My MINI PWNs

Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My MINI PWNs

Mesaj de io's »

socoteala de acasa niciodata nu se potriveste cu cea de la piata :mrgreen:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
teabee
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 14, 2013 9:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: My MINI PWNs

Mesaj de teabee »

io's scrie:socoteala de acasa niciodata nu se potriveste cu cea de la piata :mrgreen:
Habar n-ai ce dreptate ai!
Azi m-am dus la MHS cu gandul sa ma interesez despre pretul unei revizii (filtre, ulei si placute frana spate), sperand sa ma incadrez in vreo max. 2000 de lei. Daca tot eram acolo mi s-a facut o proforma si pentru capacul de tacheti, precum si pt bucse si o bieleta, care erau cam distruse. Toata distractia, in jur de vreo 3.000 lei (nu stiu cat o sa fie exact manopera, aflu saptamana viitoare cand imi vin piesele comandate).
Si asta ca au fost ei draguti si mi-au facut o reducere:)
Dar acum ce sa fac? Mi-e draga mititica!
Ma gandeam si la niste proiectoare, dar o s-o mai aman.
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My MINI PWNs

Mesaj de io's »

E
N
O
R
M

:shock:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: My MINI PWNs

Mesaj de adrian »

teabee scrie:
io's scrie:socoteala de acasa niciodata nu se potriveste cu cea de la piata :mrgreen:
Habar n-ai ce dreptate ai!
Azi m-am dus la MHS cu gandul sa ma interesez despre pretul unei revizii (filtre, ulei si placute frana spate), sperand sa ma incadrez in vreo max. 2000 de lei. Daca tot eram acolo mi s-a facut o proforma si pentru capacul de tacheti, precum si pt bucse si o bieleta, care erau cam distruse. Toata distractia, in jur de vreo 3.000 lei (nu stiu cat o sa fie exact manopera, aflu saptamana viitoare cand imi vin piesele comandate).
Si asta ca au fost ei draguti si mi-au facut o reducere:)
Dar acum ce sa fac? Mi-e draga mititica!
Ma gandeam si la niste proiectoare, dar o s-o mai aman.
Eu sunt din randul celor care considera majoritatea service-urilor o insulta grava la adresa clientului,o combinatie intre incompetenta si jecmaneala.Tu crezi ca ai primit un discount,in. lumea capitalista din Ro. reducerea care ti-au prezentat-o de obicei inseamna incarcarea facturii cu banii tai de proiectoare. Esti sigura ca ai nevoie de toate piesele din proforma?Mergi si la alt service ,sa faci comparatie.Posteaza proforma ,putem verifica usor preturile si timpii de manopera.De obicei e jaf. 700 Euro sunt bani nu gluma.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
teabee
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 14, 2013 9:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: My MINI PWNs

Mesaj de teabee »

Sunt convins ca e mai scump decat daca mi-as cumpara eu piesele. Inca nu am pretul manoperei, dar am inteles ca pt a ajunge la acel capac de tacheti trebuie sa desfaca motorul si dureaza ceva. Despre piese, sunt aproape sigur ca era nevoie a fi inlocuite. Oricum, nu stiu daca mai pot rezolva mare lucru, ca am dat un avans de 1500 lei.
oreste
Viteza 2
Mesaje: 189
Membru din: Lun Mar 12, 2012 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: My MINI PWNs

Mesaj de oreste »

Gresita mutare treaba asta cu avansul. De exemplu am avut ceva probleme cu turbina, Bavaria: simplu 10000 ron, alternativa, reconditionare turbina 2700 ron.
Oreste
If it works don't fix it
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: My MINI PWNs

Mesaj de adrian »

Nu te supara daca-ti dau un sfat:daca masina aia tare din fata intrarii este a patronului de service,prefa-te ca ai gresit adresa,daca intri ,deja platesti ori rata de leasing la masina lui sau factura de mobil si rochia nevestei sau ale blondei .Tu ramai de obicei cu un gust usor amarui.In Ro.un service este o masinarie ordinara de aspirat banii din portofelul clientilor.In Germania daca dau avans primesc automat cel putin 3 prcente discount,dar acolo nici nu se gandesc sa ceara avans,ar insemna sa jigneasca ce respecta cel mai mult el:der Kunde,adica Domnul care ne-a facut onoarea sa apeleze la noi si trebuie tratat cat mai corect posibil,ca sa mai vina din nou,firma sa traiasca mai departe,sa poata sa fie mostenita de copil-este de obicei pustiul ala in salopeta de la elevator care merge acasa cu un VW vechi de 10 ani.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: My MINI PWNs

Mesaj de adrian »

oreste scrie:Gresita mutare treaba asta cu avansul. De exemplu am avut ceva probleme cu turbina, Bavaria: simplu 10000 ron, alternativa, reconditionare turbina 2700 ron.
Ezotericule,ala care ti-a vandut pontul merita o halba si-un mic!
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
teabee
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 14, 2013 9:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: My MINI PWNs

Mesaj de teabee »

Oricum, oamenii imi pareau profesionisti si si-au dat interesul. Ei au incercat sa-mi diminueze din factura, propunandu-mi sa pun alta data filtrele si sa mai completez uleiul. Eu am ales sa le fac pe toate, ca sa-mi iau de grija. Si nici in alta parte nu sunt mai breji. A sunat un prieten pentru mine, la Dormag cred, si pt ulei, filtre si placute spate cereau vreo 1400 lei si incercau sa bage pe gat, prin telefon, si lichidul de frana-inca vreo cateva milioane. Stiu ca e f scump si credeti-ma, nu-mi convine deloc, dar macar cred ca o sa faca o treaba de calitate.
teabee
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 14, 2013 9:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: My MINI PWNs

Mesaj de teabee »

Bine, acum eu incerc sa justific fata de mine pretul si sa nu-mi para asa rau:)
Scrie răspuns