Mini ONE - Mini Dream.

Încuiat
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de darksun »

Povestea incepe in 2007 cand am zis ca trebuie sa schimb masina. Aveam un Fiat Punto 1.2 60 de cai care deja ma plictisea. Era o masina buna nu zic, dar nu avea nimic special care sa ma atraga. Asa ca am fost in targ si printr-o intamplare am dat de viitorul meu MINI.

Asa arata cand l-am luat :

Imagine

Era un MINI din 2001, cu 108 000 km, dotari standard, adica un AC si mai nimic. Oricum eram sooper incantat pentru ca imi placea in primul rand la nebunie cum se conduce si cum trage. Avea un 1.6 si 90 de ponei, care prin simplu CIP putea fi dus la 132 de cai. Sincer nu am simtit nevoia sa ii fac CIP pentru ca eram multumit de cum merge.

Ce i-am facut :

- Am dat jos toate actibildele.
- Am pus jante pe 17 cu cauciucuri Yokohama 205/45/17, cu talon ranforsat, iar confortul a cam ajuns la 0. Orice denivelare luam eram groaznic.
- AM scos badge-ul cu ONE, mi se pare ca arata mult mai dragut fara, mai ales pe negru.
- Am pus o toba sebring, din catalizator, care suna binisor.Cea veche ruginise grav.
- AM pus pachet crom.
- Am pus calculator de bord.

Probleme au fost cu airbag-ul care tot se aprindea becul de la cablurile de kko. Pana la urma le-am facut. Am schimbat absolut orice consumabil, de la ambreaj pana la discuri de frana si ulei in cutie. Din pacate revizia asta totala m-a costat o galagie de bani. Si din simplu motiv ca saraca inbatranea din ce in ce mai mult, se strica alta chestie. La ultima strigare cand am dat-o trebuie sa schimb caseta de directie, bielete, tampoane motor, ceas-ul cel mare ca nu mergea benzina etc. Investitie de cel putin 100 de milioane.

Per total masinutza m-a facut foarte fericit. AM facut drumuri pana la Oradea si numai un Audi A8 m-a depasit. Si eu aveam decat 90 de cai. Interesant este faptul ca tragea foarte foarte bine, fata de un Logan de 90 de cai sa zicem. M-am dat cu un Megane de 105 cai, eu cu pasager in masina si l-am batut cu 1 masina. I-am dat a 2-a 120 de km/h.

Cateva poze cu ea dupa schimbarile facute :

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Bun, problema era ca masina ma manca de bani, fiid veche. Asa am hotarat cu parere de rau sa o vand, si sa-mi caut un MINI nou, an 2006. Din pacate nu am avut bani necesari pentru un MINI din 2006, si pentru ca am zis ca nu mai fac compromisuri cu masini vechi, am hotarat sa trec momentan la altceva pana strang bani de un MINI Cooper S cabrio sau un JCW.

Aceasta este masina mea, poze sunt la cererea lui Vali. Este un MINI sub acoperire, pentru ca eu tot cu mintea la buburuza mea am ramas.

Este un Ford Fiesta ST, fabricatie august 2008, 2.0, 150 de caluti frumosi. Ce este modificat :

- Bixenon (faza lunga + scurta) + xenon in proiectoare.
- Toba Finala Sebring, urla foarte foarte frumos.
- Statie Magnat + Subwoofer JBL de 1000W peak, vreo 400W RMS.

Planuri de viitor : Folie pe geamuri, scot tubul ca nu-mi plac bubuielile de tub de bass si imi cumpar in masina 4 x Focal Utopia. Vreau calitate excelenta, mai ales ca pe MINI am avut sunet Hamman Kardon.

Poze:

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine



Imagine


Imagine


Imagine


Imagine



Imagine


Imagine


Imagine


Imagine

Sper ca intr-un an sa revin si eu la dragostea mea, adica MINI. Dar cred ca sar direct la JCW, imi doresc tare mult.

Sper ca nu v-am deranjat cu pozele de la alta marca.

Numai bine, //Daniel. :mrgreen:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Frumoasa poveste. :) Oricum speranta moare ultima,sa nu mai zic de pasiune.Si eu am avut un Ford Fiesta ST inainte de Mini.Este o masina destul de competitiva,iar raportul pret/calitate o face foarte atractiva.La un JCW visez si eu...De cabrio nu mai zic cat poata sa-mi placa :)
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de tudor »

Tare povestea cu primul Mini :D ST-ul arata foarte bine si cred ca merge tare fain. De curiozitate, cat consuma? Acuma sa nu spuneti ca "hop si io", dar si eu visez la un JCW... Intr-o buna zi \m/!!!
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Despre ST iti pot spune ca are un consum mai mare decat Mini Cooper S :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de tudor »

multumesc :) (woohooo :D)
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de darksun »

Tudor, in oras daca ii dau ceva talpa cam 15, iar afara 8.

In rest mers normal, schimbat la la 3000 de ture maxim, imi ia cam 12 oras(Bucuresti) si 7 afara. Media care o am pe 1000 de km este de ~ 10.7l/100km. :twisted:

MINI-ul imi luat 12 in oras calcat si vreo 7 afara tot calcat.

Ps. Va multumesc de aprecierei! :mrgreen:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de tudor »

Multumesc pt lamurire. Cam pe acolo ma plimb si eu cu consumul. Din pacate, fiind automat, cred ca e cam cu 1l mai mare peste manuala :( In definitiv conteaza mult CUM conduci ;)
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de darksun »

Pai da tudor. Ideea ce scrie in carte la mine la masina, zice niciodata daca vreau sa conduc economic sa nu apas aceleratia mai mult de 50%. Dar daca nu apas mai mult de jumate, masina trage ca o dacie! :mrgreen:

Ideea e sa pleci incet, sa incerci sa acelerezi apoi sa o lasi pe liber daca vezi ca cel din fata incetineste. Daca stai mai mult de 1 minut la semafor trebuie sa opresti motorul etc. :mrgreen:

La fiesta e cam imposibil sa mergi economic, cutia de viteze este etajata sa fie mereu turata la 4000+ ture deci ajungi instant la 4000 de ture. La mini mergeam cu a 2-a lejer in oras ca era foarte lunga. :lol:
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de tudor »

Pai in oras clar cand vad ca e rosu o las sa mearga fara sa mai accelerez. Insa nu pot sa merg cu 50 km/h decat la 2.500 rpm => daca vreau sa merg cu putin peste 2.000 rpm trebuie sa merg cu 60 - 65 km/h. Iar la semafor e atat de greu (sa te abtii) sa accelerezi incet si constant... Stiti si voi :mrgreen:
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini ONE - Mini Dream.

Mesaj de darksun »

tudor scrie: Iar la semafor e atat de greu (sa te abtii) sa accelerezi incet si constant... Stiti si voi :mrgreen:
Te inteleg perfect. Cand plec de la semafor bag piciorul in ea! :mrgreen: Mersul economic nu e de mine. Oricum am fost constient ca imi iau aspirator de benzina, deci nu ma plang prea mult. :lol:

As pune un kit de adminise beton, dar cred ca raman fara garantie... :x
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Încuiat