Am salvat un Mini

adrian_pro
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Vin Aug 28, 2015 10:03 pm

Am salvat un Mini

Mesaj de adrian_pro »

Salut,

Sunt proaspat proprietar de MINI. Pot spune ca l-am salavat dintr-o curte unde zacea neplimbat si ne turat de mai bine de un an. Ea nascuta in 2004 noiembrie cu 170.000 km la bord.
Masina o vedeti mai jos...mai am multe de facut la ea sa ajunga in forma la ce mi-o imaginez eu.
De ce va spun si de "salvat" este pentru ca masina statea in aer liber cu un proprietar care nu stia nimic despre ea. Am testat-o si am zis sa ii dau o mana de ajutor. (mai am sa o inrolez in Bucuresti)
Prima problema pe care o am este legate de cheia cu trei butoane, pe care proprietarul a incercat sa o deschida si sa o "repare" pentru ca nu mai mergea inchiderea centralizata. Asa ca m-am ales cu o cheie "stricata" ( sper ca doar carcasa) si care nu functioneaza.

Cum pot rezolva cheia cu telecomanda?

Al doilea lucru ciudat este ca am observat ca la bord nu exista niciun CEAS care sa iti arate ora? Este doar o parere a mea... sau trebuie sa mai caut?

In rest mai am mici "ajustari" si reparatii de facut.... si caca nu ma descurc cu doctorii mai poate va intreb de niste doctori mai iscusiti in Mini:)
Fişiere ataşate
20151012_163141.jpg
Cheie bolnava
Cheie bolnava
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am salvat un Mini

Mesaj de cristi o'RAL »

bine ai venit! ceasul e sus la oglinda (din cate stiu au toate)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Am salvat un Mini

Mesaj de adrian »

Noiembrie 2004,este facelift,ceasul nu mai este sus la oglinda,este pe afisajul din vitezometru,ai optiunea sa afiseze kilometeaj partial sau ceasul.Se modifica din butonul mic negru de pe vitezometru.Recomand citirea manualului din torpedou. :lol: :lol:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: Am salvat un Mini

Mesaj de taitzelu »

Spun si eu Bun venit! desi sunt si eu nou venit :)
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
adrian_pro
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Vin Aug 28, 2015 10:03 pm

Re: Am salvat un Mini

Mesaj de adrian_pro »

Mulțumesc mult de primire!
Da , bordul are vitezometrul și turometrul sus! Ceasul nu este sus, acolo se pare ca este un senzor...Sau un microfon pentru un hands -free.... Știu pentru ca mi-a picat aceea grila!

Apropos de Manual...îl găsesc pe undeva? Mașina nu îl avea?

Despre cheie ceva sfaturi?
Când e urmatorea întâlnire în București?
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am salvat un Mini

Mesaj de SpOOk »

Sa o stapanesti sanatos.
Eu cand am luat-o a avut butonul, cel lipit pe placa de baza, lipsa si am fost la un service de telefoane mobile de cartier sa-mi puna unul nou, impreuna cu o carcasa noua, ma declar fericit. Acum depinde ce problema are a ta.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Am salvat un Mini

Mesaj de cristi o'RAL »

adrian_pro scrie:Mulțumesc mult de primire!
Da , bordul are vitezometrul și turometrul sus! Ceasul nu este sus, acolo se pare ca este un senzor...Sau un microfon pentru un hands -free.... Știu pentru ca mi-a picat aceea grila!

Apropos de Manual...îl găsesc pe undeva? Mașina nu îl avea?

Despre cheie ceva sfaturi?
Când e urmatorea întâlnire în București?
gasesti manualul in pdf pe net:
http://www.motoringalliance.com/pdf/man ... ooperS.pdf
http://www.motoringalliance.com/library ... 2-2015-38/
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns