To whom it may concern

Aici gasiti discutii si anunturi mai vechi
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

To whom it may concern

Mesaj de tudor »

As dori sa discutam putin despre o problema si anume: parerea mea este ca, in general la noi in tara, dealerii/reprezentantii nu se implica suficient de mult in urmatoarele aspecte:
- "legarea" clientului de marca;
- incercarea de a gasi potentiali cumparatori prin alte mijloace in afara de RECLAME (care de cele mai multe ori includ PRETUL si ca ce mega dotata e masina sau ca ce ieftina e);
- zgarcenia acestora in a acorda diverse mici "chestii" gen pliante, stickere, pixuri curiosilor (stiu ca 95 % din oameni oricum nu prea intentioneaza sa cumpere, doar sa primeasca ceva maruntis pe gratis);
- senzatia ca toate sunt bune si frumoase cand mergi la ei ca sa cumperi ceva care costa cat mai mult, dupa care, tot ce inseamna aftersales, de obicei, este dat la o parte/desconsiderat;
- senzatia cum ca, mai ales in cazul Mini-ului, ti se ofera DOAR o masina si ATAT, parca fara a fi mentionat si spiritul care se leaga de aceasta marca;
- senzatia obscen "de pe fatza" cum ca doar banii conteaza.

Sincer, nu cred ca pe termen lung aceasta este solutia si anume, neimplicarea. Sunt multe marci care cred ca se vind "din inertie", gen bmw si mercedes. Insa o marca precum Mini cred ca are nevoie de MAI MULT. Din pacate nu am fost la Mini 50, insa as dori pe aceasta cale sa stiu pareile voastre despre acest eveniment si ce ar mai trebui facut si cum ar trebui facut.

Sper ca ati inteles ce am dorit sa spun. Sa inceapa critica, dar si eventuale solutii. :mrgreen:
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: To whom it may concern

Mesaj de cristi o'RAL »

Eu sunt convins ca marca Mini se vinde singura, nu neaparat pentru ce inseamna acum, ci in special pentru ce a insemnat. Mini nu cred se vinde pentru ca e BMW sub capota, chiar cred ca acesta a fost initial un dezavantaj. Spre deosebire de VW si Beetle, cred ca BMW a pariat pe cartea castigatoare. Nu cred nici ca Fiat cu 500 va depasi in timp fenomenul Mini.

Despre Mini Challenge Romania... pacat ca s-au straduit atat de mult. Nu cred ca au reusit sa faca nici 10% din ce inseamna spiritul Mini. A fost un eveniment care ar fi strans chiar si pe ploaie de 10 ori mai multi participanti daca se tinea intr-o singura zi de weekend... cu parada prin oras sau din oras spre o locatie periferica pentru desfasurarea competitiilor. Cred ca se putea mult mult mai bine... desi recunosc, m-am simtit bine chiar si asa. Ii multumesc lui Claudiu David!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: To whom it may concern

Mesaj de mok »

reclama la tv cu MINI, cel putin pe posturile nationale, am vazut doar anul asta
si mi-am spus ca e un semn al vanzarilor ceva mai mici

cei care vad masina ma intreaba daca motorul e bmw , si le raspund cu satisfactie ca nu
gresesc ?
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: To whom it may concern

Mesaj de tudor »

Sincer nu cred ca gresesti! Asocierea asta cu BMW... :/
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: To whom it may concern

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

r53-Chrysler
r56-PSA+BMW
:D
Imagine
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: To whom it may concern

Mesaj de alinabiancapop »

cand imi cautam eu MINI am ajuns si pe la reprezentanta BMW, vanzatorul foarte amabil.....(veneam din partea cuiva....) pot sa zic ca nu mi-a zis nimic de la el prin care sa imi trezeasca interesul.....
eu intrebasem de Clubman, in reprezentanta evident ca nu era nici unul, aveau un Cooper de 120cp.....dar desi eu imi puneam intrebari cu voce tare dc e spatios e in spate....etc.....nu s-a deranjat sa ma duca la masina sa imi arate diverse.....sa ma faca sa imi placa si acest model......
cireasa de pe tort a fost cand el incerca sa ma impinga catre BMW, si i-am spus ca nu doresc masina cu tractiune spate.......iar raspunsul lui a fost "si MINI are tractiune spate doar e facut de BMW".....what??????? :shock: :shock: :shock: .....i-am spus ca nu e asa, si mi-a zis ca se va informa in service.....i-am spus sa nu se deranjeze sa se ridice de pe scaun(era mult prea tarziu pt el oricum) ci sa dea un search pe net ca va afla mai repede......
si rezultatul a fost ca intr-un final mi-m luat un MINI Cooper S (R56) dar dupa :D cum bine stiti din Germania

concluzie......agentii din show room-uri nu au cu adevarat cunostinte de vanzari (aici chiar am multa experienta ca sa imi pot da cu parerea), poate exista si mici exceptii, si cei care isi cumpara o masina din show room in momentul in care au intrat acolo stiu deja ce vor, eventual doar configurarile le mai modifica.....deci vanzarea o face masina nu agentul.....iar asta am vazut-o si la alte companii
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: To whom it may concern

Mesaj de tudor »

Sa te impinga spre BMW... Ingrozitor... Iar ca MINI are tractiune spate. Este socant. Ramai perplex la asemenea aberati-uni. :|
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: To whom it may concern

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Sincer mi-ar fi placut sa aiba tractiune spate sau integrala. :D Oricum acei agenti de vanzari lasa de dorit in general la toate marcile,sunt paraleli,ca drept dovada nu doar din cauza crizei au scazut vanzarile,ei au vandut si din inertie pentru ca stia clientul ce vrea . :lol:
Imagine
Scrie răspuns