Sfat achizitie mini cooper s r56

ct42rcu
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 11, 2015 1:24 pm

Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de ct42rcu »

Salut dupa cum reiese si din titlu ma intereseaza achizitionarea unui mini cooper s r56 am cotrobait forumurile de ceva timp sunt genul de persoana care cauta putere in 7 ani am avut 5 masini proprietate personala toate de peste 150 cp... se pare ca ma plictisesc repede de ele... am avut si benzina turbo un golf 4 gti am avut si masini modificate o jetta 2.0 tdi 140 cp stage 1+ revo acum detin un golf 5 gtd 2.0 tdi 170 cp si cutie dsg care nu imi permite sa o modific... masina este deja vanduta dar ma mai folosesc de ea pentru ca doar ce m'am operat la piciorul stang si am nevoie de o masina automata sa pot conduce dar imediat ce pot sa folosesc piciorul trebuie sa o inmanez viitorului proprietar... Asa ca astept niste pareri de la posesorii de cooper s r56 cel de 174/175 cp as avea urmatoarele nelamuriri daca ma puteti ajuta... Care ar fi probleme la care sunt predispuse un consum doar urban pentru ca pe www.auto-types.com se dau niste valori de 8l/100km ceea ce mi se pare FOARTE MIC!!! si orice alta parere care o aveti despre aceasta masina la inceput o pusesem intr'un versus cu opel corsa opc dar dupa ce am cotrobait si forumurile ptr corsa opc si am discutat si cu 2 proprietari am inteles ca este o masina foarte problematica si am preferat sa o exclud... Va multutmesc! Stima si respect!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de adrian »

Dupa VW vrei sa treci la Peugeot?Interesant. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
ct42rcu
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 11, 2015 1:24 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de ct42rcu »

Nu pot sa zic ca sunt fan 100% al unei marci anume am avut si un opel astra cabrio 2007 1.9 cdti... acum doar ca as vrea o masina micuta puternica de oras pentru drumurile la munte eu fiind de la mare am posibilitatea sa iau un ford modeo 2.0tdci
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de Sharpe »

cred ca vrei sa spui F56 ..........R56 e doar o iluzie
.......ghost...
ct42rcu
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 11, 2015 1:24 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de ct42rcu »

Lumineaza'ma un pic te rog pentru ca m'ai bagat in ceata...
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de Sharpe »

1.nici un MINI mai ales S nu consuma mai putin de 10% urban
2.din toate modelele tu ai ales pe cel mai cu prb
inteleg ca R56 este cel mai fatos dar cred ca nu le-ai analizat pe toate
.......ghost...
ct42rcu
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 11, 2015 1:24 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de ct42rcu »

Multumesc deasta sunt aici sa aflu care le sunt "bubele" sa vad daca fac alegerea corecta si asta sper sa aflu de la voi posesorii in legatura cu consumul nu ma astept la 8-9% as fi nebun dar nici nu m'as inhama la un consum de 14-15% constant merg numai in oras maxim 60-70 km pe zi majoritatea seara cand ies la plimbare si cand pot folosi si treptele 4-5 unde ca la orice masina scoti un consum mai rezonabil sa zic un 11-12% am intrebat de r56 pentru ca asta imi permite bugetul si nu as vrea masina mai veche de 2006-2007
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de Sharpe »

cred ca un R50 din 2006 se incadreaza in cerintele tale,oricum ar fi S-ul nu se simte in oras decat la consum :lol:
.......ghost...
ct42rcu
Membru nou
Mesaje: 11
Membru din: Dum Oct 11, 2015 1:24 pm

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de ct42rcu »

Bugetul meu se incadreaza undeva intr'e 7000-8500€ as prefera r56 din cauza ca am vorbit cu un amic mecanic la bmw constanta si mi'a zis ca r53 ar avea destule bube... Ceva mai concret in legatura cu consumul in oras in regim de plimbare seara si niste probleme concrete de la un posesor?!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie mini cooper s r56

Mesaj de Sharpe »

atunci sa-ti spuna amicu de la BMW cate motoare de R53 a facut si cate de R56 si sa-ti spuna si producatorul lor :mrgreen:
.......ghost...
Scrie răspuns