Cutie manuala versus cutie automata

Scrie răspuns
Avatar utilizator
FlopP
Viteza 6
Mesaje: 544
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:51 am
Localitate: Timisoara

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de FlopP »

stai linistit ca in MINI incape si unu de 2m linistit... gandestete la mine care am 1.85 inaltime si 110kg stau extraordinar de lejer in ea :lol: pana ajunge el la specificatiile mele mai dureaza :lol:

sa fiu si eu ONTOPIC putin... eu unul prefer manualele pentru ca acolo defapt demonstrezi ce sofer esti cu adevarat... acolo arati cum stii sa comunici cu masina, sa o asculti si sa ii satisfaci nevoile :lol: :lol: :lol: hai ca o dau in filozofie deja... oricum intelegi la ce ma refer ;)
Mini Cooper S - John Cooper Works - 2006 (R53)
TM-75-JCW
viewtopic.php?f=11&t=2744

Mini Roadster - John Cooper Works - 2012 (R59)
TM-90-JCW

E-mail: [email protected]
Contact: 0727 887 555
Avatar utilizator
FlopP
Viteza 6
Mesaje: 544
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:51 am
Localitate: Timisoara

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de FlopP »

sa nu se inteleaga ca am ceva impotriva cutiilor automate... intradevar sunt mult mai comode la condus in oras ( parerea mea ) si inca un avantaj care zic ca vine in favoarea celor automate este faptul ca poti sa fi mult mai atent la drum in sensul ca ai mai putine lucruri de facut... folosesti mai putin efort deci creierul tau nu este incarcat cu atatea sarcini... avand in vedere avantajele astea eu tot raman pe manuala pt ca abia atunci vei simti cu adevarat ca vei conduce o masina ( repet este o parere personala nu vreau sa supar pe nimeni ;) )
Mini Cooper S - John Cooper Works - 2006 (R53)
TM-75-JCW
viewtopic.php?f=11&t=2744

Mini Roadster - John Cooper Works - 2012 (R59)
TM-90-JCW

E-mail: [email protected]
Contact: 0727 887 555
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de cristi o'RAL »

nu cred ca are legatura cu creierul, schimbatul vitezelor intra in reflex :D
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
FlopP
Viteza 6
Mesaje: 544
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:51 am
Localitate: Timisoara

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de FlopP »

dar tot e un task in plus... tot se incinge creierul... oricum la automate nu ai frica ca iti moare motoru :lol:
Mini Cooper S - John Cooper Works - 2006 (R53)
TM-75-JCW
viewtopic.php?f=11&t=2744

Mini Roadster - John Cooper Works - 2012 (R59)
TM-90-JCW

E-mail: [email protected]
Contact: 0727 887 555
Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de bumbumparty »

eu pana sa am automata nu am condus niciodata cu ambele maini pe volan...de cand cu automata...90% din timpul pe care-l stau la volan o fac stand cu ambele maini pe volan...clar este un lucru bun...

Cat despre murit motorul nu sunt tocmai deacord...un prieten de al meu a vazut moartea cu ochii...
Mazda 6 automata...5000 km... depashire pe dn1 pe la munte pe undeva...la jumatea tirului a murit moturul o data cu servo frana , directie etc etc...nici el nu stie cum a scapat...cert este ca a scapat si nu a lovit masina....s-a dovedit a fi de la o mufa de sub masina...care nu era tocmai in firea ei...

Concluzia este certa...fierul este fier... chit ca se numeste dacia...sau bentley... nu poti fi niciodata sigur 100% pe niste circuite cabluri si un fier... ca e manuala ca e automata...riscul exista undeva acolo...!!!
Dar apropo de greseli...factorul uman are sanse mai mari sa greseasa...o mica distragere de atentie...gen...iti spune iubita ca te iubeste...brusc creierul o sa sincronizeze mai greu mainile cu picioarele din cauza emotiilor...pe cand automata...nu are sentimente...ea ce stie aia face...! :)
Nu ai Mini?
Nu existi!
Avatar utilizator
remus_sclemby
Viteza 1
Mesaje: 50
Membru din: Joi Dec 30, 2010 9:13 pm
Localitate: avezzano, Italy
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de remus_sclemby »

Eu merg tot pe varianta automata ... eu am seqvential ... daca vrei sa schmbi, schimbi si de pe volan si de la schimbator ... miau placut tot timpu automate si cred k asta este viitoru ...cel putzin in oras, unde stau eu ... dak apuci sa dai a -3a e multt ... inainte aveam manuala, si mestecam in marmelada la greu, tot cu picioru pe ambreaj, mi sa pus, dupaia am descoperit la lucru pt k lucram pe un Bus de marfa, care era automat, super fain, de acolo mam indragostit, chiar dak cea automata, cel putzin la modelu meu d masina, e mai lenta cu 0.5 sec. si consuma cu vreo 2 % mai mult, nu ma intereseaza ... e mult mai comoda, parerea mea ... Nu as mai da o masina automata pe una manuala
Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de bumbumparty »

clar e mult mai bine cu automata...
Nu ai Mini?
Nu existi!
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de soferman »

Pentru oras subscriu la cele spuse mai sus, pentru o plimbare la munte prefer o manuala sau o automata mult mai rapida.

Cert este ca o cutie automata este mult mai comoda decat una manuala, in orice imprejurimi.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de bumbumparty »

Clar daca era un DSG pe mini... deja vb de alta masina...
Nu ai Mini?
Nu existi!
Avatar utilizator
remus_sclemby
Viteza 1
Mesaje: 50
Membru din: Joi Dec 30, 2010 9:13 pm
Localitate: avezzano, Italy
Contact:

Re: Cutie manuala versus cutie automata

Mesaj de remus_sclemby »

un DSG era super ...
Scrie răspuns