proiectoare

mmd
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Mar Mai 28, 2013 5:00 pm

proiectoare

Mesaj de mmd »

Salut!

Ce s-ar potrivi mai bine proiectoare negre sau crom?

Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: proiectoare

Mesaj de adrian »

Eu as pune crom.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiectoare

Mesaj de cristi o'RAL »

crom
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
mmd
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Mar Mai 28, 2013 5:00 pm

Re: proiectoare

Mesaj de mmd »

merci mult, asa ma gandeam si eu doar ca in toate pliantele/pozele cu JCW rosu/negru apareau cele negre

sunt complicat de montat?
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: proiectoare

Mesaj de adrian »

Eu am montat la masina mea (R50),partea mecanica nu este complicata,ai nevoie doar de un cleste pentru pop nituri.Cu partea electrica este ceva de lucru pentru ca proiectoarele originale se livreaza cu instalatia electrica aferenta, ceea ce inseamna cablaj,releu protectie, buton actionare.Trebuia sa aduci instalatia electrica in interioar,sa gasesti locurile de conectare,sa faci loc butonului de actioanare.Cel mai important este sa te asiguri ca nu va intra apa in interior pe langa cablaj(se trece printr-o "palnie" de cauciuc dinspre motor catre interior pe partea stanga a masinii).Desi parea etans eu am mai adaugat si niste silicon negru pentru etansare.Daca nu ai mai facut niciodata miscare de genul asta, du-te la un electrician auto,daca ai ceva abilitati poti s-o faci singur,dureaza intre o ora si doua ore.Din pacate la mine conectarea releului de protectie nu a avut scchema de legaturi,nu este un simplu releu cu 4 terminale, avea cred 7 pini,pentru ca butonul on/off este de genul "one touch",si a trebuit sa caut logica releului.Dupa conectare butonul de actionare este luminat o data cu aprinderea luminilor de pozitie sau de drum.Initial am folosit becuri H3 de 55W, dar de 3 luni le-am schimbat cu becuri H3 de 100W,releul tine fara probleme si oricum nu le folosesc decat timp scurt,in general pentru "nesimtiti". :mrgreen:
Iarna sunt bune de incalzit mainile,emana foarte multa caldura langa dispersor. :lol: :lol:
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
mmd
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Mar Mai 28, 2013 5:00 pm

Re: proiectoare

Mesaj de mmd »

MULTUMESC!

clar electricianul auto este varianta castigatoare pentru mine ;)
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: proiectoare

Mesaj de cristi o'RAL »

la R56 se prind in suruburi suportii, trebuie doar sa te pricepi la partea electrica daca vrei sa le pui tu.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: proiectoare

Mesaj de adrian »

cristi o'RAL scrie:la R56 se prind in suruburi suportii, trebuie doar sa te pricepi la partea electrica daca vrei sa le pui tu.
Pai acolo este problema,daca le legi dupa ureche ,iti apare eroare pe linia CAN de bec ars.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
mmd
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Mar Mai 28, 2013 5:00 pm

Re: proiectoare

Mesaj de mmd »

clar, din nou, electricianul auto ;)

ca si pret sunt in jur de 1400RON? montajul cam cat ar fi?
mmd
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Mar Mai 28, 2013 5:00 pm

Re: proiectoare

Mesaj de mmd »

mi-au raspuns cei de la Filaret : "setul de proiectoare varianta crom costa 1100 + 600 grila + 600 manopera = 2300 lei cu tva inclus"

cum vi se pare?
Scrie răspuns