MINI John Cooper Works

Scrie răspuns
Adrian JCW
Viteza 1
Mesaje: 77
Membru din: Vin Dec 06, 2013 2:52 pm
Localitate: Oradea

MINI John Cooper Works

Mesaj de Adrian JCW »

Salutare si bine v-am gasit,

Ma numesc Adrian, sunt din Oradea si cu toate ca am mai avut tangente cu MINI, acesta este primul MINI pe care il detin. Este vorba de un R56 MINI JCW din 2009 si 66.000 km pe care l-am achizitionat acum 2 saptamani. Masina am luat-o pentru ca deplasarile in oras sa fie cat mai placute si animate in acelasi timp, plus pentru vizite inopinate pe circuit. Hungaroring-ul nu este foarte departe de Oradea (la aproximativ 3 ore de condus) si mai am obiceiul sa-l vizitez de cateva ori pe an cand sunt Open Track Days impreuna cu alti prieteni pasionati de acest fenomen.

Ce pot sa spun de JCW este ca imi place la nebunie, mi se pare o jucarie senzationala iar sasiul este pur si simplu excelent.

Am atasat si o poza cu el, sper sa va placa. Numerele sunt de la fostul proprietar, urmeaza sa le schimb in curand.
Fişiere ataşate
024.JPG
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI John Cooper Works

Mesaj de io's »

bine ai venit ! frumos JCW :D
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Bine ai venit, sper sa-l vedem la MMD 2104.
Arata bine de tot. :D
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Adrian JCW
Viteza 1
Mesaje: 77
Membru din: Vin Dec 06, 2013 2:52 pm
Localitate: Oradea

Re: MINI John Cooper Works

Mesaj de Adrian JCW »

Multumesc, cu siguranta voi fi prezent in 2014 la MMD. Am fost in 2010 cand a fost organizata intalnirea MMD la Brasov si a fost cu adevarat speciala, dar de data asta voi avea un Mini cu care sa vin :-)

Pana una alta i-am facut si o mica revizie ca sa o pregatesc de iarna (cea precedenta era in urma cu 18.000 km) :
- ulei motor Motul 300v 5w-40
- filtru de aer nou
- bujii noi (NGK laser irdium)
- bobine noi
- antigel
- DV nou ( supapa de recirculare de pe turbo ) care din ce vad seamana cu cea de pe VW Golf V GTI care are tot o turbina de fabricatie Borg Warner. Cel putin la GTI erau probleme cu membrana din cauciuc a DV-ului care in timp se gaurea (fiind expusa la temperaturi destul de mari de la turbo) si astfel apareau pierderi de boost, asadar implicit si de putere. Din ce am vazut la JCW membrana este tot din cauciuc la DV, asadar am decis sa-l schimb ca o masura de precautie, iar pe viitor poate voi opta pentru una de la Forge sau Alta.

De asemenea la primavara as vrea sa-i curat supapele de admisie care cred ca sunt pline de depuneri (lucu specific masinilor cu injectie directa pe benzina). Plus sa vedem ce va mai fi necesar, vreau sa fie tip top din punct de vedere tehnic :-)
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI John Cooper Works

Mesaj de cristi o'RAL »

bine ai venit! asteptam mai multe poze!
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: MINI John Cooper Works

Mesaj de khuti »

Superb exemplar !!! ;)
Open your mind ! ;)
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Arata-ne te rog si interiorul,un JCW merita cateva poze in plus.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Adrian JCW
Viteza 1
Mesaje: 77
Membru din: Vin Dec 06, 2013 2:52 pm
Localitate: Oradea

Re: MINI John Cooper Works

Mesaj de Adrian JCW »

Adrian, am atasat cateva poze, mai multe nu am momentan, dar voi mai face altele pe parcurs.

Masina imi place pe zi ce trece tot mai mult, stabilitatea si franarea sunt excelente chiar si cu gumele de iarna "made in china" cu care am cumparat masina. Sunt niste Nankang Snow SV-2 (205/45 R17 88V) care par destul de noi, asadar am sa trag iarna asta de ele sa vad cum sunt.

Am mai avut cateva masini cu veleitati sportive, chiar mult mai puternice, dar per total JCW-ul le depaseste pe toate la capitolul "fun". De regula la alte masini care vin cu aprox. 200 Cp din fabrica franele si sasiul sunt la limita puterii dezvoltate de motor in cazul unui mers sportiv, in schimb JCW-ul nu are aceasta problema, chiar cred ca s-ar descurca de minune si cu mai multa putere. I'm impressed ! :)
Fişiere ataşate
003.JPG
004.JPG
002.JPG
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI John Cooper Works

Mesaj de adrian »

Salut,
Frumos interiorul, pacat ca pozele ,sincer, nu sunt chiar cele mai reusite.
Nankang-urile nu sunt chiar niste chinezarii de doi bani(Taiwan), sunt anvelope bune raport pret calitate,cred ca iarna chiar merita, dar nu mai mult de 3 ani rulate, dupa ceva vreme cauciucul se intareste.
Probabil ca sasiul franele si suspensia fac fata fara probleme la 240-250HP fara probleme.
S-o conduci cu grije ,ma bucur pentru tine.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Luce
Viteza 6
Mesaje: 934
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI John Cooper Works

Mesaj de Luce »

Bun venit! :D

Excelent imi place foarte mult.
Sa fie FUN, sa fie MINI!

Luce :)
Scrie răspuns