Oglinzi electrice fara incalzire

romeo_ovidiu
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 27, 2014 7:32 pm

Oglinzi electrice fara incalzire

Mesaj de romeo_ovidiu »

Salut tuturor,

Am cumparat sotiei un Mini Cooper R56 din 2007 si suntem foarte incantati de masina. Singura dezamagire pe care o am este ca masina are oglinzi electrice dar nu si incalzite. Stiu asta pentru ca i-au fost furate oglinziile (ziua in amiaza mare pe la Eroilor) si cand am cumparat altele le-am cumparat cu sistem de incalzire(asa au venit standard). Marea mirare a fost cand am vazut ca masina nu are mufa pentru incalzirea oglinzilor. Am desfacut pana la motorasul de reglare al oglinzii si nu exista un circuit/fir pe care sa il prind pe papucul de la geamul oglinzii. Nu am buton in masina pentru a activa incalzirea dar credeam ca functioneaza ca la alte masini, atunci cand activezi dezaburirea pe spate.
Are cineva o schema electrica sau stie cineva daca se poate adauga aceasta optiune la masina? Este foarte neplacut cand ploua si mergi in oras pentru ca nu mai vezi nimic in ele. Nu vreau sa ma gandesc cum e iarna.

Multumesc,
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Oglinzi electrice fara incalzire

Mesaj de adrian »

Aici ai schema pentru oglinzile incalzite la R56,
http://www.bmw-planet.com/diagrams/rele ... /index.htm,
sau intra pe bmw-planet.com, alege modelul R56,alege Complete vehicle,body,mirror,door mirror,electric outside mirror.Deja ai ajuns la schema.
La mine pot sa maresc schema doar in explorer, in Chrome imi da o eroare.
Iti trebuie o Java mai proaspata.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
romeo_ovidiu
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 27, 2014 7:32 pm

Re: Oglinzi electrice fara incalzire

Mesaj de romeo_ovidiu »

Salut si merci mult de link insa nu reusesc sa vad diagrama. Am incercat de pe 4 calculatoare diferite, am facut update de java si degeaba.
Imi poti trimite un printscreen pe adresa de mail daca la tine merge sa vezi diagrama?
[email protected]

Mersi mult.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Oglinzi electrice fara incalzire

Mesaj de cristi o'RAL »

trebuie sa intri in setari la java sa dai ceva de genul "accept" la site-ul respectiv si o sa-ti mearga
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Oglinzi electrice fara incalzire

Mesaj de adrian »

romeo_ovidiu scrie:Salut si merci mult de link insa nu reusesc sa vad diagrama. Am incercat de pe 4 calculatoare diferite, am facut update de java si degeaba.
Imi poti trimite un printscreen pe adresa de mail daca la tine merge sa vezi diagrama?
[email protected]

Mersi mult.
Daca nu merge cum a zis Cristi, acceseaza cu Explorer nu cu Chrome si s-ar putea sa mearga, si la mine nu deschide decat din Explorer(vezi sa ai versiune noua)
Aici ai schemele,printscreen jpg.
1.JPG
untitle2.JPG
3.JPG
4.JPG
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
romeo_ovidiu
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 27, 2014 7:32 pm

Re: Oglinzi electrice fara incalzire

Mesaj de romeo_ovidiu »

Ok. Din ce am studiat am gasit:
5 fire ies din usa si intra in oglinda printr-o mufa. Din alea 5 fire, 3 sunt pentru reglarea oglinzii. Celelalte 2 ar trebui sa fie pentru incalzirea in oglinda.
Mufa care tine cele 5 fire, are doar 3 pini de iesire (3 pentru reglajul oglinzii, ceilalti pini lipsesc, dar se vede ca formatul mufei permite mai multi pini). Pot sa ma leg de cele 2 fire care sunt in plus, si sa duc la sticla oglinzii direct, fara sa mai trec cu ele prin mufa.
Intrebare: mai trebuie sa activez si optiunea aste in CB? are idee cineva?

Multumesc tare mult pentru ajutorul de pana acum.
carutasu
Membru nou
Mesaje: 31
Membru din: Mie Apr 24, 2013 9:37 am

Re: Oglinzi electrice fara incalzire

Mesaj de carutasu »

A fost intr-adevar o mare problema la R56 treaba asta cu lipsa incalzirii in oglinzi. Foarte multe au fost configurate aiurea, pentru ca oglinzile incalzite erau pe acelasi circuit cu duzele de spalare incalzita a parbrizului, si daca nu erau comandate ambele optiuni, aparea problema ta. Noi la service am montat retrofit fara probleme, conectat la butonul de degivrare a lunetei, fara soft si computer de bord. doar fire :)
romeo_ovidiu
Membru nou
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mar 27, 2014 7:32 pm

Re: Oglinzi electrice fara incalzire

Mesaj de romeo_ovidiu »

Salut,

Am gasit pe OLX un baiat care spunea ca poate monta incalzire in oglinzi. Primisem deja o oferta anu trecut de la carutasu, care era exorbitanta. Diferenta era ca baiatul de pe OLX mi-a cerut de vreo 6-7 ori mai putin. A venit prima zi sa vada masina pentru ca nu mai lucrase la un MINI pana atunci, mi-a spus pretul si a 2-a zi a si venit sa lucreze la ea. A luat curent din cablul ce duce la dezaburirea lunetei. Pot sa spun ca a lucrat foarte curat, linistit, atent si toate cele. Per total am ramas impresionat de lucrare. Cel mai mult a durat trecerea cablurilor din interior prin usa sa le scaota la oglinda, fara a impiedica geamul sa culiseze.
Va recomand sa faceti acest pas, si sa montati incalzire daca nu o aveti, avand in vedere ca e undeva la 200 ron (fara oglinzi) si este extrem de utila incalzirea mai ales acum cand ploua.
Daca vreti numarul baiatului care mi-a montat mie, vi-l dau cu cea mai mare placere.
P.S. Daca vreti sa pastrati oglinzile pe care le aveti, el a zis ca poate monta si rezistenta pe spatele oglinzilor, ca sa nu mai cumparati altele.

O zi buna
electricautocustom
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 07, 2016 10:22 pm

Re: Oglinzi electrice fara incalzire

Mesaj de electricautocustom »

romeo_ovidiu scrie:Salut,

Am gasit pe OLX un baiat care spunea ca poate monta incalzire in oglinzi. Primisem deja o oferta anu trecut de la carutasu, care era exorbitanta. Diferenta era ca baiatul de pe OLX mi-a cerut de vreo 6-7 ori mai putin. A venit prima zi sa vada masina pentru ca nu mai lucrase la un MINI pana atunci, mi-a spus pretul si a 2-a zi a si venit sa lucreze la ea. A luat curent din cablul ce duce la dezaburirea lunetei. Pot sa spun ca a lucrat foarte curat, linistit, atent si toate cele. Per total am ramas impresionat de lucrare. Cel mai mult a durat trecerea cablurilor din interior prin usa sa le scaota la oglinda, fara a impiedica geamul sa culiseze.
Va recomand sa faceti acest pas, si sa montati incalzire daca nu o aveti, avand in vedere ca e undeva la 200 ron (fara oglinzi) si este extrem de utila incalzirea mai ales acum cand ploua.
Daca vreti numarul baiatului care mi-a montat mie, vi-l dau cu cea mai mare placere.
P.S. Daca vreti sa pastrati oglinzile pe care le aveti, el a zis ca poate monta si rezistenta pe spatele oglinzilor, ca sa nu mai cumparati altele.

O zi buna
Salut,

Multumesc pentru aprecieri. Oferta este valabila in continuare ;)
Scrie răspuns