Mi-e cam frica sa-mi iau un Cooper S !! Am de ce ?

pacsone
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 11, 2011 10:48 am

Mi-e cam frica sa-mi iau un Cooper S !! Am de ce ?

Mesaj de pacsone »

A venit vremea sa-mi schimb masina si cum de multi ani imi doresc un Mini, am zis ca acum e momentul.
Problema mea este urmatoarea :

Cautam de fapt un Cooper simplu, dar am gasit un Cooper S, la un pret bun si cu km putini ( 60.000). Am fost l-am vazut, arata si merge f bine. Luni/marti ar trebui sa merg cu el la un service pentru un control, daca ei zic ca e Ok atunci pb ca il iau. Darrrrr... azi am citit f multe lucruri negative depre ambreajul si cutia de viteze a aceste masini. Multi se plang ca cedeaza dupa 50.000 km si costa f mult s-o repari. Nu stiu pe nimeni cu Mini, voi ce stiti? E adevrat chiar se strica la jumate din Miniuri sau e o intamplare.

Cat despre consum cred ca am citit ca e de la 8L la 13L prin oras. Inteleg ca e vorba despre cum o conduci, dar daca nu o calci ca la raliu toata ziua, cat ia ??

Multumesc anticipat pentru orice ajutor. Trebuie sa iau o decizie in urmatoarele cateva zile, so plz help !

Pun cateva poze cu eventuala mea masina, poate o recunoaste cineva de p aici si site prin ce a trecut :
Fişiere ataşate
mini09_4.jpg
mini809_1.jpg
Avatar utilizator
mmneg
Viteza 4
Mesaje: 384
Membru din: Mie Sep 09, 2009 6:49 am

Re: Mi-e cam frica sa-mi iau un Cooper S !! Am de ce ?

Mesaj de mmneg »

Consumul intre 8 si 13 e pentru Cooper simplu. Consumul in bucuresti este 11. Cooper S-ul consuma sensibil mai mult. Am amici care scot cu S-ul 16-17 fara mare chinuiala. Ceea ce se apropie de consumul meu de la 325.

La fel si problemele pe care le-ai mentionat. Problemele cu cutia apar doar la Cooper. Am trecut si eu prin asta ocazie cu care am schimbat preventiv si ambreiajul dar acum totul este ok.

Daca nu te deranjeaza consumul, ia un S.

Daca vrei sa vezi un cooper ingrijit dupa 65.000km, ne intalnim.
'02 Cooper - for fun BACK TO US :D , replaced by '07 320d touring - for Sasha :D
pacsone
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 11, 2011 10:48 am

Re: Mi-e cam frica sa-mi iau un Cooper S !! Am de ce ?

Mesaj de pacsone »

Wow, asa de mult ? ma asteptam la un 12 prin Buc dar 16-17 :|
Cat depsre cutia de viteze, am vazut destui plangudu-se si la S.

Cand am facut un scurt test drive cu asta care ma gandesc s-o iau, cutia de viteze facea cu "click" de fiecare data cand schimba viteza. Nu se auzea ca si cum ar fi ceva stricat ci pur si simplu un zgomot asemanator cu cel care il face un intrerupator de lunimina de prin casa. L-am intrebat pe vanzator, despre zgomot si a zis ca e normal, ca toate BMWurile sport fac asa ...ca e cutie sport etc. Eu n-am avut pana acum nici bmw nici mini... e normal zgomotul ala ?
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mi-e cam frica sa-mi iau un Cooper S !! Am de ce ?

Mesaj de cristi o'RAL »

e normal acel sunet la cutia de R53

de ce te mai intereseaza consumul daca vrei sa mergi ca la raliu?! :lol: acolo nu calculeaza nimeni consumul... ideea e simpla: daca vrei performanta, nu se poate fara consum, daca mergi civilizat, si consumul va fi pe masura.

daca criteriul dupa care vrei sa iti cumperi sau nu MINI este consumul, nu cred ca faci o alegere buna.
exista atatea masini mici cu motoare 1.1 , 1.3, 1.5 diesel (polo, clio, opel, logan, etc) care consuma foarte putin, incat n-are rost sa te mai uiti la MINI. Sau poate vrei MINI D.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
owystyle
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Iun 26, 2010 3:35 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mi-e cam frica sa-mi iau un Cooper S !! Am de ce ?

Mesaj de owystyle »

mie imi consuma in oras 12-13% mers mai mult normal si uneori mai agresiv pana in 5000rpm, iar afara am scos cel mai putin 8% mers constant 110km/h. am tot R53 exact ca cel in poza.
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mi-e cam frica sa-mi iau un Cooper S !! Am de ce ?

Mesaj de soferman »

Masina ofera senzatii placute care te fac sa uiti de consum si eventualele probleme. Trebuie sa iei in calcul ca acest risc exista la orice masina SH, poate sa nu te lase ambreiajul si te lasa caseta de directie sau cine stie ce alta piesa.
Sotia a reusit performanta sa scoata un consum cu cutie automata in Bucuresti de 8,5% in August si 10% in septembrie in conditiile in care producatorul da un consum de 10,9%.
Este adevarat ca sotia are un stil de mers neutru, fara accelerari bruste, franari inutile, etc.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
pacsone
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Dum Sep 11, 2011 10:48 am

Re: Mi-e cam frica sa-mi iau un Cooper S !! Am de ce ?

Mesaj de pacsone »

Multumesc pentru raspunsuri, daca il cumpar, il voi prezenta mai pe larg aici :)
Avatar utilizator
dj16xxs
Viteza 2
Mesaje: 177
Membru din: Mie Mar 24, 2010 7:47 pm
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mi-e cam frica sa-mi iau un Cooper S !! Am de ce ?

Mesaj de dj16xxs »

Sunt perfect de acord cu cristi.S-a mai spus si o repet si eu,MINI e o masina pe care-o cumperi cu sufletul si cu inima.
Ultima oară modificat Mie Sep 14, 2011 5:33 am de către Vali Iovi-Stere, modificat 1 dată în total.
Motiv: MINI nu Mini!
R56 COOPER red/white
Scrie răspuns