Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de adrian »

Nu se stinge, este pe partea de safety, doar cu testerul.Bitul ala care s-a miscat nu trece in starea initiala fara tester.Ca sa intelegeti mai bine, la Mercedes eroarea pe SRS Airbag se reseteaza dupa 10 secunde.
Nu se joaca nimeni cu siguranta pasagerilor , calculatoarele de Airbag sunt proiectate de oameni care sufla si in iaurt.Prea ca la tara.!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

Ne speriem degeaba, daca am cunoaste mai bine cum functioneaza sistemul, lucrurile ar fi mai bine intelese. Sunt diferente mari de la buldozere si tractoare la electricitate si electronica...
Eroarea aparuta a fost generata de un factor tranzitoriu, nu este de sistem. Lampa se poate stinge in conditiile enuntate. La Renault Megane, o simpa tragere brusca a scaunului la pasager aprinde lampa airbag in bord, se stinge de la sine dupa 3-4 ore, reset pe cheia de contact. Daca nu rezolvi asa cum ti-am explicat si nu te deranjeaza lampa in bord, si participi la MMD 18, ti-o sterg eu acolo 8-)
Eu nu descopar ROATA acum la Mini Cooper 8-)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de adrian »

Cunoasterea logicii interne a unui sistem Airbag presupune in primul rand citirea dump-ului din modulul airbag si ce este cel mai important dezasamblarea softului cu IdaPro la nivel de adrese si linii de program.Probabil ca utilizatorii de IdaPro pot fi numarati pe degetele de la o mana in Romania, care sa se ocupe de module auto.
In Europa doar o mana de rusi folosesc asa ceva si au reusit sa faca o treaba foarte buna pentru Siemens MS41,MS42,MS43, adica celebrele benzinare BMW din anii 90.Alaturi de ei sunt foarte avansati in cercetare membrii unui grup multinational din Europa din care fac parte un german, un lituanian, un belgian,un englez, un sloven si ...un roman.Grupul este inchis, nu poti intra fara contributii majore la cercetarea pe Siemens, nici daca folosesti ulei american la masina sau te ungi cu el pe piele sa nu te arda soarele.
Documentatia pe sistemul electric si electronic la excavator Liebherr A904 (unul modest fabricat in 2006) are 3400 pagini.Gestionarea sistemelor hidraulice , interconectare , afisaj, sisteme avarii, au ajuns la complexitati inca neatinse de industria auto.
Desigur valabil pentru un producator de varf din Europa, nu de un american de la Caterpillar.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de MiniRC31 »

dedant68 scrie: daca am cunoaste mai bine cum functioneaza sistemul, lucrurile ar fi mai bine intelese. Sunt diferente mari de la buldozere si tractoare la electricitate si electronica...
eu iti pot dovedi ca tractoarele si buldozerele de care amintesti au electronica ce nu ai vazut pe mini-ul tau deci parere personala comparatia este destul de deplasata zic eu.

ma inclin,
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

MiniRC31 scrie:
dedant68 scrie: daca am cunoaste mai bine cum functioneaza sistemul, lucrurile ar fi mai bine intelese. Sunt diferente mari de la buldozere si tractoare la electricitate si electronica...
eu iti pot dovedi ca tractoarele si buldozerele de care amintesti au electronica ce nu ai vazut pe mini-ul tau deci parere personala comparatia este destul de deplasata zic eu.

ma inclin,
Scuze, te-am intrebat cu ce te ocupi zilnic in afara de a conduce MC :?: Vrei sa discutam in termeni comparativi cu ce se mananca electricitatea si electronica auto, moto, buldozere, excavatoare si cam ce doresti la un "high level"... Crezi ca eu dau cautare pe Internet dupa raspunsuri :?:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de MiniRC31 »

dedant68 scrie:Scuze, te-am intrebat cu ce te ocupi zilnic in afara de a conduce MC :?:
ai vrea sa iti raspund?
dar nu cred ca te ajuta

ah si o corectie: nu conduc in fiecare zi MC (Mini Copper presupun) deci rugaminte sa nu sustii un lucru pe care nu il cunosti
dedant68 scrie:Vrei sa discutam in termeni comparativi cu ce se mananca electricitatea si electronica auto, moto, buldozere, excavatoare si cam ce doresti la un "high level"

sunt dispus sa invat de la cineva mai bun ca mine ca de asta m-am dus la scoala pt ca profesorul a fost si este mai bun ca mine (o fixa personala)
dedant68 scrie:... Crezi ca eu dau cautare pe Internet dupa raspunsuri :?:
probabil te pierzi in nimicuri ce le inventezi, nu am sustinut ceea ce preziti tu mai sus.

sa ne intoarcem pt ca topicul cam ne fuge de sub picioare: forumul asta are carater de informare si de a ajuta pe cineva si eventual crearea unor relatii interumane frumoase si durabile, fanatismul sa il lasam deoparte.

inca odata ma inclin,
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

MiniRC31 scrie:
dedant68 scrie:Scuze, te-am intrebat cu ce te ocupi zilnic in afara de a conduce MC :?:
ai vrea sa iti raspund?
dar nu cred ca te ajuta

ah si o corectie: nu conduc in fiecare zi MC (Mini Copper presupun) deci rugaminte sa nu sustii un lucru pe care nu il cunosti
dedant68 scrie:Vrei sa discutam in termeni comparativi cu ce se mananca electricitatea si electronica auto, moto, buldozere, excavatoare si cam ce doresti la un "high level"

sunt dispus sa invat de la cineva mai bun ca mine ca de asta m-am dus la scoala pt ca profesorul a fost si este mai bun ca mine (o fixa personala)
dedant68 scrie:... Crezi ca eu dau cautare pe Internet dupa raspunsuri :?:
probabil te pierzi in nimicuri ce le inventezi, nu am sustinut ceea ce preziti tu mai sus.

sa ne intoarcem pt ca topicul cam ne fuge de sub picioare: forumul asta are carater de informare si de a ajuta pe cineva si eventual crearea unor relatii interumane frumoase si durabile, fanatismul sa il lasam deoparte.

inca odata ma inclin,
Cred ca iti place sa contorizezi mesaje..Din mesajele mele 99% sunt cu titlul informativ si de specialitate, si unele cu feedback-uri de rezolvare a problemelor. Daca urmaresti altceva sau ai frustrari, cred ca le poti rezolva in alta parte.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de MiniRC31 »

dedant68 scrie:Din mesajele mele 99% sunt cu titlul informativ si de specialitate,
de aceea la sfarsitul mesajelor mele catre tine s-au terminat cu "ma inclin" --> apreciez acest fapt, probabil tu l-ai "tradus" ca un afront... imi cer scuze dar nu asta a fost intentia
dedant68 scrie: si unele cu feedback-uri de rezolvare a problemelor.
o sugestie (ceea ce faci tu si o faci bine) pana la "rezolvarea problemelor" e cale lunga ....este cam la fel ca in medicina (univeristate vs spital)
dedant68 scrie:Daca urmaresti altceva sau ai frustrari, cred ca le poti rezolva in alta parte.
iti faci filme prea multe decat iti poti imagina, traiesti prea intens orice post dupa cum vad eu.

iti recomand sa mentii un limbaj al bunului simt ca noi nu ne cunoastem si nici de sireturi nu ne-am tras cand eram mici, multumesc pt timpul acordat citirii acestui post.

over & out!
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de adrian »

"Vrei sa discutam in termeni comparativi cu ce se mananca electricitatea si electronica auto, moto, buldozere, excavatoare si cam ce doresti la un "high level"... Crezi ca eu dau cautare pe Internet dupa raspunsuri :?:"

Chilon l-a întrebat pe Esop ce face Zeus, iar acesta raspunse: "Coboara pe cel trufas si înalta pe cel umil."
As putea sa postez cateva linkuri edificatoare legate de lubrefianti, acumulatori,dar nu este etic.
Respectul fata de ceilalti, spiritul constructiv, ridica o dezbatere la un nivel inalt.Credinta ca un om este unicul depozitar al adevarului si a tuturor cunostintelor este greseala capitala.De obicei genul acesta se stinge, se autoexclude.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Nou proprietar de Mini...cu multe probleme

Mesaj de dedant68 »

adrian scrie:"Vrei sa discutam in termeni comparativi cu ce se mananca electricitatea si electronica auto, moto, buldozere, excavatoare si cam ce doresti la un "high level"... Crezi ca eu dau cautare pe Internet dupa raspunsuri :?:"

Chilon l-a întrebat pe Esop ce face Zeus, iar acesta raspunse: "Coboara pe cel trufas si înalta pe cel umil."
As putea sa postez cateva linkuri edificatoare legate de lubrefianti, acumulatori,dar nu este etic.
Respectul fata de ceilalti, spiritul constructiv, ridica o dezbatere la un nivel inalt.Credinta ca un om este unicul depozitar al adevarului si a tuturor cunostintelor este greseala capitala.De obicei genul acesta se stinge, se autoexclude.
Nu inteleg ce te framanta? Ca am deschis cateva topicuri folositoare si am raspuns unor colegi care au soliciat informatii? Sau ti se pare ca daca tu ai 3000 de postari trebuie sa aprobi cand cineva este nou pe forum si doreste sa raspunda? Trebuia sa-ti cer tie apobare, chiar nu stiam...Vezi, mediul romanesc aici se vede....daca ai vechime ti se pare ca au autoritate, daca nu ai "reusit" in viata reala, poate reusesti aici forum :mrgreen: SUCCESURI!!
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns