inlocuire parbriz: coduri de piese, solutii, variante

Avatar utilizator
Specter
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:39 pm

inlocuire parbriz: coduri de piese, solutii, variante

Mesaj de Specter »

A venit momentul sa inlocuiesc parbrizul de pe R53-ul meu si m-am gandit daca tot fac operatia asta sa fac si un upgrade la un parbriz cu senzori de ploaie si lumini posibil chiar si cu incalzire...as avea nevoie de parerire posesorilor cu optiunea asta de incalzire in prabriz...avantaje / dezavantaje....
Scheme de montaj daca se poate...am inteles ca unele service-uri au rupt ornametele de plastic de pe stalpii A ca sa poata monta parbrizul...
Daca cineva a mai facut operatia asta sa ma ajute si pe mine cu detalii....cu siguranta exista:)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: inlocuire parbriz: coduri de piese, solutii, variante

Mesaj de adrian »

Eu am parbriz incalzit,dar ca sa-l incalzesti trebuie sa-l alimentezi cu tensiune,la MINI Cooper asta se face via BCM(calculatorul care gestioneaza lumini, stergatoare, clima,geamuri electrice, inchidere centralizata,etc.).Asta pentru ca este protectie la supracurent sau timp de mentinere a incalzirii parbrizului.Mai exact, intrerupatorul de pe bord merge in BCM, de la el la un releu de protectie si apoi la parbriz.Deci daca vrei sa-l montezi profi, trebuie si instalatie electrica si mai ales activarea acestei optiuni in BCM cu ajutorul unei interfete dedicate BMW.
Iarna optiunea este foarte buna, cade poleiul sau gheata de pe parbriz in 30 sec.Daca nu ma insel este legat si de duzele de la spalatorul de parbriz care si ele sunt incalzite.
Merita dar nu este usor de facut.
Nu exista dezavantaje decat la nivelul pretului parbrizului.
Pentru senzor ploaie si lumini ambientale, exact aceeasi treba, totul trece prin BCM(sau Multifunction control modul cum zic cei de la BMW),trebuie senzor, cablaje, activare in BCM si alt intrerupator pentru stergatoare(are pozitie suplimentara pentru activare senzor ploaie).La cat face optiunea asta parerea mea este ca nu merita cheltuiala si timpul pierdut.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Specter
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:39 pm

Re: inlocuire parbriz: coduri de piese, solutii, variante

Mesaj de Specter »

parbrizul in sine nu cred ca ar costa cu mult mai mult...iar montajul partilor noi le fac cu un prieten bun electrician am mai facut operatia asta si pe fosta masina un audi a4 B7 la care am facut o gramada de investitii de genul asta de la senzori de autoleveling la toata instalatia de xenon far inlocuita OEM manete de cruise control, navigatie etc... dar nu avea si optiunea de parbriz incalzit...
maneta, cablaje, senzori...le pot aduce f ieftin din anglia
eram curios de schema si componente daca exista pe undeva cat si daca se vad firele prin parbriz ca sa deranjeze...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: inlocuire parbriz: coduri de piese, solutii, variante

Mesaj de adrian »

Daca nu ai descarcat manualul de service de la R50,53 pus de mine pe forum, iti aduc un DVD(la MMD 2013) cu el si ai toate schemele electrice, asta in caz ca ai nevoie.Reteaua de incalzire este foarte discreta, se vede doar dintr-un anumit unghi ,finete extrema de panza de paianjen,practic invizibila.Inca ceva, comenzile care merg la Confort modul sunt alimentate cu +5V, nu cu 12V.
Imi pare bine sa aud ca ai "antecedente"in materie de electricitate auto. :)
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Specter
Viteza 1
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 4:39 pm

Re: inlocuire parbriz: coduri de piese, solutii, variante

Mesaj de Specter »

sunt autodidact am invatat de la prietenul meu una alta si unde nu pot eu rezolva el...
da abia astept intalnirea si CD-ul ca am de gand sa tin masina asta pana ajung bunic:D...chiar ma bate gandul de unul clasic...sa am ce "renova":D
Scrie răspuns