MAZDA 6

Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MAZDA 6

Mesaj de soferman »

immmm, daca este turbina ...... cam nasoala treaba, am inteles ca este o firma in BV care reconditioneaza turbine, daca este EGR-ul .... trebuie sa ma duc in service pentru a fi curatat, din cate stiu ei recomanda inlocuirea lui.

Cred ca masina cere sa fie vanduta :), dar achizitia alteia presupune mai multi bani decat punerea acesteia pe picioare.

PS: masina a mai avut acelasi symptom cand avea aproximativ 80K km si si-a revenit singura, acum o tine de ceva timp toanele.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MAZDA 6

Mesaj de razvan333 »

Eu am vrut sa-ti spun asta dar m-am abtinut...dupa 6 ani si 200k trebuie vanduta.
Asculta la mine, 6 ani, 200k pe drumurile patriei si motorina autohtona ii ajung, e posibil ca de acum sa inceapa sa-i pice una alta.Cum de nu te-ai plictisit de ea dupa 6 ani, eu nu rezist mai mult de 2 ani :mrgreen:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MAZDA 6

Mesaj de soferman »

Este simplu Razvan, cu masina aceasta mi-am petrecut mai mult timp decat cu familia, m-am obisnuit cu ea si pentru moment produce bani.
Eu gandesc in felul urmator, aceasta masina imi aduce un venit anual de 4000 euro NET, asta inseamna ca daca ar fi nevoie sa investesc aceasta valoare in ea (putin probabil) nu as iesi in pierdere.
Daca ma hotarasc sa achizitionez o alta masina (BMW 520 sau Mercedes E220) ar trebui sa scot din buzunar aproximativ 10.000 euro pentru o masina SH cu cel putin 100k Km. Mai mult, nu as fi sigur de acesti Km, nu stiu cum a fost exploatata si as putea investi in ea mai multi bani decat as baga in Mazda.

Concluzionand:
Folosesc Mazda si fac o investitie minima sau imi iau alta masina si ma scarpin in buzunarul de la banca, prieteni, cont, voi ce ati allege?
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MAZDA 6

Mesaj de razvan333 »

Esti mult prea pragmatic pentru mine. Eu nu gandesc asa...daca fac un calcul cu cati bani am cheltuit pe masini in ultimii, sa zicem 5 ani, fara ca ele sa-mi produca altceva decat nervi sau satisfactii, m-as lua cu mainile de cap...aveam bani sa-mi iau lejer o masina premium de lux(si nu glumesc deloc), dar mie mi-a placut sa le schimb :mrgreen: ...asa ca eu aleg oricand sa schimb fiarele, ce dracu sa fac cu banii, sa ii numar si sa le duc grija, mai bine bag in masini, imi fac damblaua, ma plimb ma distrez...parerea mea ;)
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MAZDA 6

Mesaj de soferman »

Daca nu mi-as folosi masina in interes de serviciu cu siguranta o schimbam pana acum, dar ca masina de serviciu este super ok.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Scrie răspuns