Proaspat proprietar de MINI

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de Sharpe »

cel mai bine e sa astepti 7 zile
.......ghost...
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

In seara asta am comandat si ulei pt. cutia de viteze si am ales amsoil ( http://www.amsoil.com/shop/by-product/t ... e=MTFQT-EA ).
Pretul total pt. 2 L este 190 lei inclusiv transportul si l-am cumparat de aici: http://syntheticoil-europe.eu/ro/ulei-c ... nuala.html.
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Pana la urma mi-am facut damblaua si am rezolvat si cutia de viteze. Jucaria mea va ajunge la fratiorul mai mic, cadou de majorat.
Uleiul folosit este Amsoil, aproape 2L si il vedeti in pozele de mai jos. Toata distractia a costat aprox. 3000 de lei, dar acum sunt ferm convins ca totul este in regula si in cutie.
Singura problema este ca cele 2 cabluri de schimbare a vitezelor nu s-au potrivit, cu toate ca le-am comandat dupa codurile realoem.com. Asta e, am ramas cu cele vechi pana le vand p-astea ( pt ca nu se primesc retur ) si o sa comand altele.
Daca e cineva interesat le gasesete in sectiunea de vanzari piese la 50% din pret ( adica 500 lei ambele sau 250 lei bucata , cod 25117547366 si 25117547367 ) ;) .
Si daca cineva are nevoie de ceva piese din cutia mea ( mecanicul spune ca pinioanele si sincroanele sunt ok; problema a fost din rulmenti ), le donez, tot in sectiunea de vanzari piese sau in poza de mai jos cu piese din cutia de viteze.
Mai jos sunt cateva poze de la doctor :D .
Fişiere ataşate
IMG_5977.JPG
IMG_5978.JPG
IMG_5941.JPG
IMG_5940.JPG
IMG_6017.JPG
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Usor, usor ne pregatim pt MMD 2015.
Am revopsit jantele ( lucrare executata personal :D ) si cu ocazia asta am schimbat si cauciucurile, care erau destul de vechi si uzate. Cutia de viteze ( care a fost reparata complet in urma cu cateva luni ) a fost demontata inca o data pt ca aveam un zgomot din zona aia si cu ocazia asta am schimbat si uleiul ( inca o data ). De data asta am pus ulei cumparat de la BMW si diferenta se simte.
Urmeaza sa vopsesc si etrierii de frana saptamana care vine, dar sa vedem cum stam cu timpul.
Mai jos cateva poze din timpul lucrarilor.
Fişiere ataşate
IMG_7280.JPG
IMG_7283.JPG
IMG_7284.JPG
IMG_7285.JPG
IMG_7295.JPG
IMG_7573.JPG
IMG_7635.JPG
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de cristi o'RAL »

frumoasa treaba!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de Luce »

LA MUUULTI AAAANI :D

Luce
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Sa fie multi si sanatosi. Multumesc de urari.
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de taitzelu »

Cat a costat reparatia totala pana la urma??
Am mers la mecanic ca pompa servo nu se mai oprea, evident trebuie sa o inlocuiesc, pe langa asta mi-a spus sa iau in calcul cutia de viteze.
Nu intra in R chiar tot timpul, trebuie sa bag in viteza 1 si apoi sa incerc din nou R. Este adevarat ca urmeaza sa imi cada cutia de viteze?:|
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de cristi o'RAL »

nu e musai sa-ti cada, si mie imi mai agata din cand in cand... dar am ajuns la 200.000km cu ea asa
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de adrian »

cristi o'RAL scrie:nu e musai sa-ti cada, si mie imi mai agata din cand in cand... dar am ajuns la 200.000km cu ea asa
Nu cobi,mai bine faci o ofranda la zeul Midland,da un proiector de pomana la un amarat,niste capacele ,fa ceva util ca se manie nea Midland.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns