Proaspat proprietar de MINI

Scrie răspuns
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Astazi au ajuns si piesele de care vorbeam mai sus ( adica cele doua cabluri de la cutie, garnitura capacului si uleiul ). Pretul total a fost 1050 lei ( toate piesele sunt de origine si au fost comandate dupa codurile de pe realoem.com la autokarma.ro )
Mai jos va atasez cateva poze, dar am o nelamurire: uleiul pt cutie l-am comandat dupa codul de pe realoem.com si nu scrie MTF 94 , ci MTF 2.
Credeti ca evreo problema? E ok uleiul?
Si inca ceva: ma puteti ajuta cu ceva documentatie tehnica pt inlocuirea pieselor de mai sus, si poate si cu ceva preturi de referinta pt manopera?
Fişiere ataşate
IMG_5866.JPG
IMG_5867.JPG
IMG_5868.JPG
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de Sharpe »

lucrare serioasa........cred ca o sa te coste cel putin 1000 lei [astept un raspuns de la mecanic] :D
.......ghost...
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Am schimbat cam tot ce mi-am propus ( adica tot kit-ul de reparatie pt cutia de viteze, mai putin caburile de schimbare a vitezelor care nu s-au potrivit :( ) si cu ocazia asta, si uleiul. Doar ca am cumparat 1L de ulei si se pare ca mai trebuie.
Aveti idee cat ulei intra in cutia de viteze si de unde as putea sa cumpar acest ulei ( MTF 94 )?
Revin cu detalii despre ce am facut.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de cristi o'RAL »

eu am cumparat varsat de la bavaria, mi-au dat ei fix cat trebuie pentru cutia de R50, si cred ca era mai putin de 1L
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Mersi Cristi. Doar ca eu am mai gasit pe forum ca ar intra 1,7 L si nu stiu ce sa fac. Eu am 1L de ulei in cutie si parca merge mai greu putin.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de adrian »

Cutia de viteze nu se goleste total decat la demontare completa.Atunci cand este pe masina in cutie ramane cam 35%-40% din uleiul vechi.Cantitatea oficiala este la Getrag de 1,7 l si la Midland de 2l.
Deci la un schimb de ulei in cutie intra la Getrag cam 800-900ml si la Midland 1,2-1,3l.
Daca va uitati in datele tehnice la firmele serioase scrie destul de clar"dry fill capacity"
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Multumesc Adrian. O sa mai cumpar 1L de ulei in acest caz. Mi se paruse mie foarte bine ca a intrat cam putin ulei.
Adrian, ce parerer ai de uleiul pe care l-am folosit? Este ulei comandat dupa codul luat de realoem.com.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de adrian »

elpatron19 scrie: Adrian, ce parerer ai de uleiul pe care l-am folosit? Este ulei comandat dupa codul luat de realoem.com.
Salut,
Nu stiu ce raspuns sa-ti dau, probabil ca este bun(daca este intr-adevar de origine BMW).Una peste alta BMW nu are rafinarie proprie, deci nu stim cine l-a fabricat.Despre tipul de ulei nu pot decat sa te ajut cu informatia oficiala, adica asta.
Gearbox oil MINI.JPG
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Multumesc Adrian
elpatron19
Viteza 1
Mesaje: 78
Membru din: Joi Aug 07, 2014 11:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat proprietar de MINI

Mesaj de elpatron19 »

Am incercat ieri sa mai cumpar un litru de ulei de care am bagat in cutie, dar nu e pe stoc si ajunge in 5-7 zile lucratoare. Am renuntat.
Si am cautat alternative la Motul ( http://www.ulei-motul.ro/produs/101/mot ... i-atf.html ) sau Motorex ( [url]http://www.ulei-motor.eu/motorex-ulei-t ... t_link[url] ). Voi ce parere aveti?
Scrie răspuns