Sfat achizitie r53

Coxx
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:50 pm

Sfat achizitie r53

Mesaj de Coxx »

Salut!
Nou pe forum, as avea nevoie de niste indrumari de la useri; am rasfoit forumul si cativa useri sunt foarte pusi la punct
Vreau sa-mi cumpar un r53 de prin 2003-2004 exclusiv pentru distractie, sa-l folosesc 1-2 zile pe saptamana. De cand am vazut filmul ala cu marky mark, cu alea 3 mini, mereu mi-am dorit unul :)
La ce sa ma uit cand o cumpar? As vrea sa-i pun un CAI, o evacuare "blorp" si sa-i fac mici upgradeuri gen soft, fulie 17% etc, sa-l duc undeva la 200-220 cp, am citit pe colo-colo si este posibil cu o investitie de 500-800 euro.
Cand intreb la ce sa ma uit, ma refer la probleme comune modelului, gen surubul ala la distributie... citisem eu pe undeva, acum ceva ani...
Multumesc
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie r53

Mesaj de adrian »

Daca cumperi dupa 07.2004, iei modelul facelift, avantaj Supercharger teflon coated, mai rezistent si mai silentios.Plus ceva upgrade-uri pe la caroserie si soft motor.Probabil ca 1000Euro investitie este o cifra mai reala pentru targetul tau.CAI de calitate cam 200Euro,evacuare cam 300Euro,fulie +curea 120Euro,Injectoare 380cc peste 150Euro,manopera montaj CAI, fulie , injectoare, 100-120Euro, soft intre 120Euro-2500Euro.Se pare ca rescalare de injectoare de la 320cc la 380cc este o mica problema in Romania.Daca schimbi fulia si injectoarele trebuie resoftat urgent, nu poti merge cu motorul cu softul stock.Daca nu schimbi injectoarele vei putea beneficia de max.195-200hp.Daca le schimbi poti sa ai 225hp.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Sfat achizitie r53

Mesaj de MiniRC31 »

...stii cum e in achizitia unei masini "SH" tre' sa mai dai si cu crucea :D cardanica - in sensul ca trebuie sa mai ai si noroc iar pe partea cardanica desigur glumesc!
in rest despre tuning la "bugetul" optat as zice ca "e cam chici" adica un tuning bun cam costa! nu te uita la tuning (piese) inainte de a cumpara masina.

ia-o cu incetinitorul .. adica tre' sa ai o masina buna "ca sa poti" adauga lista insirata, as opta pe un buget de 2500Euro daca masina este OK stoc!
Drive safe and keep the wheels down
Coxx
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:50 pm

Re: Sfat achizitie r53

Mesaj de Coxx »

Mersi mult, baieti! 2500 nu dau pe upgradeuri, ca n-am. 1000-1200 suna realist, pt buzunarul meu. Adrian, suna bine ce zici, probabil ca am sa te si "bâzâi" in viitorul apropiat, daca nu deranjez. Cat despre masina, sper sa am noroc, csz. Ramane s-o coc, cum s-ar zice. Inca o data, multumesc mult!
Stima
Avatar utilizator
Defxvb
Viteza 1
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Aug 27, 2016 8:24 am

Re: Sfat achizitie r53

Mesaj de Defxvb »

Un upgrade la frâne ar fi prima modificare de luat in seama din punctul meu de vedere. N-am făcut încă, dar e primul pe lista mea. Pt CAI sunt mii de pagini pe net cu fise dyno si teste, cea mai ok varianta e un upgrade la Jcw airbox.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie r53

Mesaj de adrian »

Doar o parere personala, masina are max 1100kg, franele stock sunt foarte eficiente,cu discuri si placute de calitate masina franeaza absolut perfect.Deci un upgrade la discuri sport este o ok , dar montarea de discuri marite, etrieri mai mari este doar de imagine, o cheltuiala mare si nenecesara.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Coxx
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Dum Iul 30, 2017 7:50 pm

Re: Sfat achizitie r53

Mesaj de Coxx »

Si o ultima intrebare, inainte de achizitia masinii: momentan sunt putin plecat, de-aia nu sunt un membru "cu acte in regula", inca.
Merita efortul sa-mi cumpar masina din Canada sau US? Exista features'uri speciale pe Mini Cooper S?
Citisem, in cadrul forumului, ca un user ar avea "cooper de state". Ar fi putin balamuc, inchiriat container samd, dar as putea sa ma "inham" daca merita, in sensul ca ar avea chestii in plus fata de cele europene.
multumesc
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Sfat achizitie r53

Mesaj de MiniRC31 »

o diferenta este dar este una de look, pe lateralul spoilerelor are lumini de pozitie, tehnic nu am sesizat nici o diferenta .... deci raspuns ar fi NU sunt diferente tehnice majore intre US si Europa
Fişiere ataşate
05101346_4dc8c31e8713c.jpg
Ultima oară modificat Mie Aug 16, 2017 11:30 am de către MiniRC31, modificat 1 dată în total.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie r53

Mesaj de adrian »

Variantele US au soft modificat, adaptate la benzina de calitate inferioara din State, plus pentru statele din Sud sunt livrate cu optiunea "Hot climate version".
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Sfat achizitie r53

Mesaj de Danyutz »

De ce sa te complici cand gasesti aici ce ai avea nevoie?
Imagine
Scrie răspuns