Mini -take one

Avatar utilizator
luk
Viteza 6
Mesaje: 746
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:20 pm
Localitate: CT
Contact:

Mini -take one

Mesaj de luk »

Bun gasit tuturor!

Pentru ca mok' si-a prezentat noua jucarie aici AICI si a pus doar o poza cu fostul nostru mini, am zis ca se cuvine sa-i fie dedicata mai mult decat o imagine.

Primul nostru mini a fost cumparat in ianuarie 2005; era fabricat in 2003, avea aproape 18.000 km la bord si dotarile standard. A fost prima noastra masina, stiam exact ca vrem un mini, si am avut noroc sa gasim destul de repede unul, chiar in Constanta (la vremea aia erau destul de putine in oras).

Poza asta are o poveste amuzanta: mini-ul l-a gasit mok pe un site cunoscut de licitatii, a licitat pentru el, si astepta sa expire timpul ramas pentru a lua legatura cu proprietarul; intre timp, fiind cu treburi prin oras, s-a intamplat sa parcheze langa un mini, si i-a facut o poza. S-a dovedit ca masina pozata sa fie chiar cea licitata :D .

Imagine

Lamaia din geam era o masura de precautie (pentru mine) :oops:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini -take one

Mesaj de darksun »

Simpatica foc. Ceva planuri ? Cauta niste jante pe 16, ar face-o sa arate mult mai bine. Nu prea sunt fan capacele care se dau stock la MINI, sunt cam anoste. :shock:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Mini -take one

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Prima dragoste nu se uita niciodata. :) Merita si ea o mica prezentare aici... :P Daniel masina cred ca a fost vanduta si inlocuita de MOK . :)
Imagine
Avatar utilizator
luk
Viteza 6
Mesaje: 746
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:20 pm
Localitate: CT
Contact:

Re: Mini -take one

Mesaj de luk »

Si urmeaza modificarile.

Pentru inceput, am inlocuit cd-player-ul (argintiu si tottal nepotrivit cu interiorul) cu un Pioneer, de care am fost foarte multumiti.

S-a comandat turometru (masina nu a avut) si torpedou (pentru comanda caruia a fost nevoie de una din chei).

Imagine


A urmat vopsirea cupolei si a oglinzilor in alb.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Dupa asta a urmat schimbarea jantelor: R92 7-Fin Design Light Alloy Wheel, argintii (16"), cauciucuri run flat.
Am citit si la alte subiecte ca lumea s-a plans ca masina a devenit mai rigida in momentul in care s-a trecut la run flat-uri - la fel a fost si in cazul nostru. Noul mini in schimb este extrem de confortabil, si ajuta foarte mult la hernia mea de disc reglajul lombar.

Imagine

Imagine

Fete noi pentru oglinzile laterale:

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
luk
Viteza 6
Mesaje: 746
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:20 pm
Localitate: CT
Contact:

Re: Mini -take one

Mesaj de luk »

darksun scrie:Simpatica foc. Ceva planuri ? Cauta niste jante pe 16, ar face-o sa arate mult mai bine. Nu prea sunt fan capacele care se dau stock la MINI, sunt cam anoste. :shock:
Multumesc de aprecieri. Nici mie nu-mi plac capacele, sunt intr-adevar boring :oops: . Cum a spus si Vali, s-a vandut, acum avem (sau mai bine zis are :D ) un nou mini - cel prezentat aici http://mymini.ro/viewtopic.php?f=24&t=6
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini -take one

Mesaj de darksun »

Aaaa pacat ca l-ai dat dupa ce ai investit in el :?

Ce a patit bara fata in ultima poza ? :roll:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Mini -take one

Mesaj de tudor »

Ce poze faine!! Mi si rusine de ale mele :(
Avatar utilizator
luk
Viteza 6
Mesaje: 746
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:20 pm
Localitate: CT
Contact:

Re: Mini -take one

Mesaj de luk »

darksun scrie:Aaaa pacat ca l-ai dat dupa ce ai investit in el :?

Ce a patit bara fata in ultima poza ? :roll:
L-am dat pe un S din 2007...:)

Bara din fata..tocmai ma pregateam sa povestesc aseara, cand a picat netu' :evil:

Masinuta a fost fantastica; a oferit tot ce asteptam de la ea si chiar mai mult. In aproape doi ani si jumatate a facut in jur de 40.000 km, fara prea mari probleme (in afara de faza cu parbrizul despre care a scris mok' la topicul "Ingrijire si intretinere).

Insa..in decembrie 2007 am avut un accident stupid. Intrasem in parcarea de la Carrefour, eram pe aleea principala, cand o dons'oara cu un golf a ignorat semnul "cedeaza trecerea" si a intrat in noi (in lateral dreapta). Aveam in jur de 40 km/h, ea a accelerat crezand probabil ca are timp sa treaca :roll: , si...asta a fost. In urma impactului am acrosat (si indoit putin) un stalp metalic (destul de subtire) si roata unei dacii nova din parcare.
Nici unul dintre noi n-a patit nimic (mok era la volan, eu in spate).

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Reparatiile s-au facut pe asigurarea CASCO, pentru ca RCA-ul tipei era la o firma cu referinte destul de dubioase din partea multor cunoscuti. Poate la un moment dat se va face un subiect legat de asigurari, si vom povesti mai multe acolo.

Desi dupa reparatii masina arata la fel de bine, ne-am gandit ca ar fi timpul pentru una noua (tot mini, bineinteles 8-) ). Am vandut-o destul de repede, unor cunoscuti care au cumparat-o pentru fiica lor :).

Chiar daca am condus-o destul de putin pe cea noua (interdictie de la doftori), pot sa spun ca diferentele sunt destul de mari. Acum e jucaria lui mok', asa ca va poate spune el mai multe.

Pana una- alta, eu visez tot la un mini, model vechi. Asteptam sa vedem ce se intampla cu taxa de prima inmatriculare :roll:

Imagine

Imagine

Poate sa fie si fara ursulet :D

Imagine
Avatar utilizator
luk
Viteza 6
Mesaje: 746
Membru din: Vin Iun 19, 2009 5:20 pm
Localitate: CT
Contact:

Re: Mini -take one

Mesaj de luk »

tudor scrie:Ce poze faine!! Mi si rusine de ale mele :(
Aaaa, nu are de ce sa-ti fie rusine. Nici pozele noastre de inceput nu sunt prea grozave, da' de cand am devenit responsabilul cu fotografiatul in familia noastra, am inceput sa ma perfectionez :)
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Mini -take one

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

A suferit ceva saracuta... :cry: Am vrut sa-mi iau si eu un old Mini identic cu cel din poza de mai jos,dar din motive legat de confort pentru ca nu avea AC am renuntat. :(
Fişiere ataşate
1258365734_86b0bfe09c_o.jpg
Imagine
Scrie răspuns