Strumpful meu - B 888 PGV

Avatar utilizator
gabip
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 12:45 am
Localitate: Bucuresti

Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de gabip »

Iaca la inceput de an, vi-l prezint pe noul GAM :D Adica B 777 GAM (pentru cine il stie) a devenit B 888 PGV. E Cooper, modelul facelift, 10.2004 dupa serie, 2005 dupa cartea masinii, are 65.000 kmn si e albastru, cu tichie, manusi si incaltari albe, cel putin cat l-o mai tine vopseaua (e revopsit), pe urma mai vedem. Deocamdata I love it asa cum e :mrgreen:
20151228_135311.jpg
Cautarea a inceput pe la inceputul lui septembrie, iar primul contact cu universul MINI l-am avut cu LUC. Multam, @Luce, pentru toate informatiile pe care mi le-ai oferit atunci si sper sa revii cat de curand in randul posesorilor de MINI, asa cum ti-ai propus. Also, ce se vede in ultima poza e din vina ta ! :lol: Pentru cine e interesat, povestea cautarii masinii e aici: http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=30&t=2462.

Finalul... Intr-o zi cu soare, am gasit un anunt "dubios": MINI din 2002, cu 64.000 km ! Am zis, ia uite, alt caz de "masina bunicutei din Germania", dar, cand sa inchid anuntul, am observat pe masina un sticker cu MMD. Si atunci mi s-a aprins beculetul si am intrebat lumea daca are ceva informatii. @cristi o'RAL mi-a spus care e treaba cu masina, asa ca a doua zi dimineata eram la vizionare, la pranz deja facusem actele :D Norocul meu ca anul din anunt a fost gresit si n-am avut concurenta, ca altfel Germania ma pastea !

Upgrade-uri, ca sa zic asa:
- subwoofer cu amplificator Blaupunkt, de stau cu frica la semafor ca imi sare portbagajul :lol:
- interfata Dension - vazut la @Spook, placut, discutat cu el, achizitionat - rezultatul, un deliciu. Scumput, am facut o aroganta, ca sa zic asa, dar merita.
- folie 15% - decat ochelari de soare pentru junior, parca mai bine folie, desi nu eram fan cand am mai tot vazut la vizionari (poate si pentru ca majoritatea aveau folie 5%).

Schimbat so far:
- filtru aer + operatiune de igienizare a instalatiei de AC.
- opritoare portiere: erau duse la amandoua, inca mai am vanatai la glezne :lol:

De schimbat in viitorul apropiat:
- discuri/placute de frana

De verificat:
- calc ambreiajul, iar cand ridic piciorul se aude un clonc ( de fapt, vreo doua clonc-uri).

Cam asta e, ca v-am plictisit destul, va las cu restul de poze. :)
20151228_135331.jpg
20151228_135601.jpg
20151228_135649.jpg
20151228_135659.jpg
Ultima oară modificat Vin Ian 01, 2016 3:48 pm de către gabip, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de cristi o'RAL »

oficial, bine ai venit in gasca!
nu mi-e clar totusi, ce e in portbagaj e de la Luce sau e o coincidenta? :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de Luce »

:lol: :lol: :lol:

Bine ai venit!

Luce
Avatar utilizator
gabip
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 12:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de gabip »

Multam :D

E alt sistem Blaupunkt, dar e consecinta vizionarii lui LUC :D
Imagine
Avatar utilizator
gabip
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 12:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de gabip »

Copilul trebuie invatat de mic, sa n-o apuce pe carari gresite ! Mosu' a stiut exact ce-i trebuie !
mini_mini.jpg
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de adrian »

Va certati care sa se joace primul?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
gabip
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 12:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de gabip »

:lol: Cam asa ceva, eu sunt cu service-ul (schimbatul bateriilor), stinsul farurilor si spalatul, el e cu jucatul.
Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de cristi o'RAL »

interesanta mobila :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
gabip
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 12:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de gabip »

Repede, ochiu' de soacra :lol: E meritul sotiei, nu-mi asum niciun merit in privinta mobilei.
Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strumpful meu - B 888 PGV

Mesaj de cristi o'RAL »

Nu inteleg ce e chestia aia... Pat? Banca? Parca are capac...
Ce e?
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns