Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Avatar utilizator
FlopP
Viteza 6
Mesaje: 544
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:51 am
Localitate: Timisoara

Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de FlopP »

Dupa cum spune si titlu, momentan conduc o Lancia Lybra 1.9 JTD 116 ponei din 2001 - FULL Electric achizitionata acum 5 ani, pe atunci avand 140000km.

Masina este a familiei dar mai mult eu o conduc de cand am carnet :lol: .

Ce pot spune despre ea asa pe scurt. Are in dotare 10 Airbaguri, computer de bord cu display central, dublu climatronic, linia audio BOSE si asa mai departe.

Ca orice masina are plusurile si minusurile ei: Plusuri ar fi consumul ( Urban 6-7 L depinde de talpa mea :lol: cateodata cand nu e trafic si nu sunt blocat pe treapta 1 consuma si mai putin, iar Extraurban intre 3 si 4 L la 110 km/h iar daca o tin constanta computerul de bord afiseaza consum de 2.5L. ), precum si confortul din interior dar si aspectul exterior care lasa impresia ca este o masina de epoca veche in genul la cum aveau gansterii pe vremuri. Un alt plus ar fi costul mic de intretinere si anume piesele de schimb au un pret foarte mic ( parerea mea ) fata de alte marci auto.

Minusuri ce as putea spune. Vizibilitatea foarte slaba in oglinzi ( sunt foarte prost concepute ), oricat le-as regla tot nu reusesc sa vad bine distanta pana la cealalta masina atunci cand garez cu spatele ( dar cred ca se poate remedia problema aceasta instaland un kit de senzori de parcare ). Un alt minus ar fi lipsa ESP/DSC/ASC dar nu e problema, conducand masina in aceasta iarna grea care inca nu a trecut am reusit sa acumulez experienta pe suprafete alunecoase avand in vedere ca este primul meu an ca sofer.

Masina avand 170000+km anumite uzuri isi fac prezenta iar masina pot sa spun ca sufera de cateva boli unele mai mici altele mai mare care sper ca in viitorul apropiat sa le remediez.

Bubele cele mai mari ar fi: Curatarea EGR + Turbina si schimbarea colierelor care etanseaza furtunu care face cumunicare dintre aceste 2 piese, acesta scapand ulei iar Turbina nefiind curatata de la 50.000km este "imbaxita" de calamina. De asemenea ambreajul este putin pe duca si necesita schimbat. Clima este blocata pe pozitia SUS din cauza unui senzor care trebuie schimbat. Bube mici ar fi faptul ca stergatoarele nu se opresc in pozitia normala ci cu o treapta mai sus ( se vede si in poza ), aceasta problema se rezolva din laptop recalibrand sistemul. Alta ar fi cea a lamelelor de dezaburire din spate care din pacate nu mai merg toate ci doar cele din mijlocul parbrizului.

Cam asta ar fi o mica prezentare a masinii cu tot cu plusurile cat si minusurile ei dar si cu anumite probleme care imi dau batai de cap la ora actuala :lol:

Am atasat cateva poze cu masina din exterior, interiorul urmand mai incolo dupa ce il voi curata putin :lol: :mrgreen:
Fişiere ataşate
Image000.jpg
Image001.jpg
Image002.jpg
Mini Cooper S - John Cooper Works - 2006 (R53)
TM-75-JCW
viewtopic.php?f=11&t=2744

Mini Roadster - John Cooper Works - 2012 (R59)
TM-90-JCW

E-mail: [email protected]
Contact: 0727 887 555
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de io's »

ce iti pot ura... s-o stapanesti sanatos si sa tina la talpa... :mrgreen: ceea ce e cam greu cu italiencele


pe mine ma amuza grav cand aud consumuri d'astea :lol: ..voi apasati pedala de acceleratie? :?

cat despre lipsa sistemelor asc/dsc etc , stai linistit, pe gheata sunt ineficiente, nu te gandi ca daca le ai mergi ca pe şenile.
Ultima oară modificat Joi Ian 06, 2011 3:51 am de către io's, modificat de 2 ori în total.
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de boddo »

in legatura cu asc/dsc pe gheata ai dreptate.. mie in loc sa-mi dea sa ma indrepte mi-a dat de m-a julit :lol:
in rest ce sa zic.. mie imi place lancia.. am condus in italia un Ypsilon si mi-a placut cum se comporta..
s-o stapanesti sanatos ;)
Eenie, MINI , miney , mo lover
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de cristi o'RAL »

sunt cele mai urate masini din lume dupa ssangyong :lol:
delta evo e superba :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
FlopP
Viteza 6
Mesaje: 544
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:51 am
Localitate: Timisoara

Re: Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de FlopP »

multumesc frumos Cristig... mie unu chiar imi place cum arata deoarece este ceva diferit fata de masinile care ruleaza pe drumurile noastre :lol:

@io's de ce ti se pare asa amuzant consumul... am bagat 20L de motorina si am facut cu ei aproximativ 320km strict numa oras... nu crezi? te invit la o tura ;) :lol:
Mini Cooper S - John Cooper Works - 2006 (R53)
TM-75-JCW
viewtopic.php?f=11&t=2744

Mini Roadster - John Cooper Works - 2012 (R59)
TM-90-JCW

E-mail: [email protected]
Contact: 0727 887 555
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de cristi o'RAL »

da mai flop, poti sa faci tu si 500km, dar nu ii faci cu stil ca in MINI :P
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
FlopP
Viteza 6
Mesaje: 544
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:51 am
Localitate: Timisoara

Re: Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de FlopP »

aici ai dreptate ;) sa speram ca anul acesta imi aduce si mie un MINI :mrgreen:
Mini Cooper S - John Cooper Works - 2006 (R53)
TM-75-JCW
viewtopic.php?f=11&t=2744

Mini Roadster - John Cooper Works - 2012 (R59)
TM-90-JCW

E-mail: [email protected]
Contact: 0727 887 555
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de io's »

pai vrei sa vin eu pe consum mare pana la tm, hai tu la bucuresti daca tot consuma putin :lol: :lol:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
FlopP
Viteza 6
Mesaje: 544
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:51 am
Localitate: Timisoara

Re: Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de FlopP »

:lol: :lol: cu prima ocazie cand mai merg la bucuresti te anunt ;) am fost in 20 decembrie dar am stat o zi numa. nu am avut timp de nimik, am fost sa il iau pe un preten si am plecat inapoi la tm.
Mini Cooper S - John Cooper Works - 2006 (R53)
TM-75-JCW
viewtopic.php?f=11&t=2744

Mini Roadster - John Cooper Works - 2012 (R59)
TM-90-JCW

E-mail: [email protected]
Contact: 0727 887 555
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lancia Lybra 1.9 JTD - 2001

Mesaj de io's »

eii.. glumeam, nu contesc ca atat consuma :)
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Scrie răspuns