Sfaturi modificare R56 JCW

Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Sfaturi modificare R56 JCW

Mesaj de Balazs »

Salutare tuturor!

Dupa cum stiti eram in cautarea unui R56 JCW. In sfarsit am gasit unul din 2011 pe care l-am si luat. In continuare as cere pareri si sfaturi pentru transformarea masinii. As dorii sa urc puterea motorului undeva peste 280 CP (de unde si ce componente pt motor merita sa iau?). Exista un Aero Body Kit pt R56? Unde si la ce pret pot achizitiona? Sau exista si alte body kituri? Mi-ar place si un difuzor pe bara spate. Si nu in ultimul rand as dori sa fac revizia. Masina are 138500KM si as dorii sa schimb tot ce se poate distributie, ulei motor, ulei cutie, filtre, ambreaj (eventual daca ceva este life time sa-mi spuneti)

Va multumesc anticipat.
Ultima oară modificat Mar Feb 06, 2018 7:30 pm de către Balazs, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Sfaturi modifice R56 JCW

Mesaj de dedant68 »

Salut,
Sa-l stapanesti sanatos si multi ani fara defectiuni :)
Dar, ma asteptam la cateva foto ca sa-l integram intr-un "body kit" adecvat. De asemenea, nu stim daca motorul este "basic', adica cel de 208 CP, sau totusi mai are 'up grade'. Schimburile de fluide daca nu ai un istoric clar/real, obligatoriu trebuie sa le faci! In schimb eu iti recomand o verificare amanuntita intr-un service dedicat pentru aceasta masina, in general pentru Mini Cooper, sau la un "tip" care stie meserie. La ceea ce doresti, etapa asta este recomandata. Eu sau un alt coleg, putem sa-ti facem o lista de top, dar fara sa vad masina, dar putem initia o discutie aici, orientativa. Poti include si pompa de vacuum pentru schimb :D tocmai ce am deschis un topic mai sus pentru ea :arrow: face praf un motor daca este defecta.

Numai bine,
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Sfaturi modifice R56 JCW

Mesaj de Balazs »

Am incercat sa pun cateva poze, dar (poate eu sunt mai putin familiarizat cu calculatoarele) n-am reusit. Daca ma indrumati putin am sa mai incerc. Motorul este de 211 cp, mai are si BOV care-mi place tare mult cum suna. Intre timp am gasit o firma din Oradea (manic motorsport). Maine incerc sa-i contactez. Sau puteti sa-mi recomandati voi un service. Pana in prezent eu service-ul il faceam la reprezentanta Honda din Baia Mare.
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Sfaturi modificare R56 JCW

Mesaj de dedant68 »

Daca ai foto in calculator sau pe un suport media extern/stick, dai comanda de 'fisiere atasate' adauga fisire si le cauti in calculator, apoi dublu click pe foto si se incarca. Daca sunt de dimensiuni ff mari se vor incarca mai greu, dar le poti micsora in Office cand deschizi foto. Motorul tau are 211 PS(metric horsepower) si 208 HP/CP.
1 PS = 0,986 HP(horsepower)/CP
211 X 0,986=208 CP , iar daca te uiti in certificatul de inmatriculare cau CI o sa vezi 155 kW
iar 155 kw X 1,34 =207,7 apox 208 CP . Depinde la ce sistem doresti sa te raportezi, dar ai 208 CP :D
In Baia Mare eu nu pot sa-ti recomad pentru ca nu stiu, vezi cine mai are MC din Baia Mare pe forum, poate te ajuta cu mai multe informatii :!:
Nu vreau sa intervin in dorinta ta, dar 208 CP nu crezi ca este de ajuns :?: Nu stiu de cate ori pe an o sa atingi puterea maxima a motorului, in primul rand nu ai drumuri, siguranta, etc in RO, apoi risti sa nu mai ai permis...Eu imi testez o data pe an sau la doi ani motocicleta pe A1, atat, in rest viteza cat de cat in valori...asa este parerea mea, si mie imi place viteza, dar RO nu este pentru viteza :!: Eu in locul tau as merge pe un tuning exterior, ceva la interior, frane si amortizoare "up grade" si schimburi/revizii l zi la motor.
Ultima oară modificat Mar Feb 06, 2018 9:15 pm de către dedant68, modificat 1 dată în total.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Sfaturi modificare R56 JCW

Mesaj de Balazs »

Multumesc pt ajutor.
Cateva poze.
Fişiere ataşate
20180205_082958.jpg
20180205_083038.jpg
20180205_083135.jpg
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Sfaturi modificare R56 JCW

Mesaj de dedant68 »

Frumos "buldogul" :D Stiu ca in Ungaria sunt cateva firme tari pe "tuning" motociclete speed si auto, poti arunca o privire si pe acolo daca tot ai masina de la ei. Tare interiorul, bine intretinut, de obicei pielea dupa 50-60k se face 'naspa' nu este intretinuta/sa o ingrijesti in continuarea, mai ales vara. Masina asta poti sa o faci frumos pe exterior, combinatia pe negru-rosu. Sa-ti faca vede initiala pe calculator pentru tuning exterior sa poti alegi. Nu prea vad jantele...dar si aici trebuie ceva mai bun. Sa pui si o poza de la motor !
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Sfaturi modificare R56 JCW

Mesaj de Balazs »

La motor nu i-am facut poze si nici nu am cum sa fac. Doar joi ma duc dupa ea la Budapesta.
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Sfaturi modificare R56 JCW

Mesaj de dedant68 »

Eu am dedus ca o ai deja in curte... :D Chiar ma gandeam sa nu speli tu o asa masina inainte de foto :mrgreen:
Poate te inspira... :D
Fişiere ataşate
68c6db2d9f863419fb4417aa9f0cf097.jpg
mini-cooper-s-kit-tuning-jcw-geneva-2011-204.jpg
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Sfaturi modificare R56 JCW

Mesaj de Balazs »

E la mine in curte, dar la Budapesta. N-am avut timp s-o spal. Am stat doar doua zile si am avut alte treburi. Mini din poza pe care l-ai postat arata bestial, pana acum cel mai fain din cate am vazut.

Multumesc
Avatar utilizator
Balazs
Viteza 1
Mesaje: 72
Membru din: Dum Feb 22, 2015 4:14 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Sfaturi modificare R56 JCW

Mesaj de Balazs »

Nu ai cumva poze si din spate? Unde gasesc acest body kit?
Scrie răspuns