Sfat achizitie Mini One R50

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de MiniRC31 »

allexx332 scrie:Buna seara !

Doresc sa achiziționez pentru soția mea o mașina de oraș și am cam rămas "blocat" pe Mini One , mai exact exemplarul de mai jos :

https://www.olx.ro/oferta/mini-cooper-a ... 8WVw5.html

Va rog sa ma ajutați cu ceva sfaturi de achiziție, la ce anume sa fiu atent la ea, ce sa verific etc.

De asemenea m-ar ajuta ceva informații legate de cutie , având in vedere ca vorbim de una automata (este cu/fără întreținere, dacă e cu întreținere, la ce intervale ar trebui făcut schimbul de ulei/filtru) . Am experiența cu dsg-urile de la VAG însă despre Mini chiar nu știu nimic.

Informații legate de problemele lor frecvente iarăși mi-ar fi de folos....cam care ar fi , cât de costisitoare etc.

Cam am de ales între Mercedes A klass și Mini , iar dintre cele doua sincer m-ar încânta mai mult Mini.

Mulțumesc anticipat !
eu il vad Cooper si nu ONE :D,

in general: personal, nu as alege nici in ruptul capului o masina cu cutie automata indiferent de cine este destinatarul achizitiei.
motive cred ca ar fi destule pt o automata...nu?
automat + cooper + oras + benzinar = consum peste 10l/100

prin urmare invit comunitatea Mini (posesorii de automate Mini) sa isi spuna parerea.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de adrian »

Combinatia Cutie automata+Cooper+anvelope17"=consum imens de benzina in oras, minim 15-17%
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
allexx332
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 18, 2017 7:55 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de allexx332 »

MiniRC31 scrie:
allexx332 scrie:Buna seara !

Doresc sa achiziționez pentru soția mea o mașina de oraș și am cam rămas "blocat" pe Mini One , mai exact exemplarul de mai jos :

https://www.olx.ro/oferta/mini-cooper-a ... 8WVw5.html

Va rog sa ma ajutați cu ceva sfaturi de achiziție, la ce anume sa fiu atent la ea, ce sa verific etc.

De asemenea m-ar ajuta ceva informații legate de cutie , având in vedere ca vorbim de una automata (este cu/fără întreținere, dacă e cu întreținere, la ce intervale ar trebui făcut schimbul de ulei/filtru) . Am experiența cu dsg-urile de la VAG însă despre Mini chiar nu știu nimic.

Informații legate de problemele lor frecvente iarăși mi-ar fi de folos....cam care ar fi , cât de costisitoare etc.

Cam am de ales între Mercedes A klass și Mini , iar dintre cele doua sincer m-ar încânta mai mult Mini.

Mulțumesc anticipat !
eu il vad Cooper si nu ONE :D,

in general: personal, nu as alege nici in ruptul capului o masina cu cutie automata indiferent de cine este destinatarul achizitiei.
motive cred ca ar fi destule pt o automata...nu?
automat + cooper + oras + benzinar = consum peste 10l/100

prin urmare invit comunitatea Mini (posesorii de automate Mini) sa isi spuna parerea.
Îmi cer scuze ... crede-ma ca nici măcar nu știu sa fac diferența între Cooper și One :)) De aceea M-am și înscris in acest grup și am pus întrebări .

Aștept păreri și de la utilizatorii de automate. Mașina nu va face mulți km...va fi strict pentru serviciu-casa și shopping deci nu as fi deranjat de 10,5% ... dar parca 15% mi se pare prea de tot pentru un 1.6 , fie el și mini...Am mers cu asemenea consum la 2.0tfsi 200cp . Repet , aștept informații de la cei care utilizează deja o astfel de "jucărie" .

Mulțumesc !
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de MiniRC31 »

allexx332 scrie: Îmi cer scuze ... crede-ma ca nici măcar nu știu sa fac diferența între Cooper și One :)) De aceea M-am și înscris in acest grup și am pus întrebări .

Aștept păreri și de la utilizatorii de automate. Mașina nu va face mulți km...va fi strict pentru serviciu-casa și shopping deci nu as fi deranjat de 10,5% ... dar parca 15% mi se pare prea de tot pentru un 1.6 , fie el și mini...Am mers cu asemenea consum la 2. 200cp . Repet , aștept informații de la cei care utilizează deja o astfel de "jucărie" .

Mulțumesc !
vreau sa faci o comparatie corecta intre modele/cilindreee/model motor (an de proiectare)
este injust sa compari un 2.0tfsi produs si prezent pe modelele din casa vw de prin 2005 imbunatatit pana prin 2011 cu unul de 1.6L proiectat prin '99 care echipeaza modelele Mini de prin 2000-2006, ceea ce si modelul expus de tine il cuprinde cu varf si indesat.

sa stii ca daca te asptepti ca e "scurta/mica" consuma putin ai gresit strada... :idea: dar nu ma plang de asta, iti va da senzatii ce nu ti le-a dat nici 2.0Tfsi-ul dar nu cred ca automatul e in stare de asta..

despre consum, sa stii ca depinde de oras, cu siguranta consumul indicat de Adrian va fi cel pt Bucuresti, in schimb prin alte orase reusesti sa scazi in un 8-9, un consum normal pt urban.

din toata experienta mea pe automate a fost tot timpul cu 1l in plus fata de neautomata...poate altii au fost mai "buni" in ale consumurilor dar mi-e mi-a iesit tot timpul 1litru mai mult decat consumul de "lista".

modelul de motor ce echipeaza prima serie Mini este produs de o firma joint venture intre BMW/Rover si Chrysler, si ar fi deajuns a 2-a casa auto ca sa o rostesc ca iti inchipui ca nu prea se uitau la consumurile astea....in ale vremii erau "in parametri" aceste cifre...

ONE- model dedicat economiei de combustibil si adresat partii feminine...
Cooper- model cu pretentii sportive
Cooper S -model sport supraalimentat
si lista continua :D
Drive safe and keep the wheels down
allexx332
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 18, 2017 7:55 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de allexx332 »

vreau sa faci o comparatie corecta intre modele/cilindreee/model motor (an de proiectare)
este injust sa compari un 2.0tfsi produs si prezent pe modelele din casa vw de prin 2005 imbunatatit pana prin 2011 cu unul de 1.6L proiectat prin '99 care echipeaza modelele Mini de prin 2000-2006, ceea ce si modelul expus de tine il cuprinde cu varf si indesat.

sa stii ca daca te asptepti ca e "scurta/mica" consuma putin ai gresit strada... :idea: dar nu ma plang de asta, iti va da senzatii ce nu ti le-a dat nici 2.0Tfsi-ul dar nu cred ca automatul e in stare de asta..

despre consum, sa stii ca depinde de oras, cu siguranta consumul indicat de Adrian va fi cel pt Bucuresti, in schimb prin alte orase reusesti sa scazi in un 8-9, un consum normal pt urban.

din toata experienta mea pe automate a fost tot timpul cu 1l in plus fata de neautomata...poate altii au fost mai "buni" in ale consumurilor dar mi-e mi-a iesit tot timpul 1litru mai mult decat consumul de "lista".

modelul de motor ce echipeaza prima serie Mini este produs de o firma joint venture intre BMW/Rover si Chrysler, si ar fi deajuns a 2-a casa auto ca sa o rostesc ca iti inchipui ca nu prea se uitau la consumurile astea....in ale vremii erau "in parametri" aceste cifre...

ONE- model dedicat economiei de combustibil si adresat partii feminine...
Cooper- model cu pretentii sportive
Cooper S -model sport supraalimentat
si lista continua :D[/quote]

Mulțumesc pentru lămuriri . Nu aveam de unde sa știu când au fost proiectate aceste motoare. De asemenea nu caut benzinarul cu consum de 5% ca pe oraș nici cu A3 1.9Tdi 105cp și nici cu Jetta 2.0tdi 140cp nu am scos asemenea consumuri :)) Am spus și repet , nu ma deranjează un consum de 10-11%, având in vedere ca media de km pe care o va parcurge va fi de 15km/zi :) Tocmai pentru ca va fi 100% pe oraș ma face sa aleg un benzinar ... Galatiul nu e Buc deci posibil sa iasă cu un consum mai micuț ... iar mașinuța asta chiar ma atrage...ma rog, nu e destinată mie dar își poate "înșela" din când in când proprietara cu mine ;)) Ideea e ca as vrea sa mai știu câte ceva legat de cutie...nu iau in calcul decât varianta de automata (pentru o începătoare nu cred ca ii trebuie mare zvâc sau super sportivitate) . De câteva zile întreb prin stânga/dreapta despre aceasta mașina și tot aud ca e super super rigida. Chiar e de speriat ? Clar nu ma aștept sa fie prea confortabila , nici A3-ul pe care il am , cu roti pe 18 nu e...nici noi la GL nu avem autostrăzi dar nici drumuri ca după război...sa îmi fac probleme ?

Oricum , am găsit un Mini Cooper (manual), in Braila , la o școala de șoferi și mi-am luat o ședința de conducere pt mâine ca sa ma pot convinge cam cum e :))
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Sfat achizitie Mini One R50

Mesaj de MiniRC31 »

allexx332 scrie:Mulțumesc pentru lămuriri . Nu aveam de unde sa știu când au fost proiectate aceste motoare.
nu-i nimic inveti/informezi!
allexx332 scrie:Galatiul nu e Buc deci posibil sa iasă cu un consum mai micuț ...
sa stii ca depinde mult cine e in spatele pedalei, am observar ca tre' sa te comporti finut cu ea ca altfel te papa la buzunar :lol: :lol:
allexx332 scrie:nu e destinată mie dar își poate "înșela" din când in când proprietara cu mine ;))
aceasta a fost si ideea mea si uneori alternez dar nu mai am sanse sa folosesc "cealalta" daca ne trebuie la amandoi :lol: :lol: :lol:
allexx332 scrie:De câteva zile întreb prin stânga/dreapta despre aceasta mașina și tot aud ca e super super rigida. Chiar e de speriat ?
eu deja nu mai merg la masaj, m-a aranjat Cooper-ul :lol: :lol:
ai sa "simti" strada cu ea :D

este rigida cu rotile de 17", eu as compara-o cu TypeR la rigiditate, in plus este scurta ceea ce face sa iti amplifice senzatia de rigiditate.
este o masina GoCart deci asteapta-te sa tii bine limba ascunsa :D
allexx332 scrie:nici A3-ul pe care il am , cu roti pe 18 nu e...
eu as da un +1.5 ca este mai rigida decat A3-ul tau
allexx332 scrie:nici noi la GL nu avem autostrăzi dar nici drumuri ca după război...sa îmi fac probleme ?
sa stii ca nu este peste tot "ca in palma" deci daca nu te "ascunzi cu tot cu masina" nu ai de ce sa iti face probleme. eu as da un vot de trecere pt ce vizeaza confortul pt modelul Mini seria 1
allexx332 scrie:Oricum , am găsit un Mini Cooper (manual), in Braila , la o școala de șoferi și mi-am luat o ședința de conducere pt mâine ca sa ma pot convinge cam cum e :))
conteaza mult acest aspect sa iti faci o idee, dar daca s-a "umblat" la ea mi-i ca nu poate sa iti dea o idee despre ce este ea.
in plus iti trebuie ceva km ca sa o "intelegi" :)

Mini-ul este un model ce are pretentii de premiul (Atentie!! pt clasa sa) si pretul de lista cum il vezi nu este deloc de neglijat!
Per total: eu ma declar multumit de model!
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns