Sfat achizitie Mini One 1.4 95 cp

sorin4752
Membru nou
Mesaje: 25
Membru din: Vin Oct 09, 2009 7:22 am

Sfat achizitie Mini One 1.4 95 cp

Mesaj de sorin4752 »

Buna seara....dupa vreo 8 de inactivitate pe forum.
Dupa ce.am jurat ca "Mini ...niciodata" :)..iata ca ma cam mananca din nou....
Am gasit la o prietena a unui prieten a unei prietene......un MiniOne din 2008.Luata de noua..intretinuta numai la Bavaria...75000 km condusa de o mamica....
Din experienta voastra, la ce probleme sa ma astept daca as cumpara.o....pretul este atractiv. Stiu ca la Mini martorii se cam aprind..dar ma intereseaza probleme des intalnite, si mai grave: distributie...motor...cutie.
Multumesc. Exista vreo sansa sa fie motor de 1.6 pe Mini One? Proprietara nu stie...trebuia sa.l intrebe pe sotu'....n.am insistat.
.
Avatar utilizator
magicbright
Viteza 3
Mesaje: 214
Membru din: Mie Feb 25, 2015 2:17 pm
Localitate: bucuresti

Re: Sfat achizitie Mini One 1.4 95 cp

Mesaj de magicbright »

Salut,

Don't!!!!!
Motorasul este foarte prost, am avut o gramada de probleme cu el, si din ce m am interesat mai toate au.
- consuma ulei
- suna a diesel get beget, oricat i am schimbat distributii, patine, role intinzatoare, tacheti, etc, nu reusesc sa scap de sunetul ala de diesel care ma exaspereaza.
E diferenta f. mica de consum intre one si cooper, cel de 1.6 si 122 de cp. One meu e tot 2008, are 95 cp si cam trag de ei. Regret ca n am luat de cooper desi si alea au problemele enumerate mai sus.
N o sa enumar toate defectiunile pe care le am remediat la ea ca sunt f multe si costisitoare, cauta ma pe la rubrica probleme tehnice.
In alta ordine de idei se conduce genial, directie ferma, pozitie joasa, sportiva, clar e altceva si se diferentiaza de masinile din clasa ei prin asta, insa fiabilitatea nu este punctul ei forte.
La 75k km ( daca sunt reali si bine intretinuta ) s ar putea sa te bucuri de ea vreme buna pana sa inceapa problemele.
Daca vrei o masina fiabila, reliable, nu ti o lua.
Eu unul nu mi as mai lua, cu exceptia generatiilor noi, cu motor pur bmw, nu struțo cămile BMW-PUG.
YOU DON'T NEED A BIG ONE TO BE HAPPY!
Gigel
Membru nou
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 03, 2019 12:52 pm

Re: Sfat achizitie Mini One 1.4 95 cp

Mesaj de Gigel »

Bună am unul din 2008 1.4 b dar s-a dus cutia de 6+1 și ca variantă am găsit una de la 1.6 din 2005 cu 5 trepte!? Merită să încerc!? A mai facut cineva așa combinații!??o să pot instala!?
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie Mini One 1.4 95 cp

Mesaj de Sharpe »

In 2005 e alta generație
Nu se potrivesc
.......ghost...
Scrie răspuns