In love with my Mini

Scrie răspuns
edwardandrewv
Membru nou
Mesaje: 23
Membru din: Mie Sep 09, 2015 5:53 pm

In love with my Mini

Mesaj de edwardandrewv »

Salutare! :) Mă numesc Eduard iar în urmă cu 3 săptămâni mi-am cumpărat un Mini One din 2002 :)
Motor 1.6 - 90 cai - 135.000 km
Mașina a fost cumpărată de la Bavaria chiar în 2002 și are toate reviziile făcute acolo. Am cumpărat-o cu revizia făcută + bujiile schimbate, tot la Bavaria.
Partea proastă este că ... într-a doua se îneacă uneori, iar consumul...este de 22-23-24 l / 100 km în București. Să fie ceva de la bujii?
Consumul e pe bune...adică fac 2 drumuri cu 50 de lei. :( În rest, mai are niște defecte optice (bara spate un pic crăpată) dar tehnic am înțeles de la toată lumea că e pusă la punct.

Am avut problema cu geamul (l-am deblocat cu un pumn), mi s-au blocat și scaunele, mi s-a aprins uneori senzorul de airbag. :D

În 3 ani de zile de când am permis nu am condus decât mașini cu cutie automată. Mini-ul este prima manuală. Și pe benzină. M-am îndrăgostit irevocabil de mașina asta... nu aș da-o pentru nicio altă mașină!!!! :)

Nu știu ce să fac cu bujiile ... sau cu ce o avea. Am rămas cam lefter ca s-o mai duc undeva acum...adică nici să ajung până acolo nu mai am benzină, haha ! :))))
Fişiere ataşate
12002065_955522557842355_2379541679648792280_n.jpg
11143424_956635491064395_5956684895947910199_o.jpg
11350838_953173551410589_7979213500778197885_n.jpg
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: In love with my Mini

Mesaj de cristi o'RAL »

in primul rand, bine ai venit!
in al doilea rand, cum adica e pusa la punct daca consuma peste 20, se ineaca, se aprind becurile, se blocheaza scaunele... mie mi se pare ca are suficiente probleme :)
important e sa fii optimist si sa le rezolvi pe rand.
bafta!!! :D
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
edwardandrewv
Membru nou
Mesaje: 23
Membru din: Mie Sep 09, 2015 5:53 pm

Re: In love with my Mini

Mesaj de edwardandrewv »

Păăăi... cu consumul nu știu ce să zic. Calculul e făcut de mine... computerul s-a liniștit la 20 l. Cineva mi-a spus că pot fi ”fișele” de la bucși. Ele sunt schimbate. Cu scaunele sunt resemnat. Le împing mai cu forță. :))))
Senzorul ăla se aprinde și se stinge, la fel, mi-a zis altcineva că e doar o eroare. Mi se par minore... În rest, mașina e de...vis <3

Mulțumesc pentru primirea călduroasă! Încântat de cunoștință!!! Abia aștept să vă cunosc și personal, cândva! :)
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: In love with my Mini

Mesaj de SpOOk »

Bine te-am gasit in gasca. Sa o stapanesti sanatos. Stai linistit ca astea se rezolva incet, incet. Consumul mi se pare intr-adevar foarte mare. Eu am S si in oras am 12.8-13 (doar oras)
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
edwardandrewv
Membru nou
Mesaje: 23
Membru din: Mie Sep 09, 2015 5:53 pm

Re: In love with my Mini

Mesaj de edwardandrewv »

Mulțumeeesc! :)
Evident este o problemă. Cei de la Bavaria au schimbat bucșile. Se îneacă în viteza a doua iar consumul spus de mine chiar e pe bune...Adică văd cât merg și cu ce bani.
Ce înseamnă să ”scot fișele de la bujii” și să le pun la loc? Cam ăsta a fost sfatul pe care l-am primit. Asta presupunând că e o treabă simplă și nu implică vreun cost. Nu de alta, dar am cam rămas...fără... :roll:
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: In love with my Mini

Mesaj de adrian »

edwardandrewv scrie:Mulțumeeesc! :)
Evident este o problemă. Cei de la Bavaria au schimbat bucșile.
. Nu de alta, dar am cam rămas...fără... :roll:
Dupa vizita la Bavaria banuiesc ca ai ramas cu o usoara jena financiara, nu??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
edwardandrewv
Membru nou
Mesaje: 23
Membru din: Mie Sep 09, 2015 5:53 pm

Re: In love with my Mini

Mesaj de edwardandrewv »

Hahahah, nu cred că voi ajunge eu cu ea pe la Bavaria. :) Vânzătorul i-a făcut revizia și a schimbat diverse. Am factura și e suficient să mă uit la cost ca să mă ia o jenă. :)))))
Dar asta cu consumul.....e nouă. Computerul nu fusese resetat de 600 de km, parcurși în București, iar consumul era 10.7.
Deci când am luat-o eu și am resetat (după bucși)...au început și banii mei să alunece pe la Rompetrol. :)))))
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: In love with my Mini

Mesaj de adrian »

edwardandrewv scrie: au început și banii mei să alunece pe la Rompetrol. :)))))
Schimba benzinaria, incearca aici, este doar 2,2 Ron/litru benzina.
benzinarie-rusia.jpg
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: In love with my Mini

Mesaj de magicbright »

Consumul clar denota o problema, la fel si faptul ce se ineaca intr a 2 a.cel mai bine e sa ncepi cu o diagnoza si dupa aia vezi ce i de facut..din experienta personala cu MINI iti pot spune ca lucrurile nefacute la timpul lor pot duce la reparatii costisitoare..foarte costisitoare
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: In love with my Mini

Mesaj de cristi o'RAL »

care e treaba cu bucsele?! cred ca te referi la bujii...
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns