit si cu copil mic.
Am deja 2000km de la schimbul de ulei . Pana sa inceapa vara vreau sa o duc la Mini Garaj sa-i fac iar schimb ulei si in plus schimb ulei compresor si furtune servo.Daca si pana atunci tot am intreruperea de putere o sa ii rog sa se ocupe si de problema asta. Pana la vara vreau un Mini JCW in plenitudinea fortelor.

CONCLUZIE: IMI PLACE MASINA ASTA DIN CE IN CE MAI MULT! :)
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Sharpe »

indicatorul de benzina l-a stricat cel ce a schimbat filtru de benzina :lol:
.......ghost...
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

Sharpe scrie:indicatorul de benzina l-a stricat cel ce a schimbat filtru de benzina :lol:
Asa prost mergea de cand am luat masina. Am explicat intr-un post anterior cu am ramas in pana prostului pe autostrada cand am cumparat-o :)
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de MiniRC31 »

Gabriel CT scrie:S-a prins nevasta cati bani am bagat in Mini pana acum cand a vazut desfasuratorul la card :( face glume numai cu benzine de octan 100
nu ai fi singurul...primul cuvant era "IAR?"
Gabriel CT scrie:Cand rabatez scaunul sa pun ceva sau pe cineva in spate scaunul nu revine la pozitia initiala ci se duce pana in spate de tot sa rupa picioarele pasagerului(nu stiu daca e defect sau Mini e facut doar pt sofer)
este un defect, scaunele trebuie sa "se opresca" la punctul unde la inceput erau fixate.
Gabriel CT scrie:Stropitoarele la stergatoare sunt inutile cand mergi mai tare(stropesc la baza stergatorului si cam ramai orb cand ti-e lumea mai draga)
la mine isi mai schimba unghiul si in loc sa stropesc geamul meu il stropesc pe al celui din spate :lol: :lol:
Gabriel CT scrie:In continuare Indicatorul de benzina rezervor nu scade sub jumate chiar daca raman in pana prostului(merg pe vechi cu resetare de trip si calculez in functie de consumul din CB care indica bine)
daca nu iti ies caulculele sau iti dau cu " , " ai pus-o :lol: :lol: :lol:
Gabriel CT scrie:Ce sa zic...viata de Minion casatorit si cu copil mic.
welcome to the club
Ultima oară modificat Sâm Mar 17, 2018 4:19 pm de către MiniRC31, modificat 1 dată în total.
Drive safe and keep the wheels down
Gabriel CT
Viteza 2
Mesaje: 197
Membru din: Lun Feb 26, 2018 2:38 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de Gabriel CT »

MiniRC31 scrie:
Gabriel CT scrie:S-a prins nevasta cati bani am bagat in Mini pana acum cand a vazut desfasuratorul la card :( face glume numai cu benzine de octan 100
nu ai fi singurul...primul cuvant era "IAR?"
Nu are cum sa fie "IAR" ca abia am cumparat masina. To be continued...
Gabriel CT scrie:Cand rabatez scaunul sa pun ceva sau pe cineva in spate scaunul nu revine la pozitia initiala ci se duce pana in spate de tot sa rupa picioarele pasagerului(nu stiu daca e defect sau Mini e facut doar pt sofer)
este un defect, scaunele trebuie sa "se opresca" la punctul unde la inceput erau fixate.

Mr Sharpe e pe receptie...facem lista de lucrari
Gabriel CT scrie:Stropitoarele la stergatoare sunt inutile cand mergi mai tare(stropesc la baza stergatorului si cam ramai orb cand ti-e lumea mai draga)
la mine mai schimba unghiul si in loc sa stropesc geamul meu il stropesc pe al celui din spate :lol: :lol:
LOL

Gabriel CT scrie:In continuare Indicatorul de benzina rezervor nu scade sub jumate chiar daca raman in pana prostului(merg pe vechi cu resetare de trip si calculez in functie de consumul din CB care indica bine)
daca cu iti ies caulculele sau iti dau cu " , " ai pus-o :lol: :lol: :lol:
pai la maxim 300km pe un plin alimentez
Gabriel CT scrie:Ce sa zic...viata de Minion casatorit si cu copil mic.
welcome to the club
E mare clubul? Am vazut la intrunirea de saptamana trecuta un carut de bebe care a incaput in portbagajul de Mini...Oau Oau! Daca vine bebe Nr 2 o sa caut si eu
2004 Mini Cooper S JCW- mergem inainte ca inainte era mai bine
2016 Honda Civic Tourer - apa paie si bataie
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Intrerupere putere in sarcina mare -2004 R53 Mini Cooper S John Cooper Works

Mesaj de MiniRC31 »

Gabriel CT scrie: Daca vine bebe Nr 2 o sa caut si eu
eu zic sa ii lasi direct cheile :P
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns