Cooper S R53 - Achizitie

andrei221
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 28, 2016 11:03 am

Cooper S R53 - Achizitie

Mesaj de andrei221 »

Salutare

Cu regret, trebuie sa ma despart de E46-le meu care m-a dus timp de 3 ani in siguranta pe drumurile patriei. Motivul ? Vreau ceva mai special..asaa caaaa m-am oprit la un Cooper S R53.
M-am uitat in afara, m-am uitat in tara, am gasit doar cateva modele la vanzare care nu prea m-au incantat, deci vreau sa mai astept.

As avea cateva intrebari totusi, dupa ce am citit toate forumurile posibile si imposibile.

1. Pompa Servo - am inteles ca in america s-a facut recall ptr toate modelele de S din acea perioada. Se aplica si la noi ?
2. Supercharger-ul - pica des? trebuie schimbat uleiul (din cate am vazut sunt pareri pro/contra)
3. Alte probleme care pot aparea? Sunt obisnuit deja cu problemele instalatiei de racire de la E46, deci asta nu ma sperie foarte tare.

Also, ca o ultima rugaminte, as vrea sa stiu daca exista vreun forumist cu S R53 dispus sa iesim la o plimbare, ca sa vad si eu exact la ce trebuie sa ma uit cand o sa cumpar un mini, cum trebuie sa fie o masina intretinuta.


Multumesc
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cooper S R53 - Achizitie

Mesaj de Sharpe »

1. pompa servo pica cand ii vine sorocul nu conteaza S ,One...
2. supercharger-ul nu are prb ,uleiul se verifica ,exista kit de reparatie
3. alte prb...depinde de sofer :D
daca vii la o intalnire o sa vezi un MCS
.......ghost...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cooper S R53 - Achizitie

Mesaj de adrian »

andrei221 scrie:Salutare


1. Pompa Servo - am inteles ca in america s-a facut recall ptr toate modelele de S din acea perioada. Se aplica si la noi ?

Multumesc
Nu este nici un recall, cativa proprietari de R53 s-au constituit intr-o asociatie, si incearca fara succes chestia asta de ceva vreme.Nu le-a iesit, masinile erau toate mai vechi de 8-10 ani.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
andrei221
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 28, 2016 11:03 am

Re: Cooper S R53 - Achizitie

Mesaj de andrei221 »

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Cooper S R53 - Achizitie

Mesaj de adrian »

Uita-te pe NAM forum, gasesti acolo info exact.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2179
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cooper S R53 - Achizitie

Mesaj de Sharpe »

ce importanta are ...e o piesa consumabila, costa max 1500lei cu piesa la schimb
.......ghost...
Scrie răspuns