Sfat achizitie mini cooper

Andrei96
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 11, 2016 6:06 pm

Sfat achizitie mini cooper

Mesaj de Andrei96 »

Salut.Ma intereseaza sa-mi cumpar un mini cooper ca prima masina la cei 20 de ani ai mei,dar am cam fost speriat de fiabilitatea masinii.Ar fi super daca m-ati putea linistii,sau sa ma asigurati ca o sa am probleme cu servodirectia,cutii de viteze(din ce am inteles de pe forum).Macar sa stiu adevarul:)).Sunt constient ca preturile sunt o idee mai mari decat la o astra,spre ex.,dar asta ar fi ok daca nu ar fi atat de stricacioase pe cat se zvoneste ca sunt.Mersi anticipat! :D
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie mini cooper

Mesaj de adrian »

Totul depinde de bugetul alocat. Daca cumperi una dupa iunie 2004 ai probleme mai putine cu cutia de viteze,pompa de servo nu e un capat de tara,costa undeva sub 300 Euro.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Andrei96
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 11, 2016 6:06 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper

Mesaj de Andrei96 »

adrian scrie:Totul depinde de bugetul alocat. Daca cumperi una dupa iunie 2004 ai probleme mai putine cu cutia de viteze,pompa de servo nu e un capat de tara,costa undeva sub 300 Euro.
Pai din cate am inteles cele inainte de 2004 au Getrag..S-a relaxat getrag cand a facut cutiile pentru mini?:))(Bugetul e <=3000)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie mini cooper

Mesaj de adrian »

Andrei96 scrie:
adrian scrie:Totul depinde de bugetul alocat. Daca cumperi una dupa iunie 2004 ai probleme mai putine cu cutia de viteze,pompa de servo nu e un capat de tara,costa undeva sub 300 Euro.
Pai din cate am inteles cele inainte de 2004 au Getrag..S-a relaxat getrag cand a facut cutiile pentru mini?:))(Bugetul e <=3000)
Ai inteles gresit,Midland pana in iunie 2004,Getrag dupa.
Mai greu de gasit un facelift(dupa iunie 2004)cu 3000Euro,dar bafta maxima la achizitie.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Andrei96
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 11, 2016 6:06 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper

Mesaj de Andrei96 »

adrian scrie:
Andrei96 scrie:
adrian scrie:Totul depinde de bugetul alocat. Daca cumperi una dupa iunie 2004 ai probleme mai putine cu cutia de viteze,pompa de servo nu e un capat de tara,costa undeva sub 300 Euro.
Pai din cate am inteles cele inainte de 2004 au Getrag..S-a relaxat getrag cand a facut cutiile pentru mini?:))(Bugetul e <=3000)
Ai inteles gresit,Midland pana in iunie 2004,Getrag dupa.
Mai greu de gasit un facelift(dupa iunie 2004)cu 3000Euro,dar bafta maxima la achizitie.
Aha,mersi.Deci nu recomandati unul inainte de 2004 din cauza cutiei
Scrie răspuns