Proiectoare suplimentare R50

Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Proiectoare suplimentare R50

Mesaj de Danyutz »

Daaa, si-au si gasit cu ce masina sa faca tarantele .. :lol:
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Proiectoare suplimentare R50

Mesaj de MiniRC31 »

Danyutz scrie:Daaa, si-au si gasit cu ce masina sa faca tarantele .. :lol:
stai linistit ca daca nu scrie in talon asa vor face peste tot....si la orice model...am avut tangenta cu o problema de "jante" pe un TypeS

referitor la faruri aditionale: ITP-istii nu cunosc modelele (marca de far) exact dar se uita la cum au fost instalate si se prind daca sunt aftermarket...

eu spre ex am instalat farurile de ceata si am facut-o "ca la carte" cu kitul original dar au vazut ca cablul este mascat si au verificat tot traseul ..etc etc...
am asteptat la ITP putin....
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Proiectoare suplimentare R50

Mesaj de adrian »

"stai linistit ca daca nu scrie in talon asa vor face peste tot"
Si unde ar fi rubrica in talon pentru proiectoare suplimentare????
Ce inseamna in acceptiunea ITP proiectoare omologate????Stie cineva???
Nu de alta dar in Codul rutier asa scrie "Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:"10.montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;"
Pe de alta parte Articolul 13 din HG nr. 1391/2006 interzice în mod expres montarea altor lumini decât cele omologate. Omologarea înseamnă certificarea de către RAR a faptului că piesa care urmează a se monta este interschimbabilă cu cea originală a mașinii.-asat am furat de pe net :mrgreen:
Nu am vazut pana acum nici un MINI care sa vina din fabrica cu proiectoare suplimentare,deci nici in specificatiile tehnice ale masinii care rezulta din seria de sasiu nu se vor regasi.
In concluzie, nu cred ca pot fi omologate de RAR, si politia le poate considera ilegale.
Parerea mea!!!!!vorba pensionarului Vacaroiu.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Proiectoare suplimentare R50

Mesaj de Danyutz »

Mi-am luat foaie de la dealer si o sa merg la RAR sa vad daca reusesc sau nu.
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Proiectoare suplimentare R50

Mesaj de MiniRC31 »

adrian scrie:"stai linistit ca daca nu scrie in talon asa vor face peste tot"
Si unde ar fi rubrica in talon pentru proiectoare suplimentare????
ma refeream la jante :) dimensiunea lor sunt trecute pe talon :)

pt partea <<aftermarket>> m-am referit la instalatie si nu la proiector sau bec AfM... daca ai cabluri cae iti stau "balalau" instalatie improvizata vei trece la Sf.Asteapa ITP-ul

despre proiectoare --> am dar exemplu situatia mea cu farurile de ceata ...pt ca au vazut cablul ca trece pe "buza interioara" a suportului de plastic de deasupra radiatorului si au analizat de dracu a luat-o au pus-o si pe elevator.. s-au invartit ca curcile sa caute motive...dar nu au fost

cand spuneam ca la ITP au gasit ca farurile mele bat slab si ca "nu vad nimic" mi-au zis sa o rezolv si ca am <<noroc>> ca am instalatia de spalator far pt Xenon ca nu o treceau , desi in realitate nu este 100% functional imi lipsesc pinii pt a conecta pompa la tabloul de sigurante (partea sofer) plus coding :) dar sunt "pe vine" :)

adica in asamblu "chichite" pt a se face si ei "utili" societatii
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Proiectoare suplimentare R50

Mesaj de adrian »

"ma refeream la jante :) dimensiunea lor sunt trecute pe talon :)"
In talon de Romania nu sunt trecute dimensiunile jantelor.Doar in cartea de identitate si in taloanele foarte vechi.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Danyutz
Viteza 4
Mesaje: 325
Membru din: Vin Feb 03, 2017 11:39 am
Localitate: Sibiu

Re: Proiectoare suplimentare R50

Mesaj de Danyutz »

MiniRC31 scrie:am <<noroc>> ca am instalatia de spalator far pt Xenon ca nu o treceau , desi in realitate nu este 100% functional imi lipsesc pinii pt a conecta pompa la tabloul de sigurante (partea sofer) plus coding :) dar sunt "pe vine" :)

adica in asamblu "chichite" pt a se face si ei "utili" societatii

A fost greu sa-ti faci instalatie xenon?
Imagine
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Proiectoare suplimentare R50

Mesaj de MiniRC31 »

Danyutz scrie:
MiniRC31 scrie:am <<noroc>> ca am instalatia de spalator far pt Xenon ca nu o treceau , desi in realitate nu este 100% functional imi lipsesc pinii pt a conecta pompa la tabloul de sigurante (partea sofer) plus coding :) dar sunt "pe vine" :)

adica in asamblu "chichite" pt a se face si ei "utili" societatii

A fost greu sa-ti faci instalatie xenon?
masina cand a ajuns in posesia mea le avea deja instalate numai ca sistemul de spalare nu il avea tubatie, rezervor, pompa. :)

dar daca analizezi putin schema electrica nu e chiar atat de complicat trebuie tinut cont de mai multi factori precum nivel de lichide etc etc
Drive safe and keep the wheels down
Scrie răspuns