Probleme trapa

Deeastefy
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iun 18, 2017 7:46 pm

Probleme trapa

Mesaj de Deeastefy »

I s-a intamplat cuiva sa aiba probleme cu trapa cand se deschide? La un mini 2003 1.6 benzina, cand deschid trapa parca se forteaza, tremura toata masina , se zguduie.. urmeaza sa o cumpar, de asta vreau sa stiu cat ma costa sa o repar. Si inca ceva, pare sa fie sparta pe undeva toba de esapament, e super ruginita, nu am apucat sa ma uit pe sub ea in ce stare este, presupun ca prezinta ceva rugina si pe sub.. costa mult o toba sa o schimb? Si mai are problema la usa soferului, cand o inchide nu se ridica geamul in sus, ca la cea dreapta. Ce este de facut? Si i-a mai schimbat si pompa servo, tot de la dezmembrari, cum fac sa imi dau seama daca e ok? Si la ce ar trebuii sa ma mai uit foarte bine ca sa nu ma pacaleasca? Ca fiind samsari.. va multumesc astept raspunsuri.
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Probleme trapa

Mesaj de adrian »

Daca nu ai cumparat-o inca , las-o acolo la ei, ai de bagat bani nu gluma.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Deeastefy
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iun 18, 2017 7:46 pm

Re: Probleme trapa

Mesaj de Deeastefy »

Nu stiu, ceea ce ma face sa ma gandesc mai mult e faptul ca are toba ruginita, si restu nu am apucat sa vad ca nu am avut astazi unde sa o ridic, dar daca toba e asa presupun ca e toata mancata de rugina pe sub :roll:
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme trapa

Mesaj de SpOOk »

In ceea ce proveste trapa, e vorba de lubrifiere. Daca ii cureti sina si o ungi, nu mai ai probleme cu vibratul si mersul greu. Am patit si eu asta.
Tobele ruginesc, macaraua la geam se duce dupa un anumit nr de km, e problema uzuala. Pompa de servo e dupa noroc. A mea are 200k si vad ca inca ma tine.
O masina trebuie dusa la un mecanic sa o verifice, o ridici pe elevator, faci test compresie la motor, etc.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Deeastefy
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iun 18, 2017 7:46 pm

Re: Probleme trapa

Mesaj de Deeastefy »

Am inteles,mersi mult.asta ma gandeam sa ma duc sa o ridice daca accepta pentru ca am vazut ca si tescoapele sunt ruginite, discurile de pe fata iar sunt si ele putin, si suportii aia pentru placutele de frana.. ma gandesc ca o sa fie dezastru sub ea.. voiam sa cer parerea mai mult pentru ca sa stiu daca merita cumparata sau nu, inainte sa arunc banii degeaba, ca cineva mo- a spus ca daca e ruginita sub sa imi iau gandul de la ea :lol:
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme trapa

Mesaj de n0iz3 »

Tocmai am aruncat eu o toba ruginita dar intreaga, daca stiam puteam sa ti-o pastrez :lol: :lol:
Toate ruginesc la un moment dat, daca nu are gauri nu o sa ai nicio problema.
Deeastefy
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iun 18, 2017 7:46 pm

Re: Probleme trapa

Mesaj de Deeastefy »

Pai asta e faza ca are vreo gaura ceva ca se aude urat :lol: Vreau sa o schimb sa vad daca e toata sau doar cea finala, tu de unde ai luat alta? Si cat ai dat pe ea? Mersi
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Probleme trapa

Mesaj de MiniRC31 »

Deeastefy scrie:Pai asta e faza ca are vreo gaura ceva ca se aude urat :lol: Vreau sa o schimb sa vad daca e toata sau doar cea finala, tu de unde ai luat alta? Si cat ai dat pe ea? Mersi
unii dau bani grei pe Low sound exhaust system iar tu o ai gata implemnetata si vrei sa o arunci :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
iti iau talonul politistii daca le zbori geamurile de la logan :D
Drive safe and keep the wheels down
Deeastefy
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iun 18, 2017 7:46 pm

Re: Probleme trapa

Mesaj de Deeastefy »

:lol: nu face nici chiar asa urat, nu are un sunet dinala enervant fiind fata nu imi place sunetu ala enervant :lol:
Scrie răspuns