`04 Mini One D

pc.ciprian
Membru nou
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 27, 2014 5:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: `04 Mini One D

Mesaj de pc.ciprian »

adrian ai pm, mersi frumos!
pc.ciprian
Membru nou
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 27, 2014 5:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: `04 Mini One D

Mesaj de pc.ciprian »

multumita lui adrian, urmeaza sa primesc grupul de diode, releul si carbunii din alternator, clar raman dator , mai ales ca in ro nu le-am gasit la furnizori

in alta ordine de idei, din cauza de neatentie, ma rog si prostie :oops: dar asta e partea a 2-a pt ca am tot trantit capota, am reusit sa scot farul din dreapta din reglaj , siiiii pentru ca tot a trebuit desfacut farul .... am zis sa le fac o mica "modificare"

cam asta a iesit .....

Imagine

urmeaza si grila ..... si vom vedea ce mai urmeaza ....

am gasit niste frumuseti de jante (dz exklusiv) atat ca sunt pe 17 .... 8.5 si gume 195 fata 205 spate si inca sunt in dubii, 17 mi se par cam mari pt 1.4 meu
pc.ciprian
Membru nou
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 27, 2014 5:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: `04 Mini One D

Mesaj de pc.ciprian »

a trecut ceva timp de cand nu am mai spus nimic despre masina. Nu am avut nici un fel de problema cu ea pana in acest moment, nici turbina, nici servo, absolut nimic, urmeaza o noua revizie in perioada scurt urmatoare si ceva bucsaraie probabil
Ca si cosmetizari masina a fost infoliata red aluminium, a primit jante pe 17 rial nagaro (vara), un set de originale 17 si cea mai mare investitie, suspensie pe aer, pe interior s-a schimbat doar sistemul audio din cauza casetofonului stock si in rest cam atat.
Fişiere ataşate
combo-ul de vara
combo-ul de vara
20160103_134825.jpg
20160103_134850.jpg
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: `04 Mini One D

Mesaj de adrian »

Arata super culoarea,dar,poti sa-mi spui mai multe despre acoperirea cu folie?
Ce se intampla cu zonele mai putin accedibile,gen stalpi usi,interior capota motor si portbagaj?,acolo cum ramane cu infolierea?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: `04 Mini One D

Mesaj de cristi o'RAL »

foarte misto culoarea, ma mir ca ai gasit in RO asa ceva, am intrebat si eu acum vreo 2 ani si ma puneau sa cumpar o rola intreaga, de vreo 2000E :)
cat a costat infolierea?
Fişiere ataşate
09551b380c115a7758c9268095e6406f.jpg
10351884_631709010273355_2451212012031728560_n.jpg
10915015_417212535095208_2218855213813412456_o.jpg
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: `04 Mini One D

Mesaj de taitzelu »

artata superb!!! jantele le-ai luat de pe customwheels, acelasi model vreau sa il iau si eu dar pe alta culoare:p ? poti sa imi dai niste detalii despre suspensii, cat te-a costat instalatia completa? :D
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: `04 Mini One D

Mesaj de adrian »

Ce inseamna suspensie pe aer?
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
gabip
Viteza 2
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Sep 26, 2015 12:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: `04 Mini One D

Mesaj de gabip »

Faine poze, bune de catalog :mrgreen:

Astept cu interes preturi la ce a intrebat lumea, asa, sa inceapa mancarimea de anul asta :lol:
Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: `04 Mini One D

Mesaj de cristi o'RAL »

Cu plamani, inspira... Expira... Se lasa, se ridica...
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
pc.ciprian
Membru nou
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 27, 2014 5:48 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: `04 Mini One D

Mesaj de pc.ciprian »

adrian scrie:Arata super culoarea,dar,poti sa-mi spui mai multe despre acoperirea cu folie?
Ce se intampla cu zonele mai putin accedibile,gen stalpi usi,interior capota motor si portbagaj?,acolo cum ramane cu infolierea?
pai in principiu se acopera cat se poate de mult , depinde de cat de mesteri sunt colantorii si cat de buna este folia, o sa incerc sa fac niste poze cand e vremea mai buna, se acopera cu mici/mari petice, acum depinde cat esti de pretentios
cristi o'RAL scrie:foarte misto culoarea, ma mir ca ai gasit in RO asa ceva, am intrebat si eu acum vreo 2 ani si ma puneau sa cumpar o rola intreaga, de vreo 2000E :)
cat a costat infolierea?
si eu am comandat special, doar ca luata prin baietii ce mi-au colat-o am putut sa iau o cantitate mai mica . folia in sine a fost aproximativ 1700ron + inca vre-o 1000 manopera
taitzelu scrie:artata superb!!! jantele le-ai luat de pe customwheels, acelasi model vreau sa il iau si eu dar pe alta culoare:p ? poti sa imi dai niste detalii despre suspensii, cat te-a costat instalatia completa? :D
Jantele le-am luat de pe olx, spre surprinderea mea cautam jante mini cooper s si am dat de ele, a fost un match absolut perfect, altfel nu cred ca as fi avut timp si de vopsit pana sa se puna vremea rea.
Suspensiile sunt suspensiile stoc, refacute, ceva modificari sa nu bata in cap cand sunt lasate maxim jos, arcurile au fost inlocuite cu perne de aer . Instalatia este oarecum inca in teste fiind o suspensie custom croita special pe masina. A trecut prin diferite teste si inca nu este in varianta finala . Ca si preturi groso modo cu drumuri de bucuresti si cheltuieli neprevazute undeva intre 1700 si 2000 euro
adrian scrie:Ce inseamna suspensie pe aer?
asta :D
https://www.youtube.com/watch?v=ydaVmK_euA4
gabip scrie:Faine poze, bune de catalog :mrgreen:

Astept cu interes preturi la ce a intrebat lumea, asa, sa inceapa mancarimea de anul asta :lol:
Multam, la honda am suferit ca nu am apucat sa fac niste poze in stadiul final, iar la mini , sunt doar niste poze cu telefon , facute pe plaja pe vremea rea de afara
cristi o'RAL scrie:Cu plamani, inspira... Expira... Se lasa, se ridica...

yup, cam asa ceva, numa buna pentru drumurile actuale .


DPDV al confortului caci probabil asta va fi urmatoarea intrebare este mult mai rigida decat cu suspensia stock si chiar mai rigida decat cu o suspensie sport. Cu pernele desumflate complet literalmente ai acelasi sentiment precum un cart, simti fiecare pietricica. . Momentan suspensia e controlata doar de 2 valve, o valva pe fata o valva pe spate, implicit pernele sunt pe acelasi circuit de aer ,
Problema in momentul de fata este ca in viraje, daca masina este foarte ridicata presiunea din roata ce e supusa greutatii e aruncata in perna opusa, astfel masina se lasa mai tare decat de obicei pe curbe, dar nu atat de tare incat sa iti dea senzatie de rasturnare sau de mers cu varianta stock, este doar un pitic de-al meu sa ii spunem. deranjant este la damburi/gropi/pietre/drumurile noastre pentru ca acea presiune aruncata in perna opusa ii mareste disconfortul masinii. Momentan se studiaza o solutie folosita de bmw, cu ceva tank-uri de aer de aprox 1L pentru fiecare perna in parte separat pentru a mari nivelul de confort. in primavara se va face inca un upgrade la alte 2 valve cu presiune pe fiecare roata in parte, si controlata de un controller cu inaltimi presetate.
Scrie răspuns