Afisaj eronat nivel combustibil

Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Afisaj eronat nivel combustibil

Mesaj de SpOOk »

Salutare
Problema e urmatoarea:
Cooper S R53, 2004
Acul de la indicatorul de benzina era la ultimul sfert, range 100km, eram pe autostrada (la 10km de bucuresti) si mi se opreste motorul in mers.
Nici o avertizare, nimic.
Mentionez ca era prima tura cu masina proaspat achizitionata si n-am fost avertizat in prealabil de fostul proprietar de aceasta problema
Am desfacut ieri hubloul de la rezervor unde e plutitorul si m-am uitat la el, nu pare a fi nimic neinregula. Culisa bine, nu parea a fi nimic desfacut, nelalocul lui. Intr-adevar, nu l-am scos cu totul din rezervor. Plutitorul in sine mi s-a parut a fi dintr-un material si nu un recipient gol cum am vazut la alte masini.

E destul de neplacut ca nu stiu nivelul exact si nu imi place sa o las pana la rosu, pentru ca e posibil sa ard pompa si trage toate gunoaiele de pe fundul rezervorului.
Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta, e binevenit sa isi lase cei 2 centi pe thread-ul asta.

Merci
O zi faina
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Afisaj eronat nivel combustibil

Mesaj de adrian »

Daca tot ai umblat acolo unde miroase a benzina de te doare operatia,trebuia sa scoti afara toata sandramaua si sa vezi de ce probabil plutitorul nu coboara pana jos, probabil ceva il tine agatat,posibil sa fi fost demontat cand s-a schimbat filtrul de benzina si monta la loc gresit.Puteai sa-l scoti afara si sa vizualizezi ce arata ceasul de nivel functie de cum misti tu plutitorul chiar daca pompa mergea in gol 15-20 secunde,nu cred ca se intampla nimic.Adevarul e ca garnitura aia de cauciuc de deasupra filtrului nu se pune chiar asa de usor la loc, trebuie sa te umpli putin de benzina pe maini daca ai 10 litri in rezervor.E bine sa faci lucrarea cand ai f. putina benzina.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Afisaj eronat nivel combustibil

Mesaj de SpOOk »

Eu initial am avut impresia ca nu a fost montat corect la loc, cum bine ai speculat si tu.
Ultima oara cand am alimentat, dupa ce l-am demontat, mai aveam aprox un sfert de rezervor conform indicatorului si au intrat 35L, deci pare rezolvata problema.
Acum cand ajung aproape de gol, imi iau canistra de benzina dupa mine sa fiu sigur :lol:

Garnitura aia e infernal de montat la loc...
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Scrie răspuns