Pareri R56

Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Pareri R56

Mesaj de Balazs »

Salutare tuturor!

Anul trecut in august am vandut jucaria si acuma pe net am gasit una care mi-a atras atentia. Ma gandesc ca saptamana viitoare sa-l cumpar, dar inainte de asta as dorii sa va cer parerea, eventual sa-mi dati niste sfaturi la ce sa fiu atent (eu am avut R53 iar acesta este un R56). Sunt curios daca JCW-ul are din fabrica diferential autoblocant.
Asta este masina pe care vreau sa-l cumpar:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... 9528037a3d

Va multumesc anticipat
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri R56

Mesaj de Sharpe »

NU are!! doar JCW GP R53
.......ghost...
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Pareri R56

Mesaj de mok »

si eu cum de am ?
la S in lista de optiuni WMWMF71080TS08355

02TA Differential lock 25%

With the introduction of Electronic Differential Lock Control standard on all JCW cars and optional on the Cooper S, MINI has decided it’s now time to drop the old fashioned mechanical limited slip differential as as option for the 2010 model year (commencing in early September). LSD was first introduced on the car at the start of 2005 and has continued on as a must have option for the enthusiast oriented MINI owner. However with ELDC MINI claims to do more and weigh less than the LSD unit that comes attached to the manual transmission of a Cooper S.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Pareri R56

Mesaj de adrian »

@ Mok!!Tu esti moderator, ai privilegii!!! :lol:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Pareri R56

Mesaj de Balazs »

Salut Adrian!
Astept o parere si de la tine despre masina. Parerea ta conteaza mult pentru mine.
Multumesc
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Pareri R56

Mesaj de adrian »

Balazs scrie:Salut Adrian!
Astept o parere si de la tine despre masina. Parerea ta conteaza mult pentru mine.
Multumesc
Nu ma pricep foarte bine la R56, masina arata tentant la exterior.Aici detalii despre masina , mai multe decat in anuntul de pe mobile.de
https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzei ... 8-216-2229
Puterea mentionata de proprietar este destul de mare ,si in anunt nu vad schimbarea internelor motorului,deci ori aceasta putere nu este reala, ori motorul functioneaza la limita de rezistenta a internelor , ceea ce e un lucru periculos.Nu stiu ce inseamna motor 36tsd????.
Verifica si seria de sasiu si istoricul masinii, poate gasesti acolo ceva info folositor.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Pareri R56

Mesaj de dedant68 »

Practic este un John Cooper Works de ‘fabrica’ nu kit JCW pe un S. Modelul ‘Factory JCW’ a fost produs incepand cu iunie 2008, o noua versiune R56, cod MF91. Motorul este un N14B160TO-turbocharger cu puterea maxima din fabrica de 155 kw la 6000 rot/min si cuplu max. 280 Nm intre 2000-5300 rot/min. Este dotat cu EDLC-Electronic Differential Limited Control variabil intre 0-50% cuplul transmis, pachet diferit fata de optiunea LSD(Limited Slip Differential). LSD este un diferential mecanic cu transfer de 30% din cuplu, sistem montat pe Mini Cooper S 56. LSD-ul convențional poate transfera doar cuplul dintr-o roata de rotatie mai rapida, la o roata cu rotatie mai lenta, iar EDLC(controlat electronic) este un diferențial de tip deschis, mai performant decat LSD, in sensul ca a franeaza roata fara tractiune si cuplu dezvoltat este trimis/folosit la roata cu prindere pe sol/tractiune.
Referitor la ’tsd’ este un acronim nedefinit in acest context, deoarece BMW foloseste TDS si nu TSD, dar pentru motoarele Turbo-Diesel Sport Package, dar nu este cazul aici pentru ca este un motor MAS.
La inceput, cand au introdus Valvetronic si Vanos, BMW obisnuia sa descrie in fisa tehnica a unui automobil, cele doua pachete prin TSD (Time-Valve Varying System Developed), dar in prezent nu mai utilizeaza aceasta descriere. deoarece Valvetronic si Vanos sunt sisteme de baza in constructia motoarelor BMW, cum este si in cazul motorului de mai sus. Probabil este un artificiul/ marketing de vanzare, da mai bine la public mai multe litere si cifre pentru un motor :)
Imagine Imagine Imagine
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: Pareri R56

Mesaj de mok »

EDLC e din 2010
Masina e din 2008
?
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Pareri R56

Mesaj de dedant68 »

mok scrie:EDLC e din 2010
Masina e din 2008
?

EDLC este din 2018 :)
https://www.carmagazine.co.uk/car-revie ... 08-review/

EDLC-ul face legatura intre cutia de viteze si axele planetare. Un modul electronic de tipul ECU, pe baza semnalelor transmise de senzori( viteza, unghi de giratie, acceleratie laterala, unghi directie) trimite comenzi catre un actuator/motor de curent continuu pas cu pas, motor care ajusteaza distributia cuplulul la rotile motoare.
Fişiere ataşate
EDLC
EDLC
EDLC.jpg (31.15 KiB) Vizualizat de 8077 ori
JKW_EDLC 2008
JKW_EDLC 2008
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Pareri R56

Mesaj de Balazs »

Dupa cum am inteles eu motorul a fost schimbat sau inlocuit. Tsd presupun ca e prescurtarea de la tousend, care in germana inseamna "o mie". Astfel cred ca noul motor are 36000 km.
Scrie răspuns