Countryman One

Dan Boricean
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Sep 21, 2011 3:33 pm

Re: Countryman One

Mesaj de Dan Boricean »

Scuze, m-am exprimat gresit. Masina sper sa fie un progres. Mi-am dorit o masina pe benzina care sa aiba demaraj mai bun. Benzinarele au cuplul mai mic dar MINI e de 1,6 si are aproape 100 CP deci ma astept sa fie mai "fâșneață" in oras decat Fiesta, chiar daca consuma mai mult. Am dreptate sau iar ma puneti s-o imping de la spate ? :mrgreen:
Avatar utilizator
dobrita
Membru nou
Mesaje: 16
Membru din: Vin Apr 09, 2010 10:44 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Countryman One

Mesaj de dobrita »

Countryman-ul e cu vreo 200 de kg mai greu, daca nu ma insel. Si ceva mai inalt. Asta conteaza. Si pe bune ca vin sa te ajut, daca o sa ai nevoie:)
Da un semn cand apare masina, sunt curios ce parere ai.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Countryman One

Mesaj de cristi o'RAL »

nu vreau sa par rau, dar in brasov cred ca o s-o cam impingi de la spate pe serpentine... cred ca, macar pentru faptul ca ai tot timpul la dispozitie acele drumuri, ti-ar fi trebuit un S :D
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Countryman One

Mesaj de alinabiancapop »

Felicitari pentru alegere! Ca e one...cooper ....s....4all.....e MINI si asta conteaza in primul rand. Cu siguranta 100 cp benzina sunt mai naravasi decat 100 cp diesel si poate ca tinuta unui MINI ii mai ajuta putin......ca masina de oras cu siguranta iti e ok, pentru serpentine in urcare......e ok dar nu vei face performanta :D si vei avea ocazia sa admiri peisajul, asa ca sa luam partea buna a lucrurilor ;) . Consumul real asa cum zice si mok e cu 2 litri peste ceea ce se da in carte sau orice descriere cel putin la R56 S
Sunt de acord si eu cu dobrita sa nu il iei automat si sa il configurezi cat mai eficient :)

Asteptam poze :) si asa cum a zis Liviu sa imi tineti si mie un loc :D ;)
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
vladone
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Dum Oct 09, 2011 4:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Countryman One

Mesaj de vladone »

sper ca ti-a venit masina si sa o stapanesti sanatos. eu am condus un MINI One din 2010 cu motor de 1.6 si 98 de cai si mi s-a parut ca se misca foarte bine, iar pentru oras mai mult decat suficient. intr-adevar este putin mai multa masa la Countryman, dar cred ca experienta este destul de asemanatoare. enjoy. :)
Dan Boricean
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Sep 21, 2011 3:33 pm

Re: Countryman One

Mesaj de Dan Boricean »

Abia in noiembrie vine. Imbatranesc si mor pana atunci :mrgreen:
Avatar utilizator
Sorina
Membru nou
Mesaje: 38
Membru din: Vin Aug 27, 2010 5:02 pm
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Countryman One

Mesaj de Sorina »

Eu am un R56 luata cu 13.000 km. Prima revizie am facut-o la 24000 km - placutele de frana pe fata, filtru cred (nu mai stiu exact) oricum m-a costat 1700 lei dar am beneficiat de o reducere de 20% si am platit numai cca 1300 - 1400 lei. La 36.000 km trebuie sa-i schimb placutele de frana pe spate.
"The cars we drive say a lot about us." (Alexandra Paul)
Dan Boricean
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mie Sep 21, 2011 3:33 pm

Re: Countryman One

Mesaj de Dan Boricean »

Am o intrebare legata de anvelope. Daca la jantele de la Countryman anvelopele de vara cu care va veni au dimensiunile 205/60/16 se pot folosi la cele de iarna dimensiunile 205/55/16 ?
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Countryman One

Mesaj de io's »

cu siguranta nu, trebuie aleasa o marime ca diametrul rotii sa nu se modifice cu +/- 3%
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Countryman One

Mesaj de Sharpe »

le po-ti folosi linistit mai ales ca sunt de iarna
.......ghost...
Scrie răspuns