Debitmetru

Dany75
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 10, 2016 5:39 pm

Debitmetru

Mesaj de Dany75 »

Buna ziua ,un sfat privind achiziția unui debitmetru pentru 1,6 diesel 80 kw ,multumesc
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Debitmetru

Mesaj de adrian »

Hella, Pierburg.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Debitmetru

Mesaj de Sharpe »

Comfirm
.......ghost...
Dany75
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 10, 2016 5:39 pm

Re: Debitmetru

Mesaj de Dany75 »

Multumesc frumos,acum va deranjez și cu întrebarea :ce ulei sa folosesc la schimb ?In ea acum este Castrol 0w30 și îmi pare cam zgomotos motorul .
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Debitmetru

Mesaj de adrian »

Motorul Diesel de pe masina ta, identic cu cel de la Peugeot, Mazda,Citroen, Ford, de 1.6lDiesel este un motor relativ zgomotos,datorita faptului ca a fost proiectat ca un motor ieftin intr-o epoca in care motoarele Diesel au proliferat foarte mult si a antifonarii discutabile de la modelele Mini.Nu vei obtine nici un rezultat cu schimbarea tipului de ulei folosit.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Debitmetru

Mesaj de Sharpe »

ma putin explicit decat Adrian,nu stiu cine baiat destept a recomandat 0w30 .......motor diesel 5w30 daca are filtru de particule altfel 5w40 sau mai bine 10w40 ca e psa si mananca......aaaa si NU castrol care e pt cartofi prajiti ,ulei pt psa diesel adica TOTAL sau LM
.......ghost...
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Debitmetru

Mesaj de adrian »

Motoarele cu filtru de particule folosesc uleiuri cu specificatia Low SAPS (cantitate redusa de sulfati, cenuse, fosfor)si nu toate uleiurile indeplinesc aceasta norma nici chiar cele din gama celor sintetice.Pentru un motor diesel de autoturism, uleiul din gama 5W este foarte bun cu conditia sa aibe specificatia Low SAPS.Nu recomand pentru aceasta masina gama 10W pentru ca in regimuri de functionare la rece exista sansa ca o cantitate mica de ulei sa treaca din camera de ardere in evacuare si implicit sa infunde in timp filtrul de particule.Fapt constatat de mine la cateva Merces Sprinter noi care in garantie au primit de la dealer ulei 10W40 Low SAPS si dupa un rulaj de 15.000km au necesitat regenerare fortata a filtrului de particule.Din momentul in care am folosit ulei 5W , problema a disparut.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Dany75
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 10, 2016 5:39 pm

Re: Debitmetru

Mesaj de Dany75 »

Va multumesc frumos !
Scrie răspuns