Aaugare optiuni

Lucian R.
Membru nou
Mesaje: 16
Membru din: Dum Dec 10, 2017 12:19 am

Aaugare optiuni

Mesaj de Lucian R. »

Salutare,

De curand am reusit sa imi cumpar un R56 de care sunt foarte multumin, dar as vrea sa stiu daca ii pot adauga optiuni(exclus aftermarket, doar originale eventual luate din dezmebrari sau noi), cum ar fi: comenzi pe volan, farurile cu lupa, stiu ca trebuie si spalatoarele si in viitor navigatia originala; intrebarea mea ar fi daca exista un pre set-up pentru toate astea si eu doar sa ma leg cu mufele?
Multumesc!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Aaugare optiuni

Mesaj de adrian »

Lucian R. scrie:Salutare,

De curand am reusit sa imi cumpar un R56 de care sunt foarte multumin, dar as vrea sa stiu daca ii pot adauga optiuni(exclus aftermarket, doar originale eventual luate din dezmebrari sau noi), cum ar fi: comenzi pe volan, farurile cu lupa, stiu ca trebuie si spalatoarele si in viitor navigatia originala; intrebarea mea ar fi daca exista un pre set-up pentru toate astea si eu doar sa ma leg cu mufele?
Multumesc!
Da , sigur ca exista o setare pentru fiecare optiune, nimic nu este plug and play.Body computer a fost setat pentru exact ce ai pe masina.Daca vrei sa pui volan cu comenzi, verifica inainte de a da banii pe volan daca ai cablajul tras , altfel este munca foarte mare.
La fel cu farurile xenon, si tot ce mai vrei sa adaugi.
Codarea se face cu NCS Expert, de catre un "expert", mai exact un tester dedicat BMW, si aferent lui, programul de codare.Nu se poate face codarea din diagnoza.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Lucian R.
Membru nou
Mesaje: 16
Membru din: Dum Dec 10, 2017 12:19 am

Re: Aaugare optiuni

Mesaj de Lucian R. »

Salut,

Merci de raspuns, o sa verific sa vad daca sunt cablajele trase. :)
Lucian R.
Membru nou
Mesaje: 16
Membru din: Dum Dec 10, 2017 12:19 am

Re: Aaugare optiuni

Mesaj de Lucian R. »

Salutare,

Daca am clima manuala pe R56 pot sa ii pun modulu clima auto ca din ce am vazut e doar o mufa ce se conecteaza?
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Aaugare optiuni

Mesaj de MiniRC31 »

nu este totul "cum ti se pare" plug & play...

iti pot taia elanul eu: nu exista mini "precablat" sau pregatit pt "un upgrade" totul ce se face in plus este nevoie de cablaj, subansable specifice optiuniii respective apoi activare acesteai in BC

de ex: de la manual la automat in afara de panel in fata iti trebuie cativa senzori in plus pt "controlul" a ceea ce iti afiseaza +cablaj + activarea automata si "inchiderea" optiunii manuale din BC.

la cate insiri aici tu ....vorbesti deja ce ceva bani si nu sunt putini...(eu ma refer in valoare OEM - NOU!)
codingul trebuie facut de cineva ce stie ce face...si nu e simplu
Drive safe and keep the wheels down
Lucian R.
Membru nou
Mesaje: 16
Membru din: Dum Dec 10, 2017 12:19 am

Re: Aaugare optiuni

Mesaj de Lucian R. »

Salut,

Nasol, de activat din BC ma gandeam ca trebuie activat dar am crezut ca e plug&play ca marca Mini din ce stiu eu este destul de customizabila :) oricum merci pentru raspuns o sa ma documente mai mult.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Aaugare optiuni

Mesaj de MiniRC31 »

Lucian R. scrie: destul de customizabila :)
customizabil inseamna sa faci totul de la 0 (zero) si nu pregatita pt a "infinge" 2 conectori rataciti...
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Aaugare optiuni

Mesaj de dedant68 »

Lucian R. scrie:Salutare,

De curand am reusit sa imi cumpar un R56 de care sunt foarte multumin, dar as vrea sa stiu daca ii pot adauga optiuni(exclus aftermarket, doar originale eventual luate din dezmebrari sau noi), cum ar fi: comenzi pe volan, farurile cu lupa, stiu ca trebuie si spalatoarele si in viitor navigatia originala; intrebarea mea ar fi daca exista un pre set-up pentru toate astea si eu doar sa ma leg cu mufele?
Multumesc!
Se poate, dar pentru o lucrare de genul acesta numai manopera este 400-700 euro, depinde de instalare. Reperele pentru genul acesta de instalatii, nu se obtin din dezmembrari !! Daca doresti din dezmebrari, aceeasi persoana face si demontarea reperelor, dar nu ofera garantie la lucrare.
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns