Test Drive - Mini Cooper S Mayfair 50

Aici gasiti discutii si anunturi mai vechi
BogdanC4
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 24, 2010 10:37 pm

Test Drive - Mini Cooper S Mayfair 50

Mesaj de BogdanC4 »

In urma cu aproximativ 2 saptamani, MotorSportNews(http://www.motorsportnews.ro) a avut ocazia unui scurt drive test cu Mini Cooper S Mayfair 50. Mai jos puteti gasi o introducere si un link catre articolul complet si galeria de poze.

PS: Imi cer scuze daca nu am postat in sectiunea potrivita.


Incepand cu anul 2001, Mini a suferit o transformare radicala prin aparitia celor de la BMW care si-au pus serios amprenta pe tot ceea ce inseamna motorizari, tren de rulare, echipamente de siguranta dar mai ales fiabilitate. Cu toata aceasta influenta venita de la bavarezi, spiritul Mini nu a disparut chiar daca masina este mai mare, mai grea, si spatiul interior nu este la fel de eficientizat.

Anul trecut in 2009, Mini a celebrat 50 de ani de existenta, si astfel au luat nastere 3 modele editie limitata: Minicooper S Mayfair 50, Minicooper S Cambden 50 si MINI Cooper John Cooper Works Championship 50. Raportandu-ne tot la anul 2009, acesta reprezinta si inceputul unei concurente serioase pentru Mini, prin lansarea modelului Alfa Romeo Mito, si in 2010 cu noul Citroen DS3 al celor de la Citroen, precum si noul Audi A1.

In urma cu aproximativ 2 saptamani, am putut testa timp de o zi, modelul aniversar Mini Cooper S Mayfair 50. De ce Mayfair? Poate pentru multi, nu inseamna decat un nume pompos menit sa ridice pretul unei masini cu cateva mii de euro, insa pentru englezi in primul rand, Mayfair este unul din cele mai faimoase si exclusiviste cartiere ale Londrei , dar si cel mai luxos model de Mini produs vreodata in perioada 1982-1992.

Primul contact serios cu masina l-am avut in regim de mers extraurban, unde Mini-ul se simte cel mai bine cu cei 175 CP sub capota . Pacat insa ca nu poate atrage priviri, deoarece tentantia de a merge intr-un ritm alert si sportiv este foarte accentuata.
Citeste mai departe...
Fişiere ataşate
mini-46-copy.jpg
mini-18-copy.jpg
mini-5-copy.jpg
Ultima oară modificat Mar Mai 25, 2010 1:18 pm de către Vali Iovi-Stere, modificat 1 dată în total.
Motiv: Subiect mutat.
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6383
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Test Drive - Mini Cooper S Mayfair 50

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Multumim pentru articol. :D
Imagine
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Test Drive - Mini Cooper S Mayfair 50

Mesaj de cristi o'RAL »

Asteptam comparatia cu celelalte modele concurente :D
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
BogdanC4
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 24, 2010 10:37 pm

Re: Test Drive - Mini Cooper S Mayfair 50

Mesaj de BogdanC4 »

Cu siguranta va urma in scurt timp DS3-ul celor de la Citroen, si intr-un viitor destul de apropiat speram noi si Alfa Romeo Mito chiar daca e mai dificil de colaborat cu cei de la AutoItalia!
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: Test Drive - Mini Cooper S Mayfair 50

Mesaj de khuti »

Mie unul mi se pare ORIBIL DS3 de la Citroen , nu are nici un haz !!!
Open your mind ! ;)
tudor
Veteran
Mesaje: 1535
Membru din: Mie Iun 17, 2009 9:14 pm

Re: Test Drive - Mini Cooper S Mayfair 50

Mesaj de tudor »

Foarte frumoase poze. Asteptam parerea voastra intr-un comparativ cu DS3 si Mito :mrgreen:
BogdanC4
Membru nou
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mai 24, 2010 10:37 pm

Re: Test Drive - Mini Cooper S Mayfair 50

Mesaj de BogdanC4 »

Cu o super mega intarziere, iata si testul cu DS3:
http://www.motorsportnews.ro/category/t ... est-drive/
Scrie răspuns