Ghinion cu CooperS r53 abia cumparat

Dexter
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Sep 03, 2016 9:07 am
Localitate: Iasi

Ghinion cu CooperS r53 abia cumparat

Mesaj de Dexter »

Buna,ma numesc Alex si am achizitionat in urma cu 2 saptamani cu R53. Masina estetic se prezinta bine, avand bara din spate usor crapata si ceva urme fine pe portiera din dreapta.

Cooperul l-am luat de pe langa Zalau de la un parc ce avea mai multe mini doar unul fiind S.
Am venit cu el la Iasi (~600km) incetisor cu 100-110 km/h pentru ca nu vroiam sa intampin probleme pe drum.

Cum am ajuns am constatat ca imi consumase undeva la 700ml de ulei. Si m-am gandit ca nu e o problema atat de mare, avand in vedere ca masinle astea se stiu cu consum de ulei (cauza semeringuri supape). Asa ca am parcat masina in curte si am asteptat sa imi vina uleiul pentru supercharger, asa ca nu am circulat deloc cu ea in aceste 2 saptamamani.

Dupa 10-11 zile de asteptare mi-au sosit toate piesele si m-am gandit sa ma apuc de treaba. Cum in iasi mecanicii pe care ii stiu nu aveau timp sau nu voiau sa se bage la Mini Cooper, am hotarat sa imi folosesc cunostintele si abilitatile de a face servisarea superchargerului si de a inlocui semeringurile de la supape. Plus cele aferente (ulei, filtre si intinzator lant)

Superchargerul cand l-am dat js si i-am facut revizia nu am auzit joc deloc in el, mai avea can 10% ulei in el, ceea ce era semn ca era in stare buna. Astfel i-am inlocuit uleiul si l-am pus la loc pe masina urmand sa ma apuc a 2-a zi de semeringuri supape.

Intre timp mi-a sosit si presa pentru supape pentru a scoate sigurantele fara a desface chiuloasa, si ma apus de desfacut capacul si sa scot calaretii.

Cand am analizat axul cu came am constatat ca e bulendre si am oprit orice operatiune de a inlocui semeringurile. Am verificat si camera pistonului si erau urme de ulei. Lund legatura cu un prieten mecanic, mi-a spus ca daca e atat de terminat axul sunt sanse de 90% sa se fi dus si cuzinetii si sa am probleme si pe la vibrochen. Iar referitor la urmele de ulei din camera pistonului, nu e exclus sa fie si segmentii dusi.

Ce ma mira este ca eu am venit cu masina pe roti de la Zalau. Motorul se auzea perfect, nu facea nici un sunet deosebil, nu s-a incins, nu am avut probleme,

Asa ca am ajuns pe acest forum cu speranta ca voi gasi ceva pasionati de aceasta masina care sunt dispusi sa ma ajute cu sfaturi sau ponturi de unde sa achizitionez un motor

Urmeaza saptamana viitoare sa il dau jos pe cel pe care il am si sa vad despre ce e vorba in partea de jos (vibrochen cuzineti)
Va voi tine la curent!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Ghinion cu CooperS r53 abia cumparat

Mesaj de adrian »

Sanse mici sa ai cuzinetii dusi.Motorul asta nu are probleme la simeringurile de supape.Daca axul cu came este uzat inseamna ca debitul pompei de ulei este slab,sau s-a mers cu ulei putin in baie.Trebuie sa faci un test de compresie.Probabil doar segmentii sunt uzati sau sparti.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Dexter
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Sep 03, 2016 9:07 am
Localitate: Iasi

Re: Ghinion cu CooperS r53 abia cumparat

Mesaj de Dexter »

Probabil saptamana viitoare am sa dau baia jos si sa ma uit la cuzineti, insa nu stiu daca merita hornuit si refacut motorul. Plus ca nu am gasit segmenti la distribuitori. Am mai gasit in schimb o persoana pe OLX care vindea motorul complet fara vibrochen. Zicea ca avea bataie si nu s-a mai complicat si a cumparat un motor intreg din Germania. Insa ceva e fishy acolo .....
Cela
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 21, 2016 11:08 pm

Re: Ghinion cu CooperS r53 abia cumparat

Mesaj de Cela »

Din ce an este masina?
BMW AG a lansat o rechemare in alte state europene " Inlocuirea cuzinetilor arborelui cotit" pentru autoturismele fabricate incepand cu anul 2014.
Dexter
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Sep 03, 2016 9:07 am
Localitate: Iasi

Re: Ghinion cu CooperS r53 abia cumparat

Mesaj de Dexter »

Merci foarte mult Cela pentru info insa cooperul meu este cu 10 ani mai vechi :) . Intre timp am rezolvat, am inlocuit motorul. Voi reveni cu detalii si ceva poze cat de curant
Scrie răspuns