MINI r53 s primele probleme dupa achizitionare

Tigoare
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 01, 2019 11:11 pm

MINI r53 s primele probleme dupa achizitionare

Mesaj de Tigoare »

Salut,sunt nou in clubul proprietarilor de MINI si de cateva zile mi am luat un MINI r53 s .pe langa faptul ca in bordul meu zici ca taie cineva lemne cu fierastraul, zgomot care se aude de fiecare data cand trec de 2000 de ture ,mirosul de incins dupa un mers mai sportiv nici caldura nu merge.cand stai pe loc in dreapta baga rece si in stanga cald si cand mergi baga frig peste tot.noroc ca vine vars :roll: .stie cineva ce ar putea avea?
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI r53 s primele probleme dupa achizitionare

Mesaj de Sharpe »

Sunt multe de verificat
Cel mai bine e sa cauți un service specializat MINI
.......ghost...
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI r53 s primele probleme dupa achizitionare

Mesaj de SpOOk »

Bine ai venit. Poti face un topic nou in care sa ni-l prezinti si noua.
La R53, zgomot de drujba....supercharger, distributie, tacheti?
In ceea ce priveste caldura, probabil radiatorul din interior e infundat.
Trebuie o revizie generala, schimbate ulei motor, ulei cutie, antigel, lichid frana, lichid servo, verificat placute+discuri, filtre aer, polen, benzina, ulei, bujii... welcome to the club :lol:
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Tigoare
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 01, 2019 11:11 pm

Re: MINI r53 s primele probleme dupa achizitionare

Mesaj de Tigoare »

Masina are 176 de mile, dar, compresul si motorul nu par sa aive probleme mari,adica motorul este destul de fiabil .... dupa un mers mai sportiv rontaie putin compresorul si dimineata imi intrerupe .in rest pare ok.as vrea sa ajung la sharpe ptr o verificare , doar ca eu sunt din curtea de arges si lucrez in timpul saptamani.in weekend se poate?imi trebuie programare sau pot sa apar oricand?sa nu mai spun ca imi trebuie si kitul de conversie volan .....care habar nu am ce ar trebui sa contina in el.mi a fost prea drag de masina cand am vazut-o si nu m-am putut abtine.mentionez ca am dat un golf 5 bubuit pe toate partile.... schimb pe schimb!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI r53 s primele probleme dupa achizitionare

Mesaj de Sharpe »

E greu cu kitul de conversie volan ,dar se rezolva
Sâmbăta ma găsești în Snagov la MSR garage ,un nou service al pasionaților de MINI tel 0722510604
.......ghost...
Scrie răspuns