Sfat achizitie MINI convertible 2005

claudiu
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 06, 2019 8:42 am

Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de claudiu »

Va salut,

As dori sa achizitionez o masina sh si m-am indreptat catre un mini R52 cabrio din 2005.
Motorizarea este de 1.6 (versiunea de 116hp), are kit john cooper si arata super bine. La prima vedere, nu are probleme, totul functioneaza si ruleaza destul de bine pentru varsta ei, pielea in interior arata bine (fara rupturi, doar mici urme de utilizare).
Problema intervine cand specific numarul de km. In bord arata 183.000 km, dar dupa o verificare online s-a dovedit ca ar avea undeva la 350.000 km reali.

Kilometrajul a fost dat inapoi cand a fost adusa din Germania(in 2015) de la 293.000 la 160.000. Actualul proprietar pare ca nu are nimic de a face cu "samsareala" si sustine in continuare ca nu i-a dat nimic de banuit si ca masina functioneaza incredibil, nu consuma ulei si nu are nicio problema.

Faptul ca am aflat kilometrajul real este un avantaj pentru mine, pentru ca acum pot negocia mai bine si pot plati pretul real al masinii, insa as vrea sa stiu daca ati vazut masini cu atatia km care sa mai functioneze intr-o stare decenta.

Clar o voi duce la o verificare, insa in prealabil as vrea sa stiu daca mai are rost sa-mi bat capul si la ce probleme ar trebui sa ma astept. In mod normal nu m-as mai gandi nici o secunda sa o cumpar, insa, repet, masina arata SUPER bine, vopseaua este impecabila, are niste jante foarte frumoase, interiorul este ingrijit, decapotarea functioneaza foarte bine, iar dpdv tehnic nu mi s-a parut ca sta rau (nu sunt expert, din acest motiv nici nu am insistat cu partea tehnica. Daca va fi cazul, o voi duce la un service specializat pt verificare)

In concluzie, as vrea sa va aflu parerea in legatura cu potentiala achizitie a acestei masini. De asemenea, as vrea sa stiu cam cat estimati ca ar merita aceasta masina.

Daca am uitat sa mentionez ceva, va rog sa imi spuneti si voi raspunde destul de repede.

Va multumesc pentru ajutor!
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de SpOOk »

Pai acum depinde si unde a facut acei km si cum.
La o masina de varsta asta incep sa apara probleme cu rugina, oricat de bine a fost intretinuta, imbatranesc plasticele, furtunele, se taseaza chederele, rulmentii se uzeaza.
A fost lovita, revopsita? Daca a fost revopsita, de ce si cum?
Poate ai mare noroc sa fie totul ok si intretinuta foarte bine, dar trebuie sa fii constient ca sunt extrem de rare cazurile.

De asemenea, cat vrei sa o tii? E o masina de joaca sa-ti faci damblaua 1-2ani, sau vrei sa o rulezi pana pica?
Eu am un Cooper S R53 din 2004 si nu planuiesc sa-l vand, ever. Inca se gasesc piese foarte usor, atat noi cat si din dezmembrari. Costurile de intretinere si rulaj sunt foarte ok pentru o masina de 15 ani cu 170cai, insa trebuie sa fii pasionat si sa-ti placa mult, pentru ca apar tot felul de probleme mai mici sau mai mari :lol:
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
claudiu
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 06, 2019 8:42 am

Re: Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de claudiu »

Nu am de gand sa o tin for ever. Masina o iau pentru prietena mea, care vrea o masina micuta si cat de cat fiabila, insa o atrage mult si aspectul. Initial ne uitam la un FIAT 500, care ar fi cu 3-4 ani mai tanara si cu vreo 200 mii de km mai putini, insa am dat intamplator peste acest anunt si din prima mi s-a parut o masina foarte frumoasa.

Ce stiti despre aceste motoare(1.6i 116 cp)? Consuma mult? Pica repede piese la ele? Ceva probleme specifice cu acest model?
claudiu
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 06, 2019 8:42 am

Re: Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de claudiu »

Mai adaug si faptul ca aproximativ 300 din cei 350 mii de km au fost parcursi in Germania, cu intrari in service la 3-6 luni. Cred ca este un semn bun care rezulta ca masina a fost ingrijita
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de SpOOk »

Benzinarul de la MINI R50-R53 a fost un motor bun, Chrysler. Daca e de joaca, nu vad de ce nu. Du-te cu el la o verificare la Cristi: 0721 749 479
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de Sharpe »

Da , o verificare la un service specializat MINI e necesara ,nu conteaza km, a mea are 270k si merge fff bine ....Cristi este la MINI Garaj
.......ghost...
claudiu
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 06, 2019 8:42 am

Re: Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de claudiu »

Mini garaj se afla in Bucuresti?
claudiu
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Vin Sep 06, 2019 8:42 am

Re: Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de claudiu »

Intre timp am mai gasit si un r56 s 174 hp din 2007 care are 100 mii km (nu stiu cat de reali deocamdata) si care este la o diferenta mica de pret de r52. Acesta este pus la 3900 negociabil, insa pretul mi se pare putin cam mic. Ce parere aveti?
De modelul r56 am auzit numai lucruri rele.
Avatar utilizator
Robert945
Viteza 1
Mesaje: 97
Membru din: Vin Feb 08, 2019 1:33 pm

Re: Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de Robert945 »

Salut, de acolo si pretul, eu am avut de ales intre un R56, 2008 la acelasi pret cu R50-ul din 2005 pe care l-am si achizitionat. De cand am masina, aproximativ 18.000 km facuti din martie, am schimbat uleiul+filtrele de doua ori, bucsile pe spate, bielete antiruliu pe spate, reconditionat electromotor si alternator.

Am fugit de motorul de PSA pentru ca am un prieten cu un C4 cu acelasi motor, dar cu o gramada de probleme, km fiind reali, in jur de 140.000.
'18 Mini Countryman JCW 2.0 - Thunder Grey
'05 Mini Cooper R50 facelift - Electric Blue
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie MINI convertible 2005

Mesaj de Sharpe »

r56 S la 3900 ????sigur are o pro nerezolvata
.......ghost...
Scrie răspuns