Fulie -17% la Cooper S

Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de cristi o'RAL »

pai asta se intampla in mod curent, doar ca nu e intalnire oficiala anuntata.
de ceva vreme nu mai punem la socoteala ca "intalnire mymini" orice bere cu oreste, luce sau altii.
o sa incercam sa anuntam urmatoarea bere, desi se decid telefonic destul de in scurt asa...
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de bimmerauu »

Primele impresii dupa instalarea fuliei 17% sunt :trage grav de jos.
Se simte cuplu mai mare pe toata plaja de turatii si la 6500 ture este orgasmica (pastrand proportiile),deci sunt foarte multumit de ea ,ca si exemplu este cum era un diesel inainte si apoi i se facea soft.
Dupa cca 100 km pot sa spun ca merge foarte bine , apa este sub jumate ca deobicei chiar si chinuita cat s-a putut in trafic.
Ca si sunet se aude cum intra kompresorul mai repede si automat sunet mai placut din ture joase.
Consum inca nu pot sa ma pronunt, totodata din ce se spunea pe alte forumuri in afara cca 300-400 km se mai autoadapteaza calculatorul.
Deci ma bucur ca trage bine fara intreruperi sau alte probleme cu acest kit :fulie curea mai scurta si bujii reci.
O sa ii fac si un Dyno si o sa va zic cati cai sunt exact.
M.C.S - FLX
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de bimmerauu »

Sunt pentru anuntarea "berilor" chiar din scurt
M.C.S - FLX
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de adrian »

Asteptam un dino, dar trebuia facut si unul inainte de montajul fuliei.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de bimmerauu »

Nu am avut rabdare dar nici nu stiu unde as putea face Dyno ,la mastertuner?
A doua seara si buburuza rupe norma, consumul a ramas la fel ca si inainte cca 11-12 % mers semilinistit in oras .
Legat de putere principala modificare este ca trage de la 2000 ture si te tine in scaun ,inainte abia pe la 3500 incepea sa traga ,iar kompresorul face galagie foarte de jos tot in jur de 2000 ture inate cam pe la 3000 incepea sa se auda si se aude ceva mai tare, de asemenea se simte ca trage mai bine pe toata plaja de turatie cu un varf frumos la 6700 ture.
M.C.S - FLX
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de adrian »

Este posibil ca masina ta sa fie deja resoftata???
Intreb asta pentru ca R53 stock are limitatorul de turatie la 6554rot/min,tu zici ca se misca foarte bine in jur de 6700rot/min,turatie pe care un softul stock nu o poate atinge,peste aceasta turatie se taie injectia.
Aici ai valorile din soft cu turatia maxima:
Coop.S ID.JPG
Coop. S-VALOARE LIM..JPG
Inclin sa cred ca este resoftata.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de bimmerauu »

Nu este resoftata, am zis de 6700 ca asa pare ca ar indica turometrul dar posibil sa fie 6550 maxim cum spui.
Data viitoare vin si eu la intilnire si vedem la fata locului.
M.C.S - FLX
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de bimmerauu »

Revin cu informatii noi, dupa ce m-am intalnit cu dl Adrian si dupa cititrea softului original el mi-a pregatit un soft pentru masina mea avand in vedere modificarile pe care le-am facut.
Primele impresii sunt ffff bune in sensul ca nu credeam ca mai este loc de ceva dar am fost foarte surprins de rezultate.
In primul rand masian zboara dupa 4000 ture fata de softul original nemodificat cand abia resusea sa-si ia zborul :), acum masina chiar trage in treapta 3 pana in 120 volanul are tendinta sa o ia ia incotro vrea el daca nu il tii bine , deci clar se simte putere mai mare si masina parca respira mai bine (inainte de soft avea o usora senzatie de gatuiala in ture mari care acum o sesizez fata de cum era inainte) Parca si consumul este umpic mai prietenos cand nu ma dau la ea (greu de facut avand in vedere cum se conduce masinutza)
Deci , multumesc lui Adrian pentru cunostiintele sale in domeniu si pentru faptul ca le impartaseste cu noi,acum dupa 4000 ture masina trage rau clar peste cum mergea inainte, lucru care nu l-am crezut pana nu l-am vazut !
M.C.S - FLX
Avatar utilizator
bimmerauu
Viteza 1
Mesaje: 85
Membru din: Mar Aug 20, 2013 10:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de bimmerauu »

Totodata am observat ca acum evacuarea si admisia se aud mai tare inclusiv acel "burble" superb de relanti care se aude si in ture cand se schimba vitezele .
M.C.S - FLX
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: Fulie -17% la Cooper S

Mesaj de Susala_lucian »

La mulți ani !
21 BBN
Scrie răspuns