Astro

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Astro

Mesaj de Sharpe »

Cea mai buna alegere :)
.......ghost...
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Astro

Mesaj de Danyutz »

Am bagat un drum de Budapesta , apoi un Zalau si am scos un consum de 7.2, deceeeent!
Am un zgomot la rulaj, chiar si pe liber, un fel de "woah woah woah", azi am fost de am echilibrat rotile si am facut rocada fata-spate, dar nu e de acolo. La vulcanizare mi-au recomandat sa mai fac geometria ca spatele are tendinta sa le uzeze neuniform, dar nu e ingrijorator.

Ma gandesc la rulment? Chestia e ca nu face mai tare/incet la viraje, deci nu-l pot prinde pe vinovat.

Ma apropii de revizia anuala.
Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Astro

Mesaj de SpOOk »

Ce-i drept, la cati km are (am vazut in prima postare 36k), nu prea se justifica rulmentii. Poate doar daca au suferit vreo lovitura laterala, ceva (in tinerete m-am dat cu masina lui taica-miu pe gheata si am luat o bordura :lol: - shhh)
Eu am acest woah woah woah, dar e un rulment din cutie, l-am identificat, trebuie sa imi fac curaj sa il schimb sau o schimb cu totul :roll: Face doar cand e cuplata.

Planetarele? au vaselina? sunt ok burdufurile?
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Astro

Mesaj de Danyutz »

Eh, acu are dublu km, nu mai e asa frageda :lol:

Lovituri n-a primit, verificam si planetarele. Poate ceva pe la frane, dupa schimbul de discuri/placute ?
Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Astro

Mesaj de SpOOk »

Ma gandesc ca la frane mai degraba ar scartai daca atinge ceva.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Astro

Mesaj de Danyutz »

Am vorbit cu mecanicul masinii si ne vedem saptamana viitoare sa-si dea cu parerea. Revin.
Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Astro

Mesaj de SpOOk »

Tine-ne la curent, chiar sunt curios
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Astro

Mesaj de Danyutz »

Cica ar fi de la anvelope, rulmentii nu au treaba. O sa schimb rotile pe iarna si vedem atunci.

Azi a fost zi de revizie.
Imagine
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Astro

Mesaj de Danyutz »

Nu s-a mai intamplat nimic serios aici, ceea ce e foarte important pentru un Mini. Am avut ceva pierderi de ulei si mi-a schimbat mecanicul un simering. Daca tot a desfacut in zona rolei si intinzatorului, l-am rugat sa le schimbe si pe alea ( cureaua parca parca scartaia dimineata ) si i-am facut si revizia, ulei, acelasi Motorex 5w30.

Pe partea de look, pun asta, e cred ultima modificare serioasa pe care o fac, mi-am dorit Xenon de cand am luat masina.

Imagine

Am un bun prieten care face retrofit-uri, initial, planul era sa folosim lupe LED, dar solutia nu e potrivita pentru mine, lupele sunt prea mari si in final nu arata cum ma astept sa arate. Asadar am ales niste mini H1 v8.0 de la Morimoto, care vor fi montate pe un set de faruri pe care le-am luat pentru modificarea asta.

Ah, asta e mai secondary, cum nu sunt de acord cu suportul de plafon OEM de la Mini, am cumparat un suport pe baza de ventuze, am infoliat plafonul ca sa nu am prea multe griji ca zgarii/julesc lacul.

Imagine

Masina are acum ~70.500 km
Imagine
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Astro

Mesaj de Danyutz »

Am inceput modificarile, am desfacut farul si facut ceva teste cu pozitionarea lupei. Urmeaza sa decupam din reflector, astfel incat sa tragem lupa cat mai in spate posibil.

Imagine
Imagine
Scrie răspuns