Sfat achizitie Mini One R50

ZoicS
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2017 6:23 pm

Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de ZoicS »

Salut.
Dispun de 3000E si imi caut masina. Printre multe alte modele, am pus ochii si pe Mini.
Avand in vedere suma de bani, ma cam incadrez la un One, nu si Cooper. Cautand pe net, am dat de 2 masini mai aproape de mine. Exista vreo sansa sa cunoasca cineva masinile?
Las aici link cu cele 2 masini:

- https://www.olx.ro/oferta/mini-one-ID7T ... aef42d5709
Pret cam mic. O singura poza (si aia veche, din iarna). Detalii 0. E an 2004, adica nu ar trebui sa mai fie cutia cu probleme.

- https://www.olx.ro/oferta/mini-cooper-p ... 8m1mT.html
Interior / exterior arata bine. Are panoramic cu trapa. Nu specifica anul de fabricatie (posibil sa fie cutia buclucasa).Mi se pare cam mic pretul.

Stiu ca au probleme la cutie (<2004), probleme cu servo. Cam ce alte probleme ar mai avea modelul asta?
La ce sa ma uit sa imi dau seama de kilometri, daca sunt reali sau nu? (pedale si volan).
Cam ce anume ar fi un deal breaker la o masina daca merg sa o vad? Ce piese sunt mai costisitoare si de ce defecte sa ma feresc?

Va multumesc frumos...
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de Sharpe »

As merge pe cea de PH ....merita vazuta ,km nu poti sa verifici decat daca are carte service la zi sau macar o data a fost pe la rep BMW
.......ghost...
ZoicS
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2017 6:23 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de ZoicS »

Mersi de ajutor. Aia gri imi face si mie cu ochiul. Arata binisor tare, dotari...tot ce trebuie.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de adrian »

Cel de PH pare OK , este model facelift , cutie viteze Getrag.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
ZoicS
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2017 6:23 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de ZoicS »

Proprietarului in schimb nu.i place sa raspunda la telefon si nici la mesaje. Ma oftic ca nu pot da de el :(
ZoicS
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2017 6:23 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de ZoicS »

Am vorbit cu omul. Maine ma duc sa o vad. Aparent e an 2002 luna a 4a. Masina sotiei, nemiscata de 3 luni ca nu se descurca cu manuala.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de MiniRC31 »

ZoicS scrie:Am vorbit cu omul. Maine ma duc sa o vad. Aparent e an 2002 luna a 4a. Masina sotiei, nemiscata de 3 luni ca nu se descurca cu manuala.
cutie de viteze Midland, eu nu prea inteleg de ce ii puneti coarne la Midland, stiu ca s-a mai vb despre asta, cutiile pica pt ca nu sunt intretinute si ca urmare pierd ulei...propietarul doarme si are pretentii sa mearga nemancat de 2luni pe strada... :o

un alt lucru de care trebuie tiunut cont este timoneria la Midland, aparte ca costa destul de mult pt anii sai..., dar cedeaza tamponul de guma si creeaza "joc" in schimbarea treptelor astfel incat au tendinta de a "agata" treptele intr-o repriza de 1-2-3...

desigur am citit si de Getrag, cutie revizuita tehnic dar si adaugarea unei trepte in plus deoarece masina in autostrada iti cere "urmatorea" datorita turatiilor ridicate celei cu 5t.
la Getrag 6t pierzi feelingul Mini pe 3-4 sa nu zic de 5 ca inca trage pana pe la 170 linear(si vorbesc de stoc - Cooper)

am vazut si GETRAG facute praf ca si eu aveam o "pasarica" sa schimbam cu 6 dar +- raman pe Midland doar pt a avea scopul pt care a fost luata - divertisment

succes in decizia ta, verifica tot, ce e mai important este ca masina sa aibe km reali, asta conteaza cel mai mult, cat si ceva istorie daca se poate pe hartie a interventiilor facute pe masina.
mai asigura-te de un alt lucru, ca daca e SH nu inseamna NOUA deci ceva investitii sunt de luat in seama....intr-un viitor mult mai apropriat decat una noua...
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de n0iz3 »

Dupa parerea mea nu exista masina de varsta asta in care sa nu bagi bani.
Nu o sa gasesti una perfecta (sau o sa coste pe masura), ci trebuie sa alegi un compromis.
Cand mi-am cumparat cealalta masina (o Octavia), ma saturasem sa vad toate cazaturile, asa ca am fost sa o vad si pe cea mai scumpa care era la vanzare in momentul ala. Vazut, cumparat, 0 bani investiti in aproape 3 ani (fara revizii evident).

La MINI am ales una care nu era impecabila si am bagat in 6 luni destul de multi bani ca sa o fac sa mearga asa cum imi place.

Pana la urma, toata treaba tine de gusturi. Daca rezonezi cu masina aia, o sa o iei. Daca nu, mergi la urmatoarea.
ZoicS
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Vin Iun 23, 2017 6:23 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de ZoicS »

Multumesc tuturor de pareri si sfaturi.
Din nefericire, n`am mai ajuns sa vad masina, am apucat sa`mi iau altceva intre timp.
Inca o data, va multumesc pentru ajutor.
allexx332
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 18, 2017 7:55 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de allexx332 »

Buna seara !

Doresc sa achiziționez pentru soția mea o mașina de oraș și am cam rămas "blocat" pe Mini One , mai exact exemplarul de mai jos :

https://www.olx.ro/oferta/mini-cooper-a ... 8WVw5.html

Va rog sa ma ajutați cu ceva sfaturi de achiziție, la ce anume sa fiu atent la ea, ce sa verific etc.

De asemenea m-ar ajuta ceva informații legate de cutie , având in vedere ca vorbim de una automata (este cu/fără întreținere, dacă e cu întreținere, la ce intervale ar trebui făcut schimbul de ulei/filtru) . Am experiența cu dsg-urile de la VAG însă despre Mini chiar nu știu nimic.

Informații legate de problemele lor frecvente iarăși mi-ar fi de folos....cam care ar fi , cât de costisitoare etc.

Cam am de ales între Mercedes A klass și Mini , iar dintre cele doua sincer m-ar încânta mai mult Mini.

Mulțumesc anticipat !
Scrie răspuns